Trwa galopada cen autogazu

2019-12-06 12:15
publikacja
2019-12-06 12:15
fot. ThePowerPlant / Shutterstock

Przełom listopada i grudnia przyniósł dalsze, gwałtowne podwyżki cen detalicznych autogazu w otoczeniu stabilnych cen benzyny i lekkiej podwyżki oleju napędowego.

Przeciętna cena detaliczna LPG w mijającym tygodniu wyniosła 2,34 zł/l – poinformowało BM Reflex. To aż o 7 gr/l więcej niż tydzień temu. To czwarty z rzędu tydzień tak drastycznych podwyżek cen tego paliwa. Jeszcze pod koniec października litr autogazu kosztował 1,97 zł. Mamy więc do czynienia ze wzrostem o blisko 19% (o 37 gr/l) w ciągu nieco ponad miesiąca.

/ Bankier.pl

Równocześnie na stacjach paliw ceny benzyn utrzymały się bez większych zmian. Litr PB95 kosztował średnio 4,95 zł, a w przypadku benzyny 98-oktanowej przeciętna cena obniżyła się 1 gr/l do 5,26 zł/l. Za to o trzy grosze na litrze wzrosła średnia cena detaliczna oleju napędowego, która podniosła się do 5,06 zł/l. Diesel jest zatem najdroższy od czterech miesięcy.

/ Bankier.pl

Tymczasem hurtowe ceny benzyny i ON od początku grudnia wykazują tendencję spadkową. 6 grudnia PKN Orlen sprzedawał benzynę Eurosuper95 po cenie 3 872 zł/m3. Po doliczeniu VAT-u daje to ok. 4,76 zł/l, czyli o 10 gr/l mniej niż tydzień temu. W dół o 3 gr/l (brutto) poszły hurtowe ceny oleju napędowego. W rezultacie implikowana marża detaliczna na benzynie powróciła do 19 gr/l, a w przypadku ON urosła do 7 gr/l.  

- Obniżki w cennikach rafinerii w najbliższych dniach nie przełożą się raczej na spadek cen na stacjach. Prognozowane przez e-petrol. pl przedziały cenowe dla poszczególnych gatunków paliw na drugi tydzień grudnia wyglądają następująco: 4,91-5,02 PLN/l dla benzyny 95-oktanowej, dla diesla 5,03-5,14 PLN/l oraz 2,29-2,37 PLN/l dla autogazu - napisali w cotygodniowym komentarzu analitycy e-petrol.pl.

KK

Źródło:
Tematy
Jak otrzymać nawet 1500 zł od Alior Banku + 200 zł od Bankier.pl SPRAWDŹ!

Jak otrzymać nawet 1500 zł od Alior Banku + 200 zł od Bankier.pl SPRAWDŹ!

Komentarze (6)

dodaj komentarz
dongonzales
Przecież na zimę zmienia się proporcje mieszanki LPG. Jest w niej więcej propanu który jest droższy od butanu. Taka galopada jest co roku, by na wiosnę była obniżka. Ale nie ma to jak podkręcanie emocji takimi newsami.
spaceavenger
Dobra zmiana dotarła do stacji benzynowych.
andregru
Może to ten "tani" gaz amerykański ?
1984
Pół setki czytelników bankiera spało na lekcjach chemii? Z USA kupujemy LNG czyli metan, do samochodów tankujemy mieszaninę propanu i butanu czyli LPG. Edukacja leży i kwiczy!
avers
''Lepiej jest nie odzywać się wcale i wydać się głupim, niż odezwać się i rozwiać wszelkie wątpliwości''

Mark Twain
eagleeye
A co to jest chosztapler czy co ? Ceny hurtowe spadają a oni wróżą z fusów jak ten drugi mega spekulacyjny podmiot zajmujący się pseudo analizą rynku. Oba te podmioty to jakieś pomyłki analityczne i ich korpo bełkot. $ potaniał benzyna hurtowo potaniała a oni nie widzą pola manewru do obniżek. Kto ich wogóle słucha A co to jest chosztapler czy co ? Ceny hurtowe spadają a oni wróżą z fusów jak ten drugi mega spekulacyjny podmiot zajmujący się pseudo analizą rynku. Oba te podmioty to jakieś pomyłki analityczne i ich korpo bełkot. $ potaniał benzyna hurtowo potaniała a oni nie widzą pola manewru do obniżek. Kto ich wogóle słucha i dla kogo oni te analizy robią

Powiązane: Paliwa

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki