REKLAMA

Sejm zmienił Kodeks wyborczy i wprowadził głosowanie korespondencyjne

2020-03-28 04:35
publikacja
2020-03-28 04:35

Wśród przyjętych przez Sejm poprawek do specustawy dot. koronawirusa znalazła się zmiana Kodeksu wyborczego, umożliwiająca głosowanie korespondencyjne osobom na kwarantannie i ponad 60-letnim, a także zmiana ustawy o RDS, umożliwiająca premierowi dokonywanie zmian w Radzie.

fot. Łukasz Błasikiewicz / / Sejm RP

Za tą poprawką opowiedziało się 222 posłów (w tym po jednym z KO i PSL-Kukiz-15), a przeciw było 214, trzech się wstrzymało. Wśród głosów "przeciw" siedem to głosy parlamentarzystów PiS.

Głosowanie nad nowelizacją ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych - jednej z trzech ustaw w ramach tarczy antykryzysowej - odbywało się w Sejmie w nocy z piątku na sobotę (godzina 4:25) m.in. przy wykorzystaniu urządzeń elektronicznych.

Wśród przyjętych ostatecznie poprawek do ustawy znalazły się m.in. dwie zgłoszone przez klub PiS.

Jedna z nich dotyczy zmiany Kodeksu wyborczego i rozszerza zakres głosowania korespondencyjnego. Zakłada, że głosować korespondencyjnie będą mogli wyborcy "podlegający w dniu głosowania obowiązkowej kwarantannie, izolacji lub izolacji w warunkach domowych", a także ci "którzy najpóźniej w dniu wyborów skończyli 60 lat".

Inny zmieniony tą poprawką przepis zakłada, że głosowania korespondencyjnego nie będzie można przeprowadzać w obwodach zagranicznych, na statkach morskich, natomiast wyborcy ponad 60-letni zamiast głosowania korespondencyjnego będą mogli wybrać głosowanie przez pełnomocnika (tak jak niepełnosprawni).

Zamiar głosowania korespondencyjnego trzeba będzie zgłosić komisarzowi wyborczemu do 15 dnia przed wyborami, a jeśli ktoś jest na kwarantannie, do 5 dnia przed dniem wyborów.

Szczegóły głosowania korespondencyjnego w tym sposób i tryb otwierania kopert z głosami oddanymi korespondencyjne ma ustalać minister właściwy do spraw łączności (obecnie minister infrastruktury) w rozporządzeniu, po zasięgnięciu opinii szefa MSWiA, ministra zdrowia i PKW.

Oburzenie posłów opozycji

Posłowie opozycji nie kryli w czasie trwania głosowania oburzenia tą zmianą. "Prawie czwarta rano, na sali grobowy nastrój, czekamy na głosowanie poprawki PiS nr 177 łamiącej wszelkie reguły stanowienia prawa wyborczego. Republiki, jak się okazuje, obumierają bardzo niespektakularnie" - napisał na Twitterze Bartłomiej Sienkiewicz (KO).

"Hej, wiem że o 2:30 w nocy kompletnie nikogo nie interesuje jakaś tam praworządność i jakieś tam regulaminy, ale @pisorgpl łamie właśnie regulamin Sejmu RP. Wrzucili poprawkę do kodeksu wyborczego, bez zachowania 14 dniowego terminu. O 2:30 w nocy. Głosowanie jest o 3:00. Miło" - napisał Jakub Kulesza (Konfederacja).

"PiS łamie regulamin Sejmu i pod osłoną nocy chcą zmieniać #KodeksWyborczy! Zamiast ustaw wspierających pracowników i przedsiębiorców, za wszelką cenę utrzymać majowe wybory!" - narzekał Krzysztof Gawkowski (Lewica).

"Trybunał Konstytucyjny w dwóch wyrokach wskazał, że istotne zmiany w Kodeksie wyborczym mogą być dokonywane najpóźniej pół roku przed pierwszą czynnością wyborczą, którą jest zarządzenie wyborów przez marszałka Sejmu. PiSu orzeczenia nie obowiązują" - zwracał uwagę Michał Szczerba (KO).

Odpowiedziała mu Joanna Lichocka (PiS). "Techniczne zmiany co do sposobu głosowania mogą być wprowadzane. PO wprowadza opinię publiczną w błąd. #hejt #szczucie" - napisała na Twitterze.

Zgodnie z innymi przyjętymi poprawkami, autorstwa PiS (nr 180 i 200) premier będzie mógł w okresie stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii odwoływać członków Rady Dialogu Społecznego będących przedstawicielami strony pracowników, strony pracodawców i strony rządowej na wniosek tych organizacji lub bez wniosków.

Jednym z powodów odwołania członka RDS przez premiera może być fakt współpracy z PRL-owskimi służbami specjalnymi (w przypadki fałszywego oświadczenia lustracyjnego członkostwo automatycznie wygasa). Innym powodem może być "sprzeniewierzenie się działaniom Rady" i doprowadzenie do "braku możliwości prowadzenia przejrzystego, merytorycznego i regularnego dialogu". (PAP)

pś/ mro/ mrr/

Źródło:PAP
Tematy
Sprawdź jak zyskać z Kontem Jakie Chcę

Sprawdź jak zyskać z Kontem Jakie Chcę

Advertisement

Komentarze (102)

dodaj komentarz
lukasz_24l
Cała ta afera jest dlatego że partia rządząca ma w czasie kryzysu lepsze notowania niż opozycja. A pomijając to, to zmiany w wielu aspektach życia są konieczne. Jesteśmy w 21 wieku. A wiele rzeczy zamiast załatwiać zdalnie to trzeba swoje odstać w urzędach itd. Wiadomo ze wtedy rzesze urzędników nie miałoby zatrudnienia Cała ta afera jest dlatego że partia rządząca ma w czasie kryzysu lepsze notowania niż opozycja. A pomijając to, to zmiany w wielu aspektach życia są konieczne. Jesteśmy w 21 wieku. A wiele rzeczy zamiast załatwiać zdalnie to trzeba swoje odstać w urzędach itd. Wiadomo ze wtedy rzesze urzędników nie miałoby zatrudnienia ale normalnym ludziom łatwiej by się żyło.
zaloguj
Nie zmienił tylko zmodyfikował. tak jak PO i PSL też gmerali w Kodeksie Wyborczym.
czerwony_wiewior
Gmerasz to sobie w majtach. A orzecznictwo TK mówi, że nie wolno zmieniać ordynacji wyborczej do sześciu miesięcy przed wyborami. Wszyscy prawnicy to wiedzą, oprócz niedouczonego dudy
disnej2x
apeluje do poslow PiS o honor i pojscie w slady Bartłomieja Dyba-Bojarskiego
samsza
Najśmieszniejsze, że kłócicie się o żyrandol. Od kiedy zaczęli przewalać wielką kasę, wykorzystując epidemię, to chłopi i lewica zwęszyli wielką szansę na "wielkie żarcie", wiec dołączą do Zbyszka i Gowina w charakterze przystawek. To już widać.
niewierzacyateusz
co za zmiana w komentach na bankierze :) jeszcze niecałe 2 tygodnie temu to pisanie o epidemii i wirusie to było sianie paniki , bo przecież zwykła grypa zbiera więcej ofiar , a teraz już mamy śmiercionośnego wirusa :))
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
rob1111
do sklepu kazdy moze isc jak nie jest na kwarantannie i jest dobrze ..wystarczy dozowniki z plynem odkazajacym i rekawiczki a jak ktos lubi maseczki to moze sobie sam uszyc jak nie moze dostac na ta okazje..ale bicie piany to w stylu tubylcow....i kto tu powiedzial ze ta pandemia sie szybko skonczy ?moze przedluzmy wybory na nastepny do sklepu kazdy moze isc jak nie jest na kwarantannie i jest dobrze ..wystarczy dozowniki z plynem odkazajacym i rekawiczki a jak ktos lubi maseczki to moze sobie sam uszyc jak nie moze dostac na ta okazje..ale bicie piany to w stylu tubylcow....i kto tu powiedzial ze ta pandemia sie szybko skonczy ?moze przedluzmy wybory na nastepny rok to pan Duda sie ucieszy bo ludzie beda glosowac raz a porzadnie by nie bylo dogrywek by nie chodzic drugi raz...
karbinadel
Kraj się wali, a ten zawzięty dziad myśli tylko o utrzymaniu się przy korycie.

Powiązane: Wybory prezydenckie

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki