REKLAMA
BELKA ZA 2022 ROK

Nieczynny blok w Elektrowni Jaworzno. Tauron informuje o awarii

2023-01-24 14:18, akt.2023-01-24 19:25
publikacja
2023-01-24 14:18
aktualizacja
2023-01-24 19:25

Powodem chwilowego wyłączenia bloku w Elektrowni Jaworzno jest awaria układu młynowego, za który odpowiada Rafako - poinformował PAP we wtorek Tauron Wytwarzanie. Spółka dodała, że prowadzone są prace mające na celu jak najszybsze ponowne uruchomienie jednostki.

Nieczynny blok w Elektrowni Jaworzno. Tauron informuje o awarii
Nieczynny blok w Elektrowni Jaworzno. Tauron informuje o awarii
fot. KACPER PEMPEL / / Reuters

"Powodem chwilowego odstawienia bloku jest wypadnięcie awaryjne jednego z młynów, co w konsekwencji spowodowało wyłączenie bloku. Prowadzimy prace mające na celu jak najszybsze uruchomienie jednostki. Blok ponowie zostanie zsynchronizowany z krajową siecią elektroenergetyczną najpóźniej jutro" - wyjaśniła PAP we wtorek rzeczniczka prasowa Tauron Wytwarzanie Patrycja Hamera w związku z kolejną awarią w Elektrowni Jaworzno, która wydarzyła się we wtorek.

Przedstawicielka spółki należącej do Tauron Polska Energia dodała, że zidentyfikowane wady bloku dotyczą m.in. "właśnie układu młynowego, za który odpowiada Rafako".

11 stycznia br. spółka Tauron Wytwarzanie wezwała Rafako do zapłaty ponad 1,3 mld zł tytułem kar umownych i odszkodowań za usterki i wady bloku. Rafako w odpowiedzi zapowiedziało złożenie wniosku o upadłość, a następnie wystąpiło do Taurona z roszczeniami na łączną kwotę ok. 1,4 mld zł. Oba przedsiębiorstwa uznają roszczenia drugiej strony za bezzasadne.

We wtorek rano rozpoczęła się kolejna tura mediacji między Tauronem a Rafako w Prokuratorii Generalnej.

Wybudowany kosztem ponad 6 mld zł blok 910 MW uruchomiono z opóźnieniem w listopadzie 2020 r. W czerwcu 2021 r. został wyłączony z powodu usterek naprawianych od tego czasu przez wykonawców z konsorcjum Rafako - Mostostal Warszawa. Ponownie jednostkę uruchomiono – również z opóźnieniem wobec pierwotnych planów – w końcu kwietnia 2022 r. Potem blok był czasowo wyłączany jeszcze dwukrotnie. Według Rafako powodem awarii była nieodpowiednia jakość węgla dostarczanego przez Tauron. Według Taurona przyczynami są liczne wady i usterki bloku.

Pierwsze informacje o wyłączeniu bloku w Jaworznie podał we wtorek Onet.

Kolejne mediacje w sporze Taurona z Rafako w najbliższy czwartek

We wtorek w Warszawie odbyło się spotkanie mediacyjne z udziałem obu stron. Nie doszło do porozumienia, ale też rozmowy nie zostały zerwane - zdecydowano o ich kontynuowaniu za dwa dni. Oficjalnie Tauron nie komentuje przebiegu rozmów, tłumacząc to ich poufnością.

Także we wtorek, w Katowicach doszło do spotkania prezesa Taurona Pawła Szczeszka z prezydentem Raciborza Dariuszem Polowym. "Prezes zapewnił mnie, że po stronie Tauronu jest duża wola polubownego rozwiązania aktualnej sytuacji" - poinformował po spotkaniu prezydent miasta, gdzie działa spółka Rafako i jej liczni kooperanci. W Rafako i spółkach współpracujących oraz zależnych pracuje ok. 1 tys. osób.

Rafako było wykonawcą wartego ponad 6 mld zł nowego bloku energetycznego Taurona o mocy 910 megawatów w Jaworznie. Spółki od wielu miesięcy spierają się w związku z problemami w działaniu tego bloku. 11 stycznia Tauron wezwał Rafako do zapłaty ponad 1,3 mld zł tytułem kar umownych i odszkodowań. Rafako w całości kwestionuje żądania Taurona, zapowiadając, że zamierza złożyć wniosek o upadłość. Z kolei 13 stycznia Rafako wystąpiło do Taurona z roszczeniami na łączną kwotę 857,6 mln zł. Tauron uznał te roszczenia za nieuzasadnione.

Dotychczasowe mediacje między stronami przy udziale Prokuratorii Generalnej nie przyniosły porozumienia. Przedmiotem rozmów są m.in. warunki dokończenia kontraktu na budowę bloku oraz rozliczenia finansowe z tego tytułu. Jak podały Rzeczpospolita i Parkiet, rozmowy mediacyjne zostały wydłużone do 8 lutego - to czas, jaki strony dały sobie na rozmowy prowadzące do osiągnięcia porozumienia.

Blok w Jaworznie uruchomiono z opóźnieniem w listopadzie 2020 r. W czerwcu 2021 r. został wyłączony z powodu usterek naprawianych od tego czasu przez wykonawców z konsorcjum Rafako - Mostostal Warszawa. Ponownie jednostkę uruchomiono – również z opóźnieniem wobec pierwotnych planów – w końcu kwietnia 2022 r. Potem blok był czasowo wyłączany jeszcze dwukrotnie. Według Rafako powodem awarii była nieodpowiednia jakość węgla dostarczanego przez Tauron. Według Taurona przyczynami są liczne wady i usterki bloku.

Obecnie blok znów nie wytwarza energii. Według informacji Taurona, powodem chwilowego wyłączenia jest awaria układu młynowego, za który odpowiada Rafako. "Prowadzimy prace mające na celu jak najszybsze uruchomienie jednostki. Blok ponowie zostanie zsynchronizowany z krajową siecią elektroenergetyczną najpóźniej jutro" - poinformowała we wtorek rzeczniczka spółki Tauron Wytwarzanie Patrycja Hamera.

W przyjętym w ub. tygodniu stanowisku zarząd śląsko-dąbrowskiej Solidarności wezwał Ministerstwo Aktywów Państwowych do mediacji w sporze pomiędzy Tauronem i Rafako. Związkowcy zgłosili też postulat wykonania audytu technicznego bloku 910 MW w Jaworznie, którego awaryjność jest przedmiotem konfliktu między spółkami. We wtorek w Programie Trzecim Polskiego Radia wicepremier, szef MAP Jacek Sasin ocenił, że spór między Tauronem a Rafako jest sporem między dwoma podmiotami gospodarczymi, zaś minister aktywów państwowych nie ma kompetencji, by go rozstrzygać. Sasin powiedział, że oczekuje wykazania dobrej woli od obu stron, również od Rafako. 

mab/ mmu/

(PAP)

autor: Anna Bytniewska

ab/ mk/

Źródło:PAP
Tematy
Najtańsze konta osobiste z kontem oszczędnościowym – styczeń 2023 r.

Najtańsze konta osobiste z kontem oszczędnościowym – styczeń 2023 r.

Komentarze (16)

dodaj komentarz
kriskul
Dlaczego nikt nie pisze o wpływie tzw " błysków na słońcu" na auta. Ile to się mówi o zaklóceniach GPS, którego doświadczyłem 18.01.2023r. przy wyjeździe z Katowic, linii przesyłowych itp.itd związanego z elektrycznością, a pomija taką ważna kwestie. Proponuję niech ktoś zliczy ile warsztatow dostało po takiej dawce energi Dlaczego nikt nie pisze o wpływie tzw " błysków na słońcu" na auta. Ile to się mówi o zaklóceniach GPS, którego doświadczyłem 18.01.2023r. przy wyjeździe z Katowic, linii przesyłowych itp.itd związanego z elektrycznością, a pomija taką ważna kwestie. Proponuję niech ktoś zliczy ile warsztatow dostało po takiej dawce energi więcej statystycznie samochodów. A elektryki..
kriskul
No cóż zawsze można zwalić na ☀️
zenonn
Inni piszą, że Rosja winna, albo chazarstwo.
maxykaz
Ilu tam dyrektorów z zawodu? Znają sie na robocie czy tylko na braniu kasy? Robota po znajomości? Niech pokażą jak zatrudniają w Tauronie i Rafako.
jkl777
Jak wszedzie u dojneju zmiany. Same Suskie i kazdy musi odpalic dole do centrali.
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
abcx
"wiatraki i foto, bo je wystarczy tylko zamontować" - a jak ciemno i nie wieje to skąd prąd? Jaka była dziś produkcja foto 0 kWh?
leszczykowy odpowiada abcx
no to wtedy polaczek pradu nie dostaje, skoro nawet nie potrafi wybudować elektrowni na węgiel to mu się należy powrót to średniowiecza.
prawnuk odpowiada abcx
? dzień już nie aż tak potrzebny.
ZAWSZE gdzieś wieje
jkl777 odpowiada prawnuk
a woda zawsze plynie z gory na dol (Od Tatr PO Bałtyk)

Powiązane: Konflikt na linii Rafako-Tauron

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki