Trump oskarża Rosję i Chiny

Mimo że raptem w piątek Departament Skarbu USA wskazał, że żaden z głównych partnerów handlowych Stanów Zjednoczonych nie zasłużył na miano "manipulatora warunkowego", to prezydent Donald Trump oskarża o osłabianie swoich walut Chiny i Rosję.

45. prezydent USA po raz kolejny przypuścił atak na Twitterze. "Rosja i Chiny grają w »Dewaluację Waluty«, podczas gdy Stany Zjednoczone podnoszą stopy procentowe. Nie do przyjęcia!" - napisał. 

Trudno się oprzeć wrażeniu, że wpis Trumpa wiąże się z ostatnim załamaniem rubla, a Chińczycy znaleźli się pod ostrzałem jakoby zwyczajowo, ponieważ przez lata celowo osłabiali juana, by wesprzeć eksport. Tyle że słabość rosyjskiej waluty jest wynikiem nie spisku Moskwy, a działania samego Trumpa, który najpierw zaostrzył sankcje na rosyjskie biznes, a potem określił stan stosunków amerykańsko-rosyjskich jako "najgorszy w historii", co wstrząsnęło rublem i rosyjską giełdą.

Z kolei Pekin już od kilku lat częściej wspiera aprecjację juana, niż podejmuje celowe działania, by go osłabić (szczególnie po nauczce z 2015 r.) i w ten sposób zwiększyć sprzedaż chińskich towarów za granicą. W ciągu ostatnich 12 miesięcy "czerwony" umocnił się wobec "zielonego" o ok. 10 proc., a wobec szerszego koszyka walut - o ponad 4 proc.

Donald Trump podczas kampanii wyborczej notorycznie odgrażał się, że w pierwszy dzień sprawowania urzędu mianuje Państwo Środka manipulatorem walutowym, a jeszcze w 2017 r. mówił, że Chiny są "mistrzami świata w manipulowaniu walutą". Potem jednak zmienił zdanie, bo, jak uzasadniał, decyzja mogłaby narazić na szwank rozmowy ws. Korei Północnej. Wpis Trumpa można zatem traktować jako kolejną retoryczną salwę w wojnie handlowej. Warto też jednak pamiętać, że zmiana wartości waluty wcale nie musi mieć prostego przełożenia na bilans handlowy. Mimo relatywnej siły juana w stosunku do dolara, USA notują obecnie najgłębszy deficyt handlowy z Chinami w historii.

Maciej Kalwasiński

Źródło:
Ludzie:
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
26 32 ajwaj

Ciekawe, ze prawda powoli do kal-bojstwa zaczyna docierac :)
Nie-wolny swiat gra przeciwko anglosasom. Pakistan sie wypial, Azja, Afryka, Ameryka Lac. i Pld. flirtuja z Chinami, Rosja, Azja.. To juz jakby koalicja "nie-cywilizowanych" (wg MON-GB) 170 panstw.
Pozostale "wartosci" slabego "zachodu" (Libja, Syria, Irak, Vietnam itd.)+fejki nie dzialaja.
Jak juz bylo - wasale czekaja na moment, kiedy "zerwa sie z lancucha" hegemona (i przy okazji powiesza w sposób nieprzyjemny kompradorów).

Lipa "WIELKIEJ KOALICJI ZACHODU" w Syrii >> tj. duet USA+GB + przystawka FR przyspieszy w/w

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
4 16 ajwaj

Posiadanie obligacji USA przez Rosje zmniejsza sie 1.2018-2.2018 = 103 na 93 mld. $

! Odpowiedz
USD/PLN 0,09% 3,7661
2019-01-18 22:59:00
EUR/PLN 0,02% 4,2857
2019-01-18 23:00:00
EUR/USD -0,21% 1,1363
2019-01-18 22:59:00
CHF/PLN 0,13% 3,7889
2019-01-18 23:00:00

Kupuj walutę taniej -

Porównywarka kantorów internetowych
We care about safety
We care about safety
Chcę
Kupić
Sprzedać
Płacę

Sprawdź najlepszy kurs
We care about safety
We care about safety

Znajdź profil