Trudne czasy dla kierowców Ubera w Polsce. Na jakich warunkach pracują?

redaktor Bankier.pl

Uber stanął w ogniu krytyki z uwagi na podejrzenia o prowadzenie nielegalnej działalności. Przez niezadowolenie konkurencji na celowniku Inspekcji Transportu Drogowego znaleźli się właśnie kierowcy, którzy współpracują z Uberem. Mimo to – chętnych do bycia partnerem firmy nie brakuje. Jakie warunki oferuje Uber?

Aby zostać kierowcą Ubera, należy posiadać prawo jazdy, własny samochód spełniający standardy firmy, zaświadczenie o niekaralności oraz o braku wykroczeń drogowych, a także – od lutego tego roku – status przedsiębiorcy. 

Uber na celowniku

Taksówkarze korporacyjni uważają, że kierowcy Ubera łamią prawo, w związku z czym opracowali projekt, który miałby w dużym stopniu ograniczyć działalność firmy w Polsce. Wątpliwości taksówkarzy dotyczą przede wszystkim kwestii posiadania przez „uberowców” licencji oraz tego, czy przedsiębiorcy opłacają należne podatki.

Trudne czasy dla kierowców Ubera w Polsce. Na jakich warunkach pracują?
Trudne czasy dla kierowców Ubera w Polsce. Na jakich warunkach pracują? (FORUM)

Swoje obawy wobec protestów taksówkarzy wyrazili Pracodawcy RP. – Projekt ustawy proponowany przez taksówkarzy skupia się przede wszystkim na ograniczeniu wszelkiej konkurencji i stanowi poważne zagrożenie dla nowoczesnej gospodarki, opierającej się na nowych technologiach. Eliminuje możliwości świadczenia usług transportowych przez kogokolwiek oprócz taksówkarzy oraz m.in. nakłada licencję na pośredników przy przewozie osób i rzeczy, co uderza w kolejną gałąź gospodarki w tym kraju, jaką jest biznes dużych firm kurierskich – czytamy w oficjalnym komentarzu organizacji.

Co do zasady, kierowca Ubera powinien posiadać licencję taksówkarską. Jednak są pewne wyjątki, które definiuje zapis w ustawie o transporcie okazjonalnym – podaje portal Bezprawnik.pl. Jednak, aby móc z niego skorzystać, należy posiadać samochód przeznaczony do przewozu minimum 7 osób albo samochód osobowy po spełnieniu następujących warunków:

 • prowadzony przez przedsiębiorcę świadczącego usługi przewozowe albo zatrudnionego przez niego kierowcę,
 • na podstawie umowy zawartej w formie pisemnej w lokalu przedsiębiorstwa,
 • po ustaleniu opłaty ryczałtowej za przewóz przed rozpoczęciem tego przewozu; zapłata za przewóz regulowana jest na rzecz przedsiębiorcy w formie bezgotówkowej; dopuszcza się wniesienie opłat gotówką w lokalu przedsiębiorstwa.

Taksówkarze zrzeszeni w korporacjach mówią o tym, że lwia część przedsiębiorców nie posiada wymaganych dokumentów, które uprawniają do przewozu osób.

Ponadto sprawie przyjrzał się również UOKiK, który nie dopatrzył się w zasadach działania przedsiębiorstwa jakichkolwiek znamion nieuczciwej konkurencji.

Kto może zostać kierowcą Ubera?

Redakcja Bankier.pl zapytała przedsiębiorstwo o warunki, jakie musi spełniać przyszły kierowca.

– Aby kierowca został dopuszczony do oferowania swojego auta i usług na platformie Uber, musi spełnić szereg wymogów (m.in. dostarczyć zaświadczenie o niekaralności, zestawienie wykroczeń w ruchu drogowym, ważne ubezpieczenie auta i badania techniczne, potwierdzenie własności auta). Auto musi też spełniać ustalone warunki techniczne (samochód zarejestrowany do przewożenia przynajmniej 5 osób wraz z kierowcą, w odpowiednim wieku i dobrym stanie technicznym). Każdy kierowca-partner musi spotkać się osobiście z przedstawicielem Ubera. Mamy lokalny zespół oraz biuro w każdym mieście, w którym działamy, aby zapewnić bieżące wsparcie zarówno partnerom, jak i pasażerom. Każdy partner musi również przekazać informacje o swojej działalności gospodarczej  – wpis do CEIDG lub KRS, a także NIP i VAT UE – komentuje Ilona Grzywińska z biura prasowego firmy Uber.

– Gdy kierowca dostarczy komplet dokumentów, podpisuje on umowę o świadczeniu usług zgodnie z obowiązującym w Polsce prawem, która reguluje kwestię korzystania z naszej platformy.

Jak zostać kierowcą Ubera?

Kandydat na kierowcę powinien posiadać przede wszystkim status przedsiębiorcy, a ponadto:

 • zaświadczenie o niekaralności,
 • zaświadczenie o braku wykroczeń w ruchu drogowym,
 • potwierdzenie własności auta,
 • informację o wpisie do CEIDG lub KRS.

Auto kandydata powinno:

 • mieć ważne ubezpieczenie oraz badanie techniczne,
 • być zarejestrowane do przewożenia przynajmniej 5 osób,
 • mieć mniej niż 10 lat (wówczas jest akceptowane bez dodatkowej weryfikacji).

W przypadku gdy kandydat posiada samochód, który ma więcej niż 10 lat (ale nie starsze niż 2001 roku) powinien dostarczyć do firmy w celu weryfikacji 5 zdjęć przedstawiających:

 • przód tak, aby było widać przód z tablicą rejestracyjną oraz bok pojazdu,
 • tył tak, aby było widać tył z tablicą rejestracyjną oraz bok pojazdu,
 • liczniki, aby widoczny był przebieg pojazdu,
 • deskę rozdzielczą,
 • tylną kanapę z widoczną tapicerką.

Źródło: opracowanie własne Bankier.pl

Po zaakceptowaniu wymaganych dokumentów i podpisaniu umowy, firma weryfikuje kierowcę przez oceny użytkownika. Jak informuje biuro prasowe, po każdym przejeździe użytkownicy przyznają kierowcom ocenę w skali 1-5. Gdy ocena spadnie poniżej 4,6, kierowca jest dezaktywowany z platformy (obecnie średnia ocen dla Polski to 4,83).

– O tym jak złożony jest system weryfikacji  – od momentu wejścia Ubera na polski rynek ponad 40 tys. kierowców aplikowało do naszej platformy; pozytywnie proces weryfikacji przeszło zaledwie kilka tysięcy z nich – wyjaśnia w rozmowie z Bankier.pl Grzywińska.

Uber dorywczo lub na stałe

Kierowców Ubera można podzielić na tych, którzy oferują usługi okazjonalnie i jeżdżą do 40 godzin tygodniowo (do 20 godzin w weekendy lub 20-40 godzin w tygodniu) oraz tych, dla których współpraca z przedsiębiorstwem jest głównym źródłem dochodu. Szulc z Ubera wyjaśnia, że osoby decydujące się na dorywcze świadczenie usług najczęściej pracują w oparciu o umowę o pracę w innych firmach, dlatego też nie ponoszą większości kosztów ZUS.

Natomiast, jeżeli dana osoba wybrała bycie kierowcą  Ubera na pełen etat, musi liczyć się z dodatkowymi kosztami związanymi z prowadzoną działalnością. Są to przede wszystkim:

 • opłaty za usługę Uber w wysokości 20-25 proc.,
 • ubezpieczenie społeczne, emerytalne, zdrowotne i chorobowe: 1 122 zł lub 465 zł (przez pierwsze 2 lata działalności).

Biuro prasowe Ubera poinformowało, że statystyczny kierowca ich firmy jest mikroprzedsiębiorcą, który jest zwolniony z obowiązku VAT.

Ile zarabia kierowca Ubera?

Według danych przekazanych redakcji Bankier.pl przez Ubera, kierowca z Warszawy świadczący usługi „na pełny etat” mogą osiągnąć przychód w wysokości 8459 złotych brutto miesięcznie.

Zestawienie średnich  przychodów partnerów aplikacji Uber (w ujęciu miesięcznym, brutto)

Obszar

Świadczenie usług do 20 godzin tygodniowo

Świadczenie usług ponad 20 do 40 godzin

tygodniowo

Świadczenie usług powyżej 40 godzin tygodniowo

Warszawa

1834 zł

5033 zł

8459 zł

Kraków

1846 zł

4620 zł

8024 zł

Trójmiasto

1665 zł

4353 zł

7549 zł

Wrocław

1667 zł

4440 zł

7375 zł

Poznań

1789 zł

4544 zł

7842 zł

Źródło: opracowanie własne Bankier.pl na podstawie danych udostępnionych przez przedsiębiorstwo Uber. Dane prezentują średni miesięczny przychód kierowców w maju 2016 roku. 

Średnio w Polsce okazjonalni kierowcy otrzymują od 1801 zł do 4855 złotych brutto miesięcznie, natomiast kierujący ponad 40 godzin w tygodniu już 8248 złotych brutto. Według danych udostępnionych przez firmę Uber, najwięcej kierowców traktuje bycie partnerem przedsiębiorstwa dorywczo – osoby, które świadczą usługi do 20 godzin tygodniowo stanowią 35 proc. załogi, 32 proc. to ci, którzy świadczą usługi od 20 do 40 godzin tygodniowo, a 33 proc. to tzw. „pełnoetatowi”.

Zarobki kierowców przekraczają średnie krajowe wynagrodzenie brutto, a warunki stawiane przez firmę powinny być wystarczającą odpowiedzią na zarzuty o nielegalność prowadzonych interesów. Uber wstrzymał się od komentarza w sprawie ostatniego projektu taksówkarzy. Firma zabierze głos, jeśli pomysł trafi do konsultacji społecznych.

Weronika Szkwarek

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 marekeco

Witam

Poszukujemy kierowców do UBERa.

Miasta - Poznań, Warszawa, Wrocław, Gdańsk, Karków

Wynagrodzenie od 2000 do 5000zł

Samochód Uber Select na wyłączność !

Zapraszamy do kontaktu 505040804

! Odpowiedz
2 3 ~dqas

Może faktycznie trzeba przestać płacić ZUS, iść na bezrobotne i zacząć jeździć z UBERem...Dziw bierze jak jakiś IDIOTA z UOKIK mówi, że Uber wymusza konkurencję - ale jak ktoś kto nie płaci zusu w wys 1250 zł i podatku bo nie ma kasy fiskalnej, może być większą konkurencją ??? Skoro nie płaci tych pieniędzy to może jeździć taniej !!! Może niech taksówkarze przestaną płacić ZUS i podatki bo w Uberze nie trzeba.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 1 ~pozdrawiam

a mi to zwisa latam po wawce na taxi a nie mam nawet licencji. Pozdrawiam wszystkie złotów !

! Odpowiedz
0 0 ~Przejazdy

Kod na darmowe przejazdy w Warszawie i nie tylko! Wpisz w aplikacji kod: uber-wawa
Lub zarejestruj nowe konto poprzez ten link: https://www.uber.com/invite/uber-wawa

! Odpowiedz
0 4 ~W-wiak

Consam z Miedzianej 11 w W-wie zmusza kierowców do minimum 72 godz. tygodniowo,limity czasowe,dziwne kary i potrącenia,przestarzała zwaieszająca się nawigacja i kilka samochodów że hałas zmusza do wolnej jazdy. Za 282 godz. aż 850 zł wypłaty. Ostrzegam chętnych przed podpisaniem umowy z nimi bez czytania bo zniszczą Cię wekslem na 20000 który musisz podpisać przed podjęciem współpracy. Stanowczo nie polecam tej firmy. A desperatom polecam spytać się tam o "Saszę".

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
0 0 ~Janusz

DARMOWY przejazd Uber (o maks. wartości 15 zł). Aby odebrać prezent, zarejestruj się, klikając łącze:

https://www.uber.com/invite/h5ra3wevue

! Odpowiedz
5 3 ~Lisun

Niezle bzdury z tym wynsgrodzenie. Kierowca jezdzacy dla kogos i zarabiajac 4000zl polowe oddaje.
Praca dla desperatow. Kilka razy jechalem uberem po Wsrszawie i za kazdym razem kietowcy trzeba bylo pomagac. Kompletna amatorka...

! Odpowiedz
1 13 ~twt

Licencje i 1000 innych wymagań utrudniających dostęp do zawodu to przecież wymysł taksówkarzy. Skoro chcieli to mają swoje licencje. To rynek powinien weryfikować kto, dla kogo i za ile.

! Odpowiedz
9 1 ~taksówkarz

my taksówkarze mamy mieć wszystko! badania itd zaświadczenie o niekaralności licencję , kasy fiskalne i taksometry! nawet durne naklejki na drzwiach z cennikiem itd a UBER NIC NIE MUSI MIEĆ? WORZA LUDZI W CELU ZAROBKOWYM !

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne