REKLAMA
ZAGŁOSUJ

To już pewne – deweloperzy pobiją zeszłoroczny rekord

Michał Kisiel2017-11-30 06:00analityk Bankier.pl
publikacja
2017-11-30 06:00

W III kwartale deweloperzy oddali do użytkowania o ponad 26 proc. więcej mieszkań niż w poprzedzających go trzech miesiącach. Jak wynika z danych opublikowanych w najnowszym raporcie AMRON-SARFiN, jest już prawie pewne, że sektor pobije rekordy ustanowione w 2016 r.

W okresie od lipca do września 2017 r. wyniki sektora budownictwa mieszkaniowego były nieco słabsze niż w poprzednim kwartale. Z danych GUS-u wynika, że w tym czasie wydano ponad 60,1 tys. pozwoleń na budowę i rozpoczęto budowę 54,8 tys. lokali mieszkalnych. Oznacza to dwucyfrowe spadki w stosunku do II kwartału – odpowiednio o 14,35 proc. i 11,35 proc.

fot. / / YAY Foto

Letnie miesiące były jednak szczególnie aktywne, jeśli chodzi o finalizowanie inwestycji. Oddano do użytkowania 45,4 tys. lokali. To wynik o 20,3 proc. wyższy niż w poprzednim kwartale.

Deweloperzy w ostatnich latach odpowiadają za około połowę wyników wypracowywanych przez sektor budownictwa mieszkaniowego. W III kwartale 2017 r. na rynek pierwotny trafiło 23,4 tys. przygotowanych przez nich mieszkań. W porównaniu z poprzednim kwartałem oznacza to wzrost o 26,6 proc., a w odniesieniu do analogicznego okresu 2016 r. – o 25,7 proc.

W tym samym okresie sektor deweloperski rozpoczął budowę 25,7 tys. lokali i otrzymał pozwolenia na budowę 27 tys. mieszkań. Jeśli odnieść te wyniki do poprzedniego kwartału, widoczne są spadki – odpowiednio o 15,77 proc. i 28,71 proc. Ponownie jednak liczby te warto porównać z wynikami osiągniętymi w III kwartale 2016 r. Rozpoczętych budów było o 26 proc. więcej niż rok wcześniej, a tylko liczba wydanych pozwoleń była nieznacznie niższa (o 600 lokali).

„Pobicie rekordowych wyników z 2016 roku jest już pewne. Liczba pozwoleń na budowę uzyskanych przez deweloperów w ciągu trzech kwartałów 2017 roku stanowiła 92,10 proc. pozwoleń z całego 2016 roku, liczba rozpoczętych budów – 93,05 proc., a liczba mieszkań oddanych do użytkowania to 77,04 proc. wyniku z 2016 roku” – zauważają analitycy Centrum AMRON w najnowszej edycji raportu tej instytucji.

Ceny wzrosły we wszystkich największych miastach

„Na szczęście jak dotąd ekspansja (deweloperów – przyp. red.) jest ilościowa, rośnie sprzedaż i produkcja, a ceny są stabilne” – zauważa w komentarzu do raportu AMRON prof. J. Łaszek z SGH. W III kwartale 2017 r. odnotowano jednak wzrost średniej ceny transakcyjnej 1 m kw. mieszkania we wszystkich dużych miejscowościach analizowanych przez tę instytucję.

fot. / / AMRON-SARFiN

W porównaniu z II kw. 2017 r. najbardziej zdrożały lokale w Gdańsku (o 202 zł / m kw.), Poznaniu (o 177 zł), Krakowie (o 159 zł) i we Wrocławiu (o 116 zł). Stosunkowo niewielką zmianę ceny dostrzeżono w Warszawie. Metr kwadratowy kosztował w stolicy o 83 zł więcej niż w poprzednim kwartale.

fot. / / AMRON-SARFiN

Po raz kolejny analitycy AMRON-u zwracają uwagę na wyjątkowość rynku łódzkiego. Tylko w tym mieście i aglomeracji katowickiej ceny jednostki powierzchni rosną wraz z wielkością mieszkania. W pozostałych miastach najdroższe są małe lokale, a cena metra kwadratowego maleje w nieruchomościach o większej liczbie pokoi.

Średnia powierzchnia użytkowa lokalu sprzedawanego w ośmiu największych miastach w Polsce wyniosła w III kw. 2017 r. 54,10 m kw. Wskaźnik ten był najniższy w Białymstoku (50,6 m kw.), a najwyższy w Gdańsku (57,1 m kw.).

Źródło:
Michał Kisiel
Michał Kisiel
analityk Bankier.pl

Specjalizuje się w zagadnieniach związanych z psychologią finansów, analizuje jak płacą i zadłużają się Polacy. Doktor nauk ekonomicznych, zwolennik idei społeczeństwa bez gotówki. Pomysłodawca finansowego eksperymentu "2 tygodnie bez portfela", w ramach którego banknoty i karty płatnicze zamienił na smartfona.

Tematy
Pożyczka gotówkowa w PKO Banku Polskim RRSO 7,45%

Pożyczka gotówkowa w PKO Banku Polskim RRSO 7,45%

Komentarze (2)

dodaj komentarz
dyktator_kaczka
Śmieszny wynik biorąc pod uwagę głód mieszkaniowy Polski który wynosi ponad 3 miliony mieszkań. Nieco ponad 100 tysięcy mieszkań w roku to wynik katastrofalnie niski, W Polsce przy gigantycznych brakach mieszkań potrzebne są wyniki w granicach 400 tysięcy mieszkań rocznie i to przynajmniej przez dekadę. Ten artykuł Śmieszny wynik biorąc pod uwagę głód mieszkaniowy Polski który wynosi ponad 3 miliony mieszkań. Nieco ponad 100 tysięcy mieszkań w roku to wynik katastrofalnie niski, W Polsce przy gigantycznych brakach mieszkań potrzebne są wyniki w granicach 400 tysięcy mieszkań rocznie i to przynajmniej przez dekadę. Ten artykuł jest oderwany od rzeczywistości jak widać. Wpisuje się tylko w propagandę Kaczek.
xovo
Amica SA - raport finansowy za 3 kwartały 2017 roku - czysty zysk na jedną akcje to 15,30 zł. Tak dobry wynik to rzadkość na GPW, to11 % zysku w stosunku do ceny jednej akcji .. wzrost o 50 % rok do roku. REWELACJA

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki