REKLAMA
WEBINAR

"Tu żarty się kończą". Błaszczak odtajnia dokumenty NATO do spotu wyborczego

Agata Wojciechowska2023-09-18 12:35redaktor
publikacja
2023-09-18 12:35

Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak publikuje spot wyborczy, w którym omawia dokładnie plany obrony NATO, a "na Kremlu otwierają szampany" - komentuje dla "Faktu" gen. Waldemar Skrzypczak, były dowódca Wojsk Lądowych. 

"Tu żarty się kończą". Błaszczak odtajnia dokumenty NATO do spotu wyborczego
"Tu żarty się kończą". Błaszczak odtajnia dokumenty NATO do spotu wyborczego
fot. Michal Kosc / / FORUM

W spocie wyborczym PiS szef resortu obrony pokazał fragmenty "Planu użycia Sił Zbrojnych z RP" z 2011 roku. Błaszczak sugeruje w nim, że w razie ataku ze wschodu, rząd PO-PSL chciał oddać agresorowi cały wschód kraju, a bronić się na linii Wisły. Samodzielna obrona kraju miała potrwać dwa tygodnie [do momentu uruchomienia wojsk NATO - przypis red.], a już po tygodniu napastnik dotarłby na brzeg królowej polskich rzek. - Dokumenty dobitnie pokazują, że Lublin, Rzeszów i Łomża mogły być polską Buczą - 

- To jest konsekwencja dokumentów natowskich - grzmi gen. Waldemar Skrzypczak w "Fakcie". Dla niego karygodne jest pokazywanie takich dokumentów. - Jaka by nie była kampania wyborcza, to bezpieczeństwo Polski jest sprawą nadrzędną - podkreśla. Bo przecież plany te radykalnie nie uległy zmianie, bo doktryny NATO zasadniczo się nie różnią od tych sprzed 12 lat. Dla niego więc jest to ujawnienie aktualnych planów NATO, które mogą różnić się jedynie w szczegółach. Wskazuje także na termin - nawet gdy jakieś dokumenty się dezaktualizują, to Sojusz ujawnia je najszybciej po upływie 50 lat. 

- Tu się żarty kończą - sprawę spotu skomentował w radiu TOK FM Maciej Konieczny z Partii Razem. - To jest porażający cynizm tej władzy, który pokazuje, że nawet to, co przedstawia za najważniejszą wartość dla siebie, czyli bezpieczeństwo Polski, traktuje kompletnie cynicznie i instrumentalnie - dodaje. 

Dla niego ktoś, kto ujawia tajne dokumenty dla partyjnych, kampanijnycgh celów, ryzykując i osłabiając bezpieczeństwo Polski [...], to jest to wiedza, która dla naszych wrogów jest bezcenna. Ktoś taki, kto tak cynicznie traktuje polską rację stanu, polskie bezpieczeństwo powinien być skończony [...] To jest oczywiste, celowe i świadome działanie wbrew polskiej racji stanu, żeby wygrać wybory, żeby utrzymać się u władzy. 

Za odtajnienie ściśle tajnych dokumentów w celach wyborczych grozi Trybunał Stanu. To odpowiedzialność, którą poniesie szef MON Mariusz Błaszczak. Będziemy się domagać i przygotujemy wniosek - zapowiedział w poniedziałek w radiu Zet rzecznik PO Jan Grabiec.

aw

Źródło:

Redaktor działu newsroom w portalu Bankier.pl. Absolwentka historii, którą studiowała dłużej niż statystyczny student, ale za to przeszła przez kilka uniwersytetów, w tym uczelnię w Edynburgu. Swoje życie zawodowe rozpoczęła dziesięć lat temu z portalem Bankier.pl. Później współpracowała z licznymi redakcjami, pisząc dla "Gazety Wrocławskiej", nagrywając dla Polskiego Radia i - ku zgorszeniu niektórych - kreując rzeczywistość w "Fakcie". Na pewno nie napisze nic o WIG20, a jeśli już to tylko w kontekście plotek, pogłosek czy domysłów. Dla czytelników siedzi nocami, oglądając seriale, podliczając gaże, czytając książki, śledząc nietypowe aukcje czy podróżując palcem po mapie. Nienawidzi wyrazu “dedykowany”, przeciw któremu prowadzi osobistą krucjatę w internecie. Telefon: 71 748 9511

Tematy
Zależy Ci na bezpieczeństwie systemów IT? Sprawdź ofertę Plus Data Center!

Zależy Ci na bezpieczeństwie systemów IT? Sprawdź ofertę Plus Data Center!

Komentarze (141)

dodaj komentarz
jezykminimalny
Jak plan oddania połowy kraju może być tajny ? zdrada Klicha, Tuska, Sikorskiego Holland jest jawna od dawna.
xqwztsa
Lech Kaczyński sprzedał naszą suwerenność i cały kraj podpisując Traktat Lizboński i to ci nie przeszkadza, prawda?
itso_not_to_be
tak będą bronić jak za pandemii 250 000 poległo
itso_not_to_be
pierwsze co socjaliści zrobią to wywiozą złoto żeby mogli przetrwać na czas wojny w pasożytniczym letargu na emigracji
itso_not_to_be odpowiada itso_not_to_be
a po ostatnie to socjaliści będą po powrocie dalej straszyć zaszczepiać nienawiść do obcego narodu plus polityka martyrologi narodu polskiego i wisienka na torcie robienie sobie fotek z bohaterami walk/ kombatantami taka powtórka polityki po 2 wojnie światowej ale pierwsze ich jeszcze przetrzepią żeby im nie stawiali oporu w powrocie a po ostatnie to socjaliści będą po powrocie dalej straszyć zaszczepiać nienawiść do obcego narodu plus polityka martyrologi narodu polskiego i wisienka na torcie robienie sobie fotek z bohaterami walk/ kombatantami taka powtórka polityki po 2 wojnie światowej ale pierwsze ich jeszcze przetrzepią żeby im nie stawiali oporu w powrocie do wysysania życia z narodu polskiego
max5000
Pół Polski wiedziało ze jest taka doktryna NATO obrony na linii Wisły. Polska musiała się do tej doktryny dostosować. I tyle w temacie. Oznaczało to rowniez ze ludność na wschodniej Polsce zostanie wymordowana jak w Buczy. NIe złamano żadnej tajemnicy bo wszyscy o tym trąbią od kilku lat. A najbardziej poinformowani w temacie są Pół Polski wiedziało ze jest taka doktryna NATO obrony na linii Wisły. Polska musiała się do tej doktryny dostosować. I tyle w temacie. Oznaczało to rowniez ze ludność na wschodniej Polsce zostanie wymordowana jak w Buczy. NIe złamano żadnej tajemnicy bo wszyscy o tym trąbią od kilku lat. A najbardziej poinformowani w temacie są politycy PO ktorzy teraz udają wariata i robią z tego wielką tajemnicę.
prawnuk
a myślisz pisowcu, że istnieje JEDEN wariant obrony i przebiegu konfliktu? piszesz po raz kolejny identyczne bzdury - WARIANT to nie DOKTRYNA
ssmentek
Bajki z mchu i paproci dla zaczadzonych obcymi mediami.
xqwztsa
@marok Rozumiem, że kłamstwa które ci udowodniłem po prostu spływają po tobie jak po, nomen omen, kaczce.
kacz-dzong-un
Pisiorom na zabugolskich terenach najbardziej zależy, nie dziwię się, ale wcześniejszy plan mógł zakładać po prostu stworzenie mocnej linii na dalszych terenach, by potem wszystko odbić z pomocą NATO, nic więc szczególnego. Poza tym wcześniej nie było aż takiego zagrożenia, jak teraz (choć teraz raczej też nie ma, tylko Pisiory chcą Pisiorom na zabugolskich terenach najbardziej zależy, nie dziwię się, ale wcześniejszy plan mógł zakładać po prostu stworzenie mocnej linii na dalszych terenach, by potem wszystko odbić z pomocą NATO, nic więc szczególnego. Poza tym wcześniej nie było aż takiego zagrożenia, jak teraz (choć teraz raczej też nie ma, tylko Pisiory chcą wszystkich przestraszyć, wytworzyć sztuczne zagrożenie i wmówić ludziom "tylko my was obronimy").

Powiązane: Wybory parlamentarne 2023

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki