Turcja nie akceptuje planu USA dla Bliskiego Wschodu

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan oświadczył, że "nigdy nie było możliwe", aby jego kraj zaakceptował amerykański plan dla Bliskiego Wschodu - poinformowała w poniedziałek telewizja NTV. Zapowiedział też, że dostawy rosyjskiego systemu antyrakietowego S-400 rozpoczną się w ciągu 10 dni.

(ZUMA Wire)

Biały Dom zaprezentował w ub. tygodniu plan mający na celu wzmocnienie i rozwój gospodarek Palestyny i sąsiednich krajów arabskich, który przewiduje przeznaczenie na ten cel 50 mld dolarów. Dodatkowo 5 mld dolarów miałoby zostać wydane na budowę korytarza transportowego, który połączyłby Zachodni Brzeg ze Strefą Gazy.

W rozmowie z dziennikarzami po zakończeniu szczytu G20 w Japonii, Erdogan poinformował ponadto, że przywódcy Rosji, Iranu i Turcji odbędą w lipcu spotkanie na szczycie aby przedyskutować sytuację w Syrii.

Erdogan zapowiedział, że dostawy rosyjskiego systemu antyrakietowego S-400 do Turcji rozpoczną się w ciągu 10 dni. Jak relacjonowała NTV, Erdogan, który podczas szczytu odbył dwustronne spotkanie z prezydentem USA Donaldem Trumpem, wyraził przekonanie, że rozbieżności wokół systemu S-400 "zostaną bez problemu przezwyciężone" oraz, że Trump podziela stanowisko Turcji w tej sprawie.

Wcześniej Stany Zjednoczone występowały przeciwko dostawom systemu S-400 do Turcji, obawiając się, że groziłoby to ujawnieniem tajemnic konstrukcyjnych ich myśliwców F-35, których Turcja jest zarówno nabywcą jak i częściowym producentem.

Waszyngton groził sankcjami gdyby doszło do zakupu rosyjskiej broni, ale według Erdogana Trump zapewnił go, że sankcji nie będzie. 

jm/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
2 0 wektorwg

Brawo Putin. Skłóciłeś sojuszników NATO. Nawet zamordowanie ambasadora i zestrzelenie MiG -a ci w tym nie przeszkodziło!

! Odpowiedz
4 12 tristans

Polscy 'politycy' powinni się uczyć od Erdogana jak rozmawiać z kowbojami. Nie tylko ich pojękiwania o S400 szybko ucichną, ale dostaną jeszcze zniżkę przy zakupie F35. Kowboje po prostu nie mogą stracić Turcji na rzecz Rosji i Chin, dlatego tylko testowali Erdogana groźbami i sankcjami, ale to modry facet który zna swoją wartość i z tych prób może się tylko śmiać.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% IX 2019
PKB rdr 4,4% II kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% VIII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 125,26 zł VIII 2019
Produkcja przemysłowa rdr 5,6% IX 2019

Znajdź profil