Trump grozi zniszczeniem tureckiej gospodarki. Lira mocno w dół

- Jeśli Turcja zrobi coś, co ja, w mojej wielkiej i niezrównanej mądrości, uważam za przesadę, całkowicie zniszczę i unicestwię gospodarkę Turcji - napisał w poniedziałek po południu na Twitterze Donald Trump. Napędziło to spadki na tureckiej lirze, która i tak słabo rozpoczęła ten tydzień.

(fot. Ron Sachs / Capital Pictures)

O blisko 2 proc. umacniał się w poniedziałek wieczorem dolar względem tureckiej waluty. Lira traciła wyraźnie także względem innych walut. Słabość TRY obserwować można było jeszcze rano, spadki nasiliły się jednak po godzinie 16. O godzinie 17:38 pojawiła się zaś wiadomość z groźbami Donalda Trumpa. We wtorek rano lira odrabia nieco wczorajszych strat, choć wciąż wyraźnie widać wczorajsze osłabienie.

Kliknij, aby przejść do notowań
Kliknij, aby przejść do notowań (Bankier.pl)

- Już wcześniej wyraźnie to stwierdziłem, ale powtórzę dla przypomnienia. Jeśli Turcja zrobi coś, co ja, w mojej wielkiej i niezrównanej mądrości, uważam za przesadę, całkowicie zniszczę i unicestwię gospodarkę Turcji (zrobiłem to już wcześniej!). Powinni wraz z Europą i innymi czuwać nad schwytanymi bojownikami ISIS. USA zrobiły znacznie więcej, niż ktokolwiek mógł się spodziewać, m.in. opanowaliśmy 100% kalifatu ISIS. Nadszedł czas, aby inni w regionie, niektórzy całkiem bogaci, zaczęli chronić swoje terytoria. Ameryka jest wielka! - napisał prezydent USA w dwóch tweetach.

Przypomnijmy, że Biały Dom ogłosił w niedzielę czasu lokalnego, że amerykańskie oddziały w Syrii wycofają się z obszaru przy granicy z Turcją, ponieważ Ankara wkrótce przeprowadzi tam swoją planowaną operację, a wojska USA nie będą w niej brać udziału. Na Donalda Trumpa spadła jednak fala krytyki, zarzucono mu m.in. porzucenie Kurdów. Dla Amerykanów Kurdowie są bowiem sojusznikiem, dla Erdogana zaś wrogiem narodu tureckiego. 

Ergodan zapowiadał wcześniej, że Ankara jest gotowa podjąć działania przeciw Kurdom. Turcja chce utworzyć tam strefę bezpieczeństwa i przesiedlić uchodźców ze swego kraju. Zamierza w tym celu "wyczyścić" tę strefę z Kurdów. Niedzielna deklaracja Białego Domu została odebrana jako ciche przyzwolenie na te działalnia.

Trump tłumaczył swą decyzję o wycofaniu swych sił faktem, że wspieranie sił kurdyjskich w regionie jest zbyt kosztowne. Rzecznik wspieranego przez USA arabsko-kurdyjskiego sojuszu SDF Kino Gabriel powiedział w telewizji Al-Hadath, że oświadczenie Białego Domu o tym, że amerykańskie oddziały w Syrii wycofają się z obszaru przy granicy z Turcją, było jak "wbicie noża w plecy" siłom SDF. Twitterowe oświadczenie Donalda Trumpa pokazuje jednak, że Biały Dom zmienił swoje stanowisko i nie zamierza pozwolić Turcji na swobodę działań. Warto dodać, że na terenach kurdyjskich więzionych jest 12 tys. islamskich bojówkarzy, o których prezydent USA także wspomina w swoim tweecie.

AT

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
7 23 caesar_m

Kluczowe w komunikacie jest "zrobiłem to już poprzednio". Czyli tłumacząc z kaczego na nasze : zadziałam jedynie wtedy gdy zbrodnie tureckie na Kurdach będą zbliżone do "ostatecznego rozwiązania" a świat pod wpływami USA wyrazi stanowcze potępienie. Dodatkowo znaczy też tyle że USA nie zrobią nic więcej niż do tej pory (zrobiłem to już uprzednio). Generalnie potwierdza to historyczną prawdę o tym jak wartościowym sojusznikiem jest USA i prezydentura Trumpa nie jest tu wyjątkowa...

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
7 21 antybolszewik

Patrząc na sytuację Kurdów to lepiej oprócz NATO mieć też gwarancje UE gdy zielone ludziki będą chciały "wyzwolić" korytarz do Kaliningradu

! Odpowiedz
1 1 zenonn

Od Mołdawi przez Siedmiogród do pribałtiki

! Odpowiedz
1 38 zbyszek_

I patrzac na to zachowanie amerykancow nalezy sciagac cale złoto z Londynu. I oprzec walute na srebrze, ktorego KGHM jest najwiekszym producentem na swiecie.

! Odpowiedz
4 66 1as

Sprzedał Kurdów a teraz pudruje...taki sojusznik to marzenie...:(

! Odpowiedz
21 34 glos_rozsadku

czy ktokolwiek jeszcze traktuje go serio?

! Odpowiedz
3 20 unified_observer

Pytasz sie czy ktokolwiek traktuje powaznie prezydenta USA?

! Odpowiedz
15 13 grzegorzkubik odpowiada unified_observer

Traktują poważnie i przekonacie się o tym w listopadzie 2020 roku.

! Odpowiedz
16 5 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
12 40 sel

Trzymanie pieniędzy w Amerykańskich bankach i funduszach stało się skrajnie niebezpieczne nieprzewidywalne i szkodliwe dla większości krajów na świcie.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne
USD/PLN 0,01% 3,8229
2020-01-21 11:53:00
EUR/PLN 0,09% 4,2448
2020-01-21 11:53:00
EUR/USD 0,05% 1,1103
2020-01-21 11:53:00
CHF/PLN 0,12% 3,9527
2020-01-21 11:53:00
Porównywarka kantorów internetowych

Kupuj walutę taniej >>

Chcę
Kupić
Sprzedać
Płacę

Wymień walutę taniej

Znajdź profil