REKLAMA

Rosyjski system kart płatniczych chce wyjść za granicę

Michał Kisiel2016-03-04 12:48analityk Bankier.pl
publikacja
2016-03-04 12:48

Do systemu płatniczego MIR dołączyło już 50 banków, ale na razie tylko pięć instytucji wydaje karty swoim klientom. Priorytetem schematu, który zadebiutował pod koniec zeszłego roku jest budowa infrastruktury i sieci akceptacji. Do końca roku plastiki MIR mają być przyjmowane w większości sklepów w Rosji.

Operatorem schematu MIR jest Krajowy System Kart Płatniczych (NSPK), który powstał w lipcu 2014 r., kilka miesięcy po incydencie, który skłonił Rosję do przyjrzenia się problemowi bezpieczeństwa systemu płatności. Przypomnijmy, że w marcu 2014 r. organizacje Visa Inc. i MasterCard Inc.zawiesiły przetwarzanie transakcji kartami wydanymi przez trzy rosyjskie banki. Był to wynik sankcji nałożonych na te instytucje przez Stany Zjednoczone po dramatycznych wydarzeniach na Krymie.

System wystartował w grudniu 2015 r., a lista jego uczestników stale rośnie. W wywiadzie dla „Sibir Online” Vladimir Komlew, dyrektor generalny NSPK, potwierdził, że do schematu dołączyło 50 banków. Większość z nich rozpoczęła prace nad uruchomieniem akceptacji kart MIR w swoich bankomatach i terminalach.

fot. / / http://mironline.ru/

„Oczekujemy, że do końca roku karty MIR będą akceptowane w większości sklepów w Rosji” powiedział Komlew. Jednocześnie podkreślił, że emisja plastików zacznie się na dobre dopiero w drugiej połowie roku. Na razie część banków, w tym duże instytucje takie jak VTB i Sberbank, sceptycznie ocenia perspektywy rozwoju schematu, podważając jego model biznesowy. Przedstawiciel NSPK podkreśla jednak, że nowy produkt ma kilka istotnych zalet. Jednym z nich jest fakt, że środki z budżetu mogą być wypłacane wyłącznie za pośrednictwem karty MIR. Plastiki mogą także znaleźć zastosowanie w transporcie publicznym, co już jest testowane w niektórych regionach.

Vladimir Komlew wskazał także na międzynarodowe ambicje schematu. Wyjście poza Rosję jest celem strategicznym systemu MIR. Tymczasowo możliwe będzie wydawanie kart w oparciu o co-badging, czyli w porozumieniu z inną organizacją płatniczą. Tego rodzaju produkty są już na rynku dzięki współpracy z MasterCard. 

Stopniowo system ma współpracować z podobnymi rozwiązaniami w innych krajach. Do końca roku planowane jest połączenie z wietnamskim systemem BanknetVN. Rosjanie będą mogli wypłacać kartami MIR środki z bankomatów w Wietnamie, a Wietnamczycy korzystać ze swoich kart w Rosji. Dalsze kierunki ekspansji to Azja Południowo-Wschodnia i Europa Zachodnia.

Źródło:
Michał Kisiel
Michał Kisiel
analityk Bankier.pl

Specjalizuje się w zagadnieniach związanych z psychologią finansów, analizuje jak płacą i zadłużają się Polacy. Doktor nauk ekonomicznych, zwolennik idei społeczeństwa bez gotówki. Pomysłodawca finansowego eksperymentu "2 tygodnie bez portfela", w ramach którego banknoty i karty płatnicze zamienił na smartfona.

Tematy
Konto Firmowe i Karta przez rok za bezwarunkowe 0 zł

Konto Firmowe i Karta przez rok za bezwarunkowe 0 zł

Advertisement

Komentarze (22)

dodaj komentarz
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
~Polak
Ja będę tylko Krzystek z blik i to juz robie od roku i juz za miesiąc oddam karty do banku
~Obywatel
Polska także mogłaby mieć własne (niezależne od USA) karty płatnicze w ramach Polskiego Standardu Płatności/BLIK.
~dsadsa
Cos takiego funkcjonuje w Danii - Dankort. Jest rowniez cobadging - VisaDankort.
~Tindala
A dlaczego napisy na plastiku nie są cyrylicą. Czyżby wielkorus wstydził się swojego alfabetu ?
Same karty pewnie zakupione w Chinach, nie sądzę żeby potrafili je wyprodukować.
Teraz już wiem czym się różni Rosja od Korei Północnej.
1. Ma dużol ropy i gazu
2 Jej bomby robią większe BUM
3. Hurra
A dlaczego napisy na plastiku nie są cyrylicą. Czyżby wielkorus wstydził się swojego alfabetu ?
Same karty pewnie zakupione w Chinach, nie sądzę żeby potrafili je wyprodukować.
Teraz już wiem czym się różni Rosja od Korei Północnej.
1. Ma dużol ropy i gazu
2 Jej bomby robią większe BUM
3. Hurra !! będzie miała własny plastik ( made in China)
~rtr
Sensowne rozwiązanie, z własnym systemem płatniczym kraj jest mniej zależny od USA.
~TK
Eksperymentalnie można ich wpuścić do Mongolii
~Sławek
Zainteresowane są nimi: Uganda i Mali, dobre i to bo na bezrybiu i rak rybą
~plutarch
Karty kredytowa wiarygodnego państwa - już widzę jak publika się na nie rzuca :DD

Powiązane: Karty

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki