REKLAMA

Turecki krach uderza w euro. EBC zaniepokojony o banki

Michał Żuławiński2018-08-10 08:28, akt.2018-08-10 12:37analityk Bankier.pl
publikacja
2018-08-10 08:28
aktualizacja
2018-08-10 12:37
Turecki krach uderza w euro. EBC zaniepokojony o banki
Turecki krach uderza w euro. EBC zaniepokojony o banki
/ FORUM

Europejski Bank Centralny obawia się o to, jak mocno problemy gospodarcze Turcji mogą wpłynąć na sektor bankowy strefy euro. Na fali tych obaw euro wyraźnie traci do dolara, a rykoszetem obrywa także złoty.

Jak informuje „Financial Times”, bank centralny i zarazem nadzorca największych banków strefy euro zastanawia się, jak bardzo turecka zawierucha może odbić się na europejskich instytucjach. Według informacji dziennika najbardziej narażone na straty są hiszpański BBVA, włoski UniCredit oraz francuski BNP Paribas, które mocno zaangażowały się w kredytowanie Turcji.

Dane Banku Rozrachunków Międzynarodowych (BIS) wskazują, że ekspozycja hiszpańskich banków na dług tureckich wierzycieli przekracza 83,3 mld dolarów, francuskim bankom podmioty z Turcji winne są 38,4 mld dolarów, zaś włoskim 17 mld dolarów.

Instytucje ze strefy euro są zaangażowane kapitałowo w tureckie banki. UniCredit ma 40 proc. udziałów w Yapi Kredi, BNP Paribas kontroluje 72,5 proc. banku TEB, a BBVA dysponuje 49,85 proc. akcji banku Garanti.

EBC przygląda się kondycji największych europejskich banków na mocy tzw. Jednolitego Mechanizmu Nadzorczego (ang. Single Supervisory Mechanism, SSM), który został wprowadzony pod koniec 2014 r. jako jedno z rozwiązań mające na celu uniknięcie powtórki z ostatniego eurokryzysu. Ewentualne problemy europejskich banków wynikające z ich zaangażowania w Turcji doprowadziłyby do obniżenia badanych przez EBC wskaźników adekwatności kapitałowej oraz jedynie powiększyłyby i tak długą listę czynników ryzyka dla strefy euro.

Turcja straszy na rynku walutowym

Kryzys walutowy w Turcji to obecnie jeden z najważniejszych tematów w świecie finansów. Więcej na jego temat przeczytasz w artykułach „Globalny odwrót od rynków wschodzących” oraz „Rośnie napięcie na linii USA-Turcja. Gospodarka cierpi przez politykę”.

Obawy opisane w artykule „Financial Times” sprawiają, że euro mocno osłabia się dziś rano względem dolara. Na głównej parze walutowej świata obserwujemy zejście poniżej 1,15 USD. Po raz ostatni taka sytuacja miała miejsce przeszło rok temu, w lipcu 2017 r. 

Bardzo mocno na wartości traci także sama lira. Kurs USD/TRY przypomina w ostatnich dniach hiperbolę – dziś za dolara trzeba płacić ponad 6,20 TRY (!) wobec 5,55 TRY na koniec wczorajszego handlu.

Na turecko-europejskich problemach traci także złoty, który z jednej strony obrywa ze względu na obecność Polski i Turcji w koszyku rynków rozwijających się, z drugiej zaś strony traci względem dolara ze względu na związki polskiej gospodarki ze strefą euro. Za euro płacimy 4,29 zł (o grosz więcej niż wczoraj), dolar natomiast kosztuje 3,745 zł (4 gr więcej).

Źródło:
Michał Żuławiński
Michał Żuławiński
analityk Bankier.pl

Redaktor prowadzący działu Rynki Bankier.pl. Wraz z zespołem śledzi bieżące wydarzenia na polskiej giełdzie i globalnych rynkach finansowych, analizuje dane gospodarcze z kraju i ze świata, monitoruje politykę banków centralnych itp. Miłośnik nowych technologii, zarówno w obszarze mediów, jak i szeroko pojętego inwestowania. Laureat nagrody specjalnej w konkursie dla dziennikarzy ekonomicznych Narodowego Banku Polskiego im. Władysława Grabskiego. Tel: 604 678 518

Tematy
Konto Firmowe i Karta przez rok za bezwarunkowe 0 zł

Konto Firmowe i Karta przez rok za bezwarunkowe 0 zł

Advertisement

Komentarze (14)

dodaj komentarz
cek
dodrukuje sie euro i nie bedzie problemu
marek11311
Trump rozwala wszystko, a przy okazji obnaża tą błędną politykę banków i polityków na przestrzeni ostatnich kilkudziesięciu lat. Tak, jeszcze trochę, a będzie się działo.
ricozez
Akceptuję każde wydarzenie,które zniszczy chorą politykę gospodarczą unijnej hydry !
the_mind_renewed
Niczym miecz Damoklesa poziom ekonomiczny Wenezueli na Europę czeka, Drukować niby każdy może. Europa wzięła przykład z USA ale ma za słabe drukarki!

Niestety świat jest jak w jakiejś malignie, i pomaga bezwiednie USA. Zresztą Europa to cienkusz i zlepek gospodarczy podszyty długiem i bez żadnych perspektyw
Niczym miecz Damoklesa poziom ekonomiczny Wenezueli na Europę czeka, Drukować niby każdy może. Europa wzięła przykład z USA ale ma za słabe drukarki!

Niestety świat jest jak w jakiejś malignie, i pomaga bezwiednie USA. Zresztą Europa to cienkusz i zlepek gospodarczy podszyty długiem i bez żadnych perspektyw i planu na wyjście z tego kryzysu !. Jak USA tupnie nóżką to niczym Fala tsunami rozlewa się to po całym świecie czkawką, a jak jeszcze Trump znacjonalizuje FED i zmieni „notki bankowe” na prawdziwe aktywa, to świat wprost oszaleje i „rzuci” się do USA. Dowiecie o szczegółach wkrótce. Tak świat czeka wielkie przebudzenie i nie będzie to przyjemne dla niezabezpieczonych odpowiednio. Pomimo pohukiwań o beznadziei Rosji, usłyszycie ku swojemu zaskoczeniu że W krainie baśni i fantazji finansowej oraz niewyobrażalnie wielkiego nieodpowiedzialnego kredytu w jaką świat został wpędzony, Rosja wypadnie nadzwyczaj dobrze.

staszek55
Ohh rosyjski poeta nam się tu znalazl :D
the_mind_renewed
„nadzorca największych banków strefy euro zastanawia się” Tu się nie ma co zastanawiać na to czas był, teraz to trzeba spierd@lać do bezpiecznej przystani – ale Europa wszystkie zniszczyła i ma poważny problem.
sel
10 razy tyle wsadziły te banki w bezwartościowe fejsbuki i FAANGI które mogą stracić 95% wartości..
leszczykowy
Wszyscy się z Trumpa śmiali a on dopina swego, Chiny wykańcza, juan leci na ryj, Turcja tak samo, dzięki czemu załatwi też UE. Nikt nie jest w stanie i jeszcze długo nie będzie w stanie złamać hegemonii USA
karbinadel
Akurat to, że "juan leci na ryj" bardziej jest na rękę Chińczykom niż Trumpowi. Nie wiem, skąd przekonanie, że mocna waluta jest jakimś błogosławieństwem?

Powiązane: Kryzys w Turcji

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki