REKLAMA

Tesla rozczarowała w „Battery Day”. Akcje w dół

Michał Żuławiński2020-09-23 07:15analityk Bankier.pl
publikacja
2020-09-23 07:15
Tesla rozczarowała w „Battery Day”. Akcje w dół
Tesla rozczarowała w „Battery Day”. Akcje w dół
fot. JOE SKIPPER / / Reuters

Akcje Tesli potaniały po tym, jak Elon Musk kazał inwestorom poczekać aż trzy lata na efekty obecnie prowadzonych prac nad lepszymi bateriami.

Przypadający wczoraj „Dzień Baterii” (ang. Battery Day) od dawna był zaznaczony w kalendarzach akcjonariuszy Tesli. Od tygodni spekulowano, że w trakcie wydarzenia Elon Musk zaprezentuje przełomowe dokonania spółki w obszarze baterii, z którymi inwestorzy wiążą wielkie nadzieje.

Oczekiwania zostały zaspokojone połowicznie. Owszem, szef Tesli przedstawił plany spółki na produkcję tańszych i bardziej wydajnych baterii, jednak przestrzegł, że w obszarze tym wciąż jest dużo pracy. „Jesteśmy na drodze o sukcesu, jednak mamy mnóstwo do zrobienia” – powiedział Musk.

Zmiany, o których mówił, dotyczyły m.in. sposobu projektowania baterii, ich rozmiarów i metodzie produkcji. Tesla chce także wejść w biznes surowcowy - spółka zamierza wydobywać w stanie Nevada lit, metal niezbędny do produkcji baterii.

Jak podkreśla Reuters, nie sprawdziły się natomiast spekulacje dotyczące zaprezentowania przez Teslę baterii zdolnej wytrzymać milion mil, zdatnej do użytkowania przez 10 i więcej lat.

Być może reakcja inwestorów byłaby inna, gdyby Elon Musk nie dodał, że na pełne efekty zaprezentowanych działań trzeba będzie poczekać przynajmniej do 2022 r. Założyciel Tesli zapowiedział jednocześnie, że w ciągu 3 lat jego firma będzie w stanie obniżyć cenę auta z napędem elektrycznym do 25 000 dolarów.

Reakcja kursu akcji Tesli pokazuje, że rynek oczekiwał innego scenariusza. W trakcie regularnej sesji walory kalifornijskiej spółki potaniały o 5,6 proc., a w handlu posesyjnym spadły o kolejnych 7 proc. W efekcie cena akcji Tesli cofnęła się z 450 do 395 dolarów.

Michał Żuławiński

Źródło:
Michał Żuławiński
Michał Żuławiński
analityk Bankier.pl

Redaktor prowadzący działu Rynki Bankier.pl. Wraz z zespołem śledzi bieżące wydarzenia na polskiej giełdzie i globalnych rynkach finansowych, analizuje dane gospodarcze z kraju i ze świata, monitoruje politykę banków centralnych itp. Miłośnik nowych technologii, zarówno w obszarze mediów, jak i szeroko pojętego inwestowania. Laureat nagrody specjalnej w konkursie dla dziennikarzy ekonomicznych Narodowego Banku Polskiego im. Władysława Grabskiego. Tel: 604 678 518

Tematy
Konto Przekorzystne z premią do 300 zł

Konto Przekorzystne z premią do 300 zł

Advertisement

Komentarze (21)

dodaj komentarz
sel
Czyli mają baterie takie same jak wszyscy i do tego dużo droższe od wszystkich auta , kto to kupi?
etre
Dobrze sprzedane marzenia zamienią się w proch. Ciekawe czyim kosztem...
Król jest nagi!
minog
Nie do końca jest tak jak pisze autor:
- Battery Day rozpoczął się wczoraj o 22:30 naszego czasu, czyli już po zamknięciu giełdy nowojorskiej - wpływ na akcje Tesli poznamy dzisiaj o 15:30;
- wczorajszy spadek na akcjach to wynik studzenia nastrojów przez Muska na Twitterze, napisał coś w stylu że jest długa droga
Nie do końca jest tak jak pisze autor:
- Battery Day rozpoczął się wczoraj o 22:30 naszego czasu, czyli już po zamknięciu giełdy nowojorskiej - wpływ na akcje Tesli poznamy dzisiaj o 15:30;
- wczorajszy spadek na akcjach to wynik studzenia nastrojów przez Muska na Twitterze, napisał coś w stylu że jest długa droga od prototypu do masowej produkcji.
tulipan2017
Akcje i tak miały pójść w dół bo taki klimat, natomiast to,że za trzy lata będą super baterie a juz za rok Tesla będzie za 25 tysia dolców jest fantastyczna wiadomością. Musk to geniusz niestety wielu z dzisiejszych trzydziestolatków są już chodzącymi staruszkami lub zombie. Wiatr zmieniającego się świata zmiecie Akcje i tak miały pójść w dół bo taki klimat, natomiast to,że za trzy lata będą super baterie a juz za rok Tesla będzie za 25 tysia dolców jest fantastyczna wiadomością. Musk to geniusz niestety wielu z dzisiejszych trzydziestolatków są już chodzącymi staruszkami lub zombie. Wiatr zmieniającego się świata zmiecie Was jak listek na pustyni. Spójrzcie ile już dokonaliśmy jako ludzkość min dzięki Muskowi i jego Tesli. Kupujcie dalej skodzianki lub pierdzace dizle, ja będę jeżdził Teslą za 25ooo dolców, i nie kupię jej w PeeLu bo tutaj zalatuje XIX wiekiem
etre
Właśnie takie myślenie wkrótce zamieni w zombie dzisiejszych młodych. Historia zawsze się powtarza mimo, że ktoś nam wmawia, że idzie nowe, a najlepiej na te mrzonki łapią się młodzi.
ekwador15
Elon to jak Nasz Premier, dużo slajdów, zapowiedzi, 1mln elektrycznych aut i 100 tys mieszkan do 2019 roku a pozniej trzeba czekac latami
po_co
Jak kulą w płot.
Tak po prostu działają Amerykańskie korporacje. Jeżeli coś nie jest na prezentacji to nie istnieje i uwierz mi robi się prezentacje które pokazują najprostsze procesy.
Możesz przyjść do pracy i powiedzieć: "słuchajcie kartki A4 składamy w szufladzie kopiarki" - taki proces w Amerykańskiej
Jak kulą w płot.
Tak po prostu działają Amerykańskie korporacje. Jeżeli coś nie jest na prezentacji to nie istnieje i uwierz mi robi się prezentacje które pokazują najprostsze procesy.
Możesz przyjść do pracy i powiedzieć: "słuchajcie kartki A4 składamy w szufladzie kopiarki" - taki proces w Amerykańskiej korporacji nie istnieje.
Natomiast jeżeli przyjdziesz do pracy i powiesz: "słuchajcie mam prezentację gdzie jest jeden slajd pokazujący składanie kartek A4 w szufladzie kopiarki" - to wszyscy w firmie będą wiedzieć, że tak się to robi.

Jeżeli wydaje Ci się to śmieszne to masz rację bo takie jest natomiast tak to u nich działa.
greatmongo
200 tys aut wyprodukowanych w pierwszej polowie tego roku a ty mowisz, ze slajdy.....

Chlopie ogarnij sie

https://www.statista.com/statistics/715421/tesla-quarterly-vehicle-production/
delix
No tak, nasz premier tez zbudował statek zdolny do lotu na stacje kosmiczną budując przy okazji unikalne rozwiązanie powracających rakiet nośnych... myśl trochę.
sel odpowiada greatmongo
4000 tyś aut rocznie ? to w Polsce Pinokio produkuje 1 mln aut elektrycznych rocznie i 1 mln mieszkań rocznie , wzięli na to prawie 300 mld nowych kredytów a socjal mamy od mafii watowskich...

Powiązane: Elektromobilność

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki