REKLAMA

Turcja grozi zamknięciem bazy lotniczej Incirlik

2019-12-15 21:36
publikacja
2019-12-15 21:36

Turcja mogłaby zamknąć bazę lotniczą Incirlik, w której magazynowane są amerykańskie głowice nuklearne, w odpowiedzi na groźby sankcji i rezolucję Senatu USA uznającą za ludobójstwo rzeź Ormian - powiedział w niedzielę prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan.

/ ZUMA Wire

"Jeśli konieczne będzie poczynienie takiego kroku, oczywiście mamy kompetencje... Jeśli jest to konieczne, (...) zamkniemy Incirlik" - powiedział Erdogan w telewizji Haber.

Turcja może też zamknąć bazę Kurecik, jeśli będzie taka konieczność - dodał. "Jeśli straszą nas wdrożeniem tych sankcji, oczywiście będziemy brać odwet" - wskazał.

Kilka dni wcześniej minister spraw zagranicznych Turcji Mevlut Cavusoglu również zagroził, że amerykańskie siły zbrojne nie będą mogły korzystać z tych dwóch strategicznie ważnych baz lotniczych na terytorium tureckim, jeśli Waszyngton nałoży sankcje na Ankarę.

Komentarze szefa tureckiego MSZ pojawiły się po doniesieniach na temat projektu ustawy o wydatkach obronnych USA, który czeka na uchwalenie w Kongresie i który zawiera wezwanie do objęcia Turcji sankcjami za zakup rosyjskich systemów obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej S-400.

Baza Kurecik we wschodniej Turcji jest kluczową bazą natowską, natomiast baza Incirlik w południowej części kraju jest główną bazą dla amerykańskich operacji na Bliskim Wschodzie, w tym skierowanych przeciwko Państwu Islamskiemu w Syrii i Iraku. Oprócz tego w bazie Incirlik magazynowanych jest 50 amerykańskich bomb jądrowych B-61 objętych natowskim porozumieniem o współdzieleniu taktycznej broni nuklearnej.

Turecki prezydent zaznaczył też, że Ankara może odpowiedzieć na rezolucję amerykańskiego Senatu w sprawie rzezi Ormian za pomocą rezolucji parlamentarnych uznających zabijanie rdzennych mieszkańców Ameryki w ostatnich stuleciach za ludobójstwo. Rezolucję, uznającą za ludobójstwo rzeź Turków na Ormianach w Imperium Osmańskim w czasie I wojny światowej, w latach 1915–1917, przyjął w czwartek amerykański Senat. W październiku rezolucję uchwaliła Izba Reprezentantów. (PAP)

ndz/ kar/

Źródło:PAP
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (9)

dodaj komentarz
mooooo
No to turki wbili jankesom gwóźdź w jelito ?? Teraz kwestia czy oligarcha trump będzie się układał z pozycji kompromisu czy z pozycji siły
ajwaj
Ty Morewietz ?
Od 5 lat biegasz RUSKIE IDA i co ? Lipa

Powiedz Rosjanom, ze ida :):):)
open_mind
Giuliani rzuca bomby ujawniając OGROMNĄ operację prania pieniędzy z udziałem Bidensa, Burisma - Records Show Prokurator prowadzący dochodzenie w sprawie Burisma został otruty przez Cristinę Laila dla The Gateway Pundit

Osobisty prawnik Trumpa, Rudy Giuliani, drwił z kompleksu Deep State-Democrat-media w niedzielę
Giuliani rzuca bomby ujawniając OGROMNĄ operację prania pieniędzy z udziałem Bidensa, Burisma - Records Show Prokurator prowadzący dochodzenie w sprawie Burisma został otruty przez Cristinę Laila dla The Gateway Pundit

Osobisty prawnik Trumpa, Rudy Giuliani, drwił z kompleksu Deep State-Democrat-media w niedzielę rano i powiedział, że podzieli się dowodami, że „zebrał setki godzin badań”.

Rudy Giuliani udał się kilka tygodni temu na Węgry i Ukrainę i spotkał się z urzędnikami w Kijowie w ramach swoich nieustających wysiłków na rzecz ujawnienia programów korupcyjnych i płatnych za grę z udziałem rodziny przestępczej Biden i innych Demokratów.

Giuliani ujawnił w zeszły poniedziałek rano w audycji radiowej Steve'a Bannona „The War Room: Impeachment”, że pracuje nad opublikowaniem raportu ze swoich odkryć podczas swojej ostatniej podróży do Europy do prokuratora generalnego Billa Barra i prawodawców GOP w Kongresie.

Kilka godzin po swoim pierwszym tweecie w niedzielę Rudy zaczął zrzucać bomby po jednym tweecie naraz.

Rudy powiedział, że Victor Shokin, ukraiński prokurator generalny prowadzący dochodzenie w sprawie Burisma, został zwolniony nie tylko po tym, jak Biden zagroził, że odmówi pomocy Ukrainie, ale że został otruty i ledwo przeżył zatrucie.

„Shokin przechowuje dokumenty potwierdzające pranie pieniędzy przez Burisma & Biden's” - powiedział Giuliani. „Został zwolniony z powodu groźby wiceprezydenta Joe Bidena, że ​​nie wyda 1 miliarda dolarów na istotną pomoc USA”.

Giuliani powiedział następnie: „Dokumentacja medyczna Shokin pokazuje, że został otruty, zmarł dwa razy i został wskrzeszony”.

„Jeśli to się otworzy, na Ukrainie potoczy się mnóstwo głów” - dodał.

„Nagle Shokin otrzymuje ten komunikat z Łotwy, który pokazuje transakcję prania o wartości 16 milionów dolarów - klasyczną transakcję prania” - powiedział Giuliani. „Przenosi się z Ukrainy na Łotwę, wydaje się, że jest pożyczką dla innej firmy dla„ Wirelogic ”. Myślę, że - następnie trafia na Cypr, zostaje zamaskowany jako kolejna pożyczka - nazywa się to„ Digitech ”, a następnie rozprasza się jako płatność jako opłaty za wyżywienie ,"
jiira
I Turcja pomalu wpada coraz glebiej w strefe wplywow Putina... Amerykanie powoli przestaja rzadzic swiatem. Chiny, Rosja,... Za 10-15 lat Chiny zbuduja alternatywny do wspieranego przez US, 'Finansowego bata' MFW i Banku Swiatowego i wszystkie kraje o zapedach mniej lub bardziej dyktatorskich 'przytula' sie do Chin.I Turcja pomalu wpada coraz glebiej w strefe wplywow Putina... Amerykanie powoli przestaja rzadzic swiatem. Chiny, Rosja,... Za 10-15 lat Chiny zbuduja alternatywny do wspieranego przez US, 'Finansowego bata' MFW i Banku Swiatowego i wszystkie kraje o zapedach mniej lub bardziej dyktatorskich 'przytula' sie do Chin... Rosja juz to robi, tylko bardzo wolno...
grab
I wtedy twoje dzieci będą chodziły w walonkach na Syberii.
old_timer
Oczywiście, że w ameryce było ludobójstwo. Mówiła o tym Olga Tokarczuk - 50-60 mln w samej ameryce południowej, z czego pewnie 80% to choroby, reszta to eksterminacja. Podobnie w Kongu - 10-15 mln. Zabawne, że prawicowy oszołom Erdogan wyciągą tą, przykrą dla pelnej hipokryzji chrześciańsko- protestanckiej narracji Oczywiście, że w ameryce było ludobójstwo. Mówiła o tym Olga Tokarczuk - 50-60 mln w samej ameryce południowej, z czego pewnie 80% to choroby, reszta to eksterminacja. Podobnie w Kongu - 10-15 mln. Zabawne, że prawicowy oszołom Erdogan wyciągą tą, przykrą dla pelnej hipokryzji chrześciańsko- protestanckiej narracji zachodu, sprawę.
ajwaj
I OK
Sultan Erdogan dziala dla pokoju,
kal-boje jeszcze i tam dadza ciala.
Jankesi spadaja z Afganistanu -4 000, to i w Turcji ich nie potrzeba
grab
Jeszcze zapłaczesz kiedy do Polski wejdą Rosjanie!

Powiązane: Kryzys w Turcji

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki