REKLAMA

Tusk: Paszport szczepionkowy będzie dotyczył szczepień z europejskim atestem

2021-03-01 20:50
publikacja
2021-03-01 20:50
fot. Yves Herman / Reuters

W wielu miejscach będzie obowiązywał paszport szczepionkowy, dzięki któremu będzie można swobodnie się poruszać po Europie; taki certyfikat będzie dotyczył szczepień, które mają europejski atest, a chińska i rosyjska szczepionka go nie mają - podkreślił b. premier Donald Tusk.

Tusk pytany był w poniedziałek w TVN24 o możliwość pozyskania przez Polskę chińskiej czy rosyjskiej szczepionki przeciw Covid-19.

"Oczywiście jeśli jest możliwość zakupu szczepionek, które mają jakiś taki elementarny atest, są przyjęte, jakby ocenione jako bezpieczne i skuteczne przez powołane do tego agencje, przez powołanych do tego fachowców, to wtedy oczywiście, jeśli to przyspieszy proces szczepienia Polaków, nie miałbym nic przeciwko temu" - odpowiedział b. premier.

Ale - jak podkreślił - na razie tak nie jest. "Na razie rosyjska i chińska szczepionka nie są sprawdzone. Wiemy jak dużo nieufności sama akcja szczepień wywołała, nie tylko w Polsce, ale wśród bardzo wielu Europejczyków. Ja nie jestem przekonany, że dzisiaj Polacy byliby gotowi przyjąć chińską szczepionkę ze świadomością, że nikt nie zbadał jej skuteczności" - powiedział Tusk.

Według niego, Chiny i Rosja chcą wejść ze swoją szczepionką i z powodów politycznych, ale też, żeby zawalczyć o rynki w przyszłości. "Ja przestrzegam przed takim naiwnym podejściem do tych bardzo wyrachowanych i cynicznych graczy. Mówię tutaj o władzach chińskich i rosyjskich. I przede wszystkim przestrzegałbym władze polskie, i także inny państw europejskich przed zakupem, i próbą zaszczepienia swoich obywateli szczepionką, która nie jest przetestowana" - zaznaczył b. premier.

Zwrócił też uwagę, że tak, czy inaczej w bardzo wielu miejscach będzie obowiązywał paszport szczepionkowy. "Ten certyfikat, dzięki któremu będzie można swobodnie się poruszać, korzystać z infrastruktury w Europie" - podkreślił Tusk.

Zaznaczył, że "taki certyfikat będzie dotyczył tych szczepień, które mają europejski atest". "Dzisiaj łatwo robić takie propagandowe zamieszanie, że jesteśmy otwarci na chińską, czy rosyjską szczepionkę, ale za chwilę Polacy będą chcieli wyjeżdżać, pójść do pracy, skorzystać z hotelu, wsiąść do samolotu itd. I łatwiej będzie, jeśli będą mieli certyfikat szczepionkowy" - mówił b. premier. "A dzisiaj chińska, czy rosyjska szczepionka takiego certyfikatu nie ma" - dodał.

Prezydencki minister Krzysztof Szczerski poinformował PAP, że prezydent Andrzej Duda rozmawiał telefonicznie z prezydentem Chin Xi Jinpingiem m.in. o zakupie szczepionek z Chin.

"Na wniosek premiera Mateusza Morawieckiego, prezydent poruszył także kwestie współpracy polsko-chińskiej w zakresie walki z pandemią koronawirusa, w tym możliwości zakupu przez Polskę szczepionek wyprodukowanych w Chinach" - powiedział Szczerski. Jak zaznaczył, kwestia ewentualnego zakupu chińskiej szczepionki "będzie przedmiotem dalszych ustaleń na poziomie międzyrządowym". (PAP)

autor: Edyta Roś

ero/ par/

Źródło:PAP
Tematy
Otwórz konto dla firm i zyskaj do 1200 zł premii!

Otwórz konto dla firm i zyskaj do 1200 zł premii!

Advertisement

Komentarze (22)

dodaj komentarz
glowny_analityk_bankier_pl
Smutny człowiek, oddał rozum, godność i wolną wole za dobrobyt.Teraz już się nie mówi że może będą paszporty(czyt. znamię) ono ma być.
Polecam wam obejrzeć : bitchute.com/video/kgGY0HzjsdkO/
10 etapów ludobójstwa, wprowadzenie tych kolczyków dla ludzi będzie oznaką etapu symbolizacji tak jak mieli żydzi
Smutny człowiek, oddał rozum, godność i wolną wole za dobrobyt.Teraz już się nie mówi że może będą paszporty(czyt. znamię) ono ma być.
Polecam wam obejrzeć : bitchute.com/video/kgGY0HzjsdkO/
10 etapów ludobójstwa, wprowadzenie tych kolczyków dla ludzi będzie oznaką etapu symbolizacji tak jak mieli żydzi opaskę w getcie
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
pstrzezek
Poniżej materiał na książkę: "Cierpienia tempego hejtera" Lektura z sylabusa mininstra Czarnka.

Uwielbiam materiały o Tusku. Nie ważne co mówi. Ważne że niezawodnie przyciąga całą wschodnią trollnie jak muchy do (wiadomo) :) Czytanie tego to socjologiczna uczta :)
max5000
Niemiec powinien zostać w Berlinie i zająć się sprawami Niemiec, które są mu bliższe sercu.
pstrzezek
Dalej powielamy przekaz z KC. Wzorowy mołodiec!
and00
Jak zawsze głupoty gada, byle zabłysnąć
Nie jestem za Ruskimi czy Chińskimi wynalazkami, ale:
Przyjeżdża zaszczepiony Chińczyk do Europy, i co, traktują go jak trędowatego?
Nawet dyplomatę, ważnego businessmana??
Nie przejdzie
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
wrecker
Świadectwo szczepienia lub zrobienie testu będzie obowiązkowe w tym roku w kilku krajach, jak będziemy chcieli tam pojechać to trzeba będzie to zrobić i tyle. W chińską szczepionkę w PL nie mogę uwierzyć, to bylby polityczny cios dla Amerykanów i oni nie będą chcieli na to pozwolić. Przyjdą wytyczne z zza oceanu Świadectwo szczepienia lub zrobienie testu będzie obowiązkowe w tym roku w kilku krajach, jak będziemy chcieli tam pojechać to trzeba będzie to zrobić i tyle. W chińską szczepionkę w PL nie mogę uwierzyć, to bylby polityczny cios dla Amerykanów i oni nie będą chcieli na to pozwolić. Przyjdą wytyczne z zza oceanu i się z pomysłu szybko rząd wycofa
ssmentek
POroniony pomysł jak zwykle! Jak pandemia odpuści to tego typu paszporty nie będą potrzebne, a jeśli nie odpuści to nie pomogą. Ale pajacyk nie mógł zmarnować okazji aby pokazać że jeszcze istnieje...

Powiązane: Podróże

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki