REKLAMA

Rosyjskie karty wkraczają do AliExpress

Michał Kisiel2016-04-28 12:39analityk Bankier.pl
publikacja
2016-04-28 12:39

Chiński potentat na rynku e-commerce podpisał umowę o współpracy z rosyjskim Krajowym Systemem Kart Płatniczych (NSPK). Dzięki temu posiadacze lokalnej karty „Mir” już jesienią będą mogli płacić za zakupy używając swoich plastików.

Nowy schemat kart płatniczych „Mir” wystartował w Rosji w grudniu 2015 r. Powstał dzięki zaangażowaniu najwyższych władz, które poważnie zaniepokoiła reakcja zagranicznych potentatów, Visy i MasterCarda, na sankcje ogłoszone rok wcześniej w związku z aneksją Krymu. Przypomnijmy, że wiosną 2014 r. organizacje kartowe zawiesiły przetwarzanie transakcji plastikami wydanymi przez trzy rosyjskie banki.

Blokada była krótka, ale pokazała wyraźnie jak bardzo krajowy system bankowy uzależniony jest od usług świadczonych przez gigantów o amerykańskim rodowodzie.

fot. / / http://mironline.ru/

W krótkim czasie podjęto prace nad stworzeniem krajowego systemu kartowego, który miał być technologicznie i organizacyjnie niezależny od zewnętrznych czynników.

Efektem było zaprezentowanie pod koniec 2015 r. kart „Mir”, wyposażonych w mikroprocesor i wydawanych przez kilka rosyjskich banków w trzech wariantach (classic, premium i business).

W wypowiedziach przedstawicieli operatora schematu „Mir” podkreślano, że celem strategicznym systemu jest wyjście poza Rosję. Do końca roku planowane jest m.in. połączenie z wietnamskim schematem BanknetVN. Jak poinformował w środę dziennik „Vedomosti”, karty „Mir” będą wkrótce akceptowane na platformie AliExpress.

Usługa ma wystartować już jesienią. Chiński potentat e-commerce będzie pierwszym zagranicznym podmiotem dołączającym do sieci akceptacji rosyjskiej karty.

Źródło:
Michał Kisiel
Michał Kisiel
analityk Bankier.pl

Specjalizuje się w zagadnieniach związanych z psychologią finansów, analizuje jak płacą i zadłużają się Polacy. Doktor nauk ekonomicznych, zwolennik idei społeczeństwa bez gotówki. Pomysłodawca finansowego eksperymentu "2 tygodnie bez portfela", w ramach którego banknoty i karty płatnicze zamienił na smartfona.

Tematy
Konto Firmowe i Karta przez rok za bezwarunkowe 0 zł

Konto Firmowe i Karta przez rok za bezwarunkowe 0 zł

Advertisement

Komentarze (12)

dodaj komentarz
~majka
Komu jako nastepnemu "nielojalnemu ussmanom" wylaczy VIsa, MC chipy ??? To nie fantazja - oni to zrobili. Moze KOD dla Polski o to poprosi, po wyborze Trumpa
~mik
usa mialo kiedys plan uderzenia atomowego na Polske tylko dlatego ze byla po innej stronie. Wnioski nasuwaja sie same czym jest usa.
~dok
posiadanie visa i mastercard jest bardzo ryzykowne w obecnych czasach. usa jest bardzo niesolidnym 'partnerem'.
~bmiara
Rotfl. To że bandycki kraj przez chwile nie mógł z nich korzystać, to raczej można zaliczyć na plus. Chciałbym, żeby Polska była kiedyś postrzegana jak ten "niesolidne" USA, w tym miała taki jak oni rating.
~maxi
Visa i MC daly ciala... Odlaczyli uzytkowników (z przyczyn politycznych) Z UMOWAMI, PLACACYCH PROWIZJE bez ostrzezenia.. Ludzie zostali bez SWOJEJ kasy, czesto za granica. NIE POLECAM
~blazer
Chciałbym shortować akcje SPG (Simon Property Group). Pomysł mi wpadł po przeczytaniu http://independenttrader.pl/czy-juz-czas-grac-na-spadki.html. Niestety, na eMaklerze w mBanku nie widzę możliwości shortowania SPG. Kto wie gdzie mogę tak zagrać?
~mkop
Cóż to za potencjał 120 000 000 ludzi w Rosji, gdzie tylko ok 20% ma konta. Do akceptacji przez rynek międzynarodowych rozliczeń daleka droga, może lata świetlne.
~kazach_z_astany
146 mln jeśli już, konta ma więcej niż 20%, w Wietnamie 90mln ludzi, potem może złapią państwa zaprzyjaźnione, Białoruś 10mln albo Kazachstan 18 mln. Wbrew pozorom to może się udać.
~tele
Dosc łatwo lekceważysz osiagniecie rosyjskiego systemu.Jezeli byloby tak jak twierdzisz,to Visa i Master nie powrocilyby na rynek rosyjski na warunkach i wg prawa rosyjskiego m.inn.zgodzily sie na zaplacenie miliardowych odszkodowan w przypadku,gdyby w przyszlosci zrobily to co 2014 r.
~hkjk odpowiada ~kazach_z_astany
Ta...., była kiedyś też stacja kosmiczna "MIR" i wszyscy chyba pamiętają co z niej zostało . Tam trzeba wpompować w utrzymanie dużo kasy, aby to się sprawnie bez problemów kręciło.

Powiązane: Karty

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki