REKLAMA

Tarcza antykryzysowa uchwalona przez Sejm

2020-03-28 07:44
publikacja
2020-03-28 07:44

Sejm uchwalił w sobotę ustawę wspierającą firmy w związku z epidemią koronawirusa. Ustawa m.in. zwalnia mikrofirmy i samozatrudnionych z płacenia ZUS przez 3 miesiące, przewiduje także wypłacanie świadczenia postojowego.

/ fot. Mateusz Wlodarczyk / Forum

Chodzi o przygotowaną przez rząd ustawę o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz niektórych innych ustaw.

Za ustawą głosowało 343 posłów, przeciw było 73, od głosu wstrzymało się 19. Wcześniej spośród zgłoszonych do projektu poprawek Sejm przyjął te zgłoszone przez PiS oraz jedną z propozycji Lewicy.

Przed ostatecznym głosowaniem premier Mateusz Morawiecki oświadczył, że liczy się każda godzina i zaapelował do marszałka Senatu, by zwołał posiedzenie izby jeszcze w sobotę. Od szybkości uchwalenia rządowej tarczy zależy, ile przedsiębiorstw będzie w stanie ocalić swój dorobek - mówił Morawiecki. Pomoc idzie w setki miliardów złotych w realnych pieniądzach - dodał.

Szczegóły pakietu

W ustawie zawarto m.in.

Sejm wprowadził do ustawy szereg poprawek, zgłoszonych przez PiS. Pozwalają one m.in. na wydatkowanie pieniędzy na walkę z koronawirusem z Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej, zachowanie prawa do świadczeń zdrowotnych osobie zwolnionej na mocy specustawy z opłacania składek i rekompensowanie ich NFZ z budżetu.

Akceptację Sejmu uzyskała poprawka Lewicy, która umożliwi rządowi w rozporządzeniu przedłużenie terminu na wniesienie opłaty z tytułu użytkowania wieczystego. Zgodnie z ustawą, opłatę za 2020 rok ma się wnieść do 30 czerwca 2020 roku.

Ustawa to część tzw. tarczy antykryzysowej rządu. Opiera się ona na pięciu filarach. Tworzą je: obrona przed utratą miejsc pracy, wsparcie dla służby zdrowia, bezpieczeństwo systemu finansowego, wsparcie dla przedsiębiorców i inwestycji publicznych. W realizację pakietu będą zaangażowane takie instytucje jak m.in. Polski Fundusz Rozwoju i Agencja Rozwoju Przemysłu. Pakiet jest odpowiedzią rządu na kryzys wywołany panującą epidemią koronawirusa.

Tarcza to zestaw kilku ustaw przygotowanych m.in. przez resort rozwoju, finansów i Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Według rządu jej wartość to co najmniej 10 proc. polskiego PKB. (PAP)

wkr/ je/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Otwórz konto dla firm i zyskaj do 1200 zł premii!

Otwórz konto dla firm i zyskaj do 1200 zł premii!

Advertisement

Komentarze (24)

dodaj komentarz
pjb
Prawo do zdalnego głosowania dla wszystkich Polaków którzy maja czynne prawo wyborcze - to jest zadanie dla Senatu, aby tak rozszerzyć propozycję PiS aby chronić wszystkich obywateli w trakcie wyborów przed korono-wirusem.
lemali
Podam tylko jeden przykład jak w praktyce będzie działać "tarcza". Zwiększono gwarancje BGK dla banków (nie dla firm, bo beneficjentem gwarancji jest bank komercyjny) do 80%. Tyle, że zgodnie z art 70 prawa bankowego, kredyt może dostać ktoś, kto w ocenie banku posiada zdolność kredytową rozumianą, jako zdolność Podam tylko jeden przykład jak w praktyce będzie działać "tarcza". Zwiększono gwarancje BGK dla banków (nie dla firm, bo beneficjentem gwarancji jest bank komercyjny) do 80%. Tyle, że zgodnie z art 70 prawa bankowego, kredyt może dostać ktoś, kto w ocenie banku posiada zdolność kredytową rozumianą, jako zdolność do spłaty kredytu i odsetek w umownych terminach. Bank może udzielić kredytu, komuś kto nie ma zdolności kredytowej, o ile ten ktoś ustanowi szczególne zabezpieczenie. Takim szczególnym zabezpieczeniem może być gwarancja bankowa, ale musi być na 100% kredytów + odsetki i inne koszty kredytu. Dlatego też z tego rozwiązania będą mogły skorzystać firmy, które w ocenie banku kredytującego mają zdolność kredytową. Kto ją będzie miał? Nawet jeżeli ktoś pozostałą (nie objętą gwarancję BGK) zabezpieczy np. depozytem, to bank udzielający kredytu i tak musi przeprowadzić ocenę zdolności kredytowej. Czyli wnioski, załączniki, pytania i pytania do odpowiedzi. Oznacza to proces trwający od dwóch tygodni do kilku miesięcy i mocno angażujący firmy. Dodatkowo nie wszystkie banki mają umowę BGK (np banki mające program naprawczy nie mają takiej umowy, np GETIN, SGB). I z tego w tarczy jest (o ile dobrze pamiętam) 70 mld PLN. To tak jak zaprosić warszawiaka o 19.00 na kolację w Krakowie, w restauracji, którą zamykają o 21.00. Zawsze można odpowiedzieć - "przecież Cię zaprosiłem!!"
lemali
https://www.money.pl/gielda/alior-bank-udostepnia-gwarancje-de-minimis-do-80-kwoty-kredytu-6494439767120001a.html

"Bank uzależnia decyzję o udzieleniu gwarancji od zdolności kredytowej firmy."
lemali odpowiada lemali
a tak jeszcze przyszło mi do głowy, że w Aliorze to mają słaby system oceny zdolności kredytowej, co może dawać odrobinę nadziei....
dmarch1
PiS zmienił w nocy Kodeks Wyborczy. Czy wybory tez beda w nocy ?
meryt
Są od dawna. Komisje... są w różnych strefach czasowych.
ojkonomist
Nie słuchajcie tych nawiedzponych trolli, tudzież Budek, Zandbergów i Hołowni. Oni tylko potrafią szczuć na PIS i nic więcej. To ludzie bez jakiejkolwiek wiedzy i wyobraźni politycznej , społecznej itp. Gdyby oni rządzili to walka z korona wirusem wyglądałaby tak jak we Włoszech, Hiszpanii, Niemczech czy Francji. Luzik,Nie słuchajcie tych nawiedzponych trolli, tudzież Budek, Zandbergów i Hołowni. Oni tylko potrafią szczuć na PIS i nic więcej. To ludzie bez jakiejkolwiek wiedzy i wyobraźni politycznej , społecznej itp. Gdyby oni rządzili to walka z korona wirusem wyglądałaby tak jak we Włoszech, Hiszpanii, Niemczech czy Francji. Luzik, nie martwcie się robimy co możemy ... Można rozwalić finanse państwa nadrukować pieniędzy, wszystkich ze wszystkiego zwolnić, tylko za niedługo za złotówki nie kupi się nawet chleba - przejdziemy na ojro, dolary i złoto. Takie jest prawo tej dramatycznej sytuacji w której żyjemy - jedne firmy (niepotrzebne na ten czas) będą upadać inne będą dobrze funkcjonować, a jeszcze inne będą się nawet bogacić (np. sprzedaż przez internet). Ważne żeby dla wszystkich były zasiłki, trudno trzeba przyciągnąć pasa, a nie jęczeć i narzekać. Opozycja ma problem, bo nawet tych zakażonych nie przybywa tak jak oni by chcieli żeby atakować PIS.
czerwony_wiewior
Wystarczy że rzucić kawałek kiełbasy, i już kundle będą PiSać, co sobie wódz zażyczy.
antonicaracal
Tak ! Tak !
Nie martwcie się wszystko mamy pod kontrolą ! Liczymy dokładnie i widać jak na dłoni,
że dbamy o suwerena najlepiej ! Nauczył nas Dzierżyński jak się liczy !
A Europa niczym nam nie pomaga i nie wpuszcza naszych ludzi na swój teren !
Maseczki i respiratory możemy sami sobie produkować, mamy
Tak ! Tak !
Nie martwcie się wszystko mamy pod kontrolą ! Liczymy dokładnie i widać jak na dłoni,
że dbamy o suwerena najlepiej ! Nauczył nas Dzierżyński jak się liczy !
A Europa niczym nam nie pomaga i nie wpuszcza naszych ludzi na swój teren !
Maseczki i respiratory możemy sami sobie produkować, mamy najlepszych na świecie konstruktorów i profesorów. mimo, że nasze uniwersytety znajdują się gdzieś na 1000'nym
miejscu w światowym rankingu ! Ale San Escobar i Albania są za nami !

Powiązane: Koronawirus w Polsce

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki