Sejm zmienił Kodeks wyborczy i wprowadził głosowanie korespondencyjne

Wśród przyjętych przez Sejm poprawek do specustawy dot. koronawirusa znalazła się zmiana Kodeksu wyborczego, umożliwiająca głosowanie korespondencyjne osobom na kwarantannie i ponad 60-letnim, a także zmiana ustawy o RDS, umożliwiająca premierowi dokonywanie zmian w Radzie.

(fot. Łukasz Błasikiewicz / Sejm RP)

Za tą poprawką opowiedziało się 222 posłów (w tym po jednym z KO i PSL-Kukiz-15), a przeciw było 214, trzech się wstrzymało. Wśród głosów "przeciw" siedem to głosy parlamentarzystów PiS.

Głosowanie nad nowelizacją ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych - jednej z trzech ustaw w ramach tarczy antykryzysowej - odbywało się w Sejmie w nocy z piątku na sobotę (godzina 4:25) m.in. przy wykorzystaniu urządzeń elektronicznych.

Wśród przyjętych ostatecznie poprawek do ustawy znalazły się m.in. dwie zgłoszone przez klub PiS.

Jedna z nich dotyczy zmiany Kodeksu wyborczego i rozszerza zakres głosowania korespondencyjnego. Zakłada, że głosować korespondencyjnie będą mogli wyborcy "podlegający w dniu głosowania obowiązkowej kwarantannie, izolacji lub izolacji w warunkach domowych", a także ci "którzy najpóźniej w dniu wyborów skończyli 60 lat".

Inny zmieniony tą poprawką przepis zakłada, że głosowania korespondencyjnego nie będzie można przeprowadzać w obwodach zagranicznych, na statkach morskich, natomiast wyborcy ponad 60-letni zamiast głosowania korespondencyjnego będą mogli wybrać głosowanie przez pełnomocnika (tak jak niepełnosprawni).

Zamiar głosowania korespondencyjnego trzeba będzie zgłosić komisarzowi wyborczemu do 15 dnia przed wyborami, a jeśli ktoś jest na kwarantannie, do 5 dnia przed dniem wyborów.

Szczegóły głosowania korespondencyjnego w tym sposób i tryb otwierania kopert z głosami oddanymi korespondencyjne ma ustalać minister właściwy do spraw łączności (obecnie minister infrastruktury) w rozporządzeniu, po zasięgnięciu opinii szefa MSWiA, ministra zdrowia i PKW.

Oburzenie posłów opozycji

Posłowie opozycji nie kryli w czasie trwania głosowania oburzenia tą zmianą. "Prawie czwarta rano, na sali grobowy nastrój, czekamy na głosowanie poprawki PiS nr 177 łamiącej wszelkie reguły stanowienia prawa wyborczego. Republiki, jak się okazuje, obumierają bardzo niespektakularnie" - napisał na Twitterze Bartłomiej Sienkiewicz (KO).

"Hej, wiem że o 2:30 w nocy kompletnie nikogo nie interesuje jakaś tam praworządność i jakieś tam regulaminy, ale @pisorgpl łamie właśnie regulamin Sejmu RP. Wrzucili poprawkę do kodeksu wyborczego, bez zachowania 14 dniowego terminu. O 2:30 w nocy. Głosowanie jest o 3:00. Miło" - napisał Jakub Kulesza (Konfederacja).

"PiS łamie regulamin Sejmu i pod osłoną nocy chcą zmieniać #KodeksWyborczy! Zamiast ustaw wspierających pracowników i przedsiębiorców, za wszelką cenę utrzymać majowe wybory!" - narzekał Krzysztof Gawkowski (Lewica).

"Trybunał Konstytucyjny w dwóch wyrokach wskazał, że istotne zmiany w Kodeksie wyborczym mogą być dokonywane najpóźniej pół roku przed pierwszą czynnością wyborczą, którą jest zarządzenie wyborów przez marszałka Sejmu. PiSu orzeczenia nie obowiązują" - zwracał uwagę Michał Szczerba (KO).

Odpowiedziała mu Joanna Lichocka (PiS). "Techniczne zmiany co do sposobu głosowania mogą być wprowadzane. PO wprowadza opinię publiczną w błąd. #hejt #szczucie" - napisała na Twitterze.

Zgodnie z innymi przyjętymi poprawkami, autorstwa PiS (nr 180 i 200) premier będzie mógł w okresie stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii odwoływać członków Rady Dialogu Społecznego będących przedstawicielami strony pracowników, strony pracodawców i strony rządowej na wniosek tych organizacji lub bez wniosków.

Jednym z powodów odwołania członka RDS przez premiera może być fakt współpracy z PRL-owskimi służbami specjalnymi (w przypadki fałszywego oświadczenia lustracyjnego członkostwo automatycznie wygasa). Innym powodem może być "sprzeniewierzenie się działaniom Rady" i doprowadzenie do "braku możliwości prowadzenia przejrzystego, merytorycznego i regularnego dialogu". (PAP)

pś/ mro/ mrr/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
2 19 lukasz_24l

Cała ta afera jest dlatego że partia rządząca ma w czasie kryzysu lepsze notowania niż opozycja. A pomijając to, to zmiany w wielu aspektach życia są konieczne. Jesteśmy w 21 wieku. A wiele rzeczy zamiast załatwiać zdalnie to trzeba swoje odstać w urzędach itd. Wiadomo ze wtedy rzesze urzędników nie miałoby zatrudnienia ale normalnym ludziom łatwiej by się żyło.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
8 21 zaloguj

Nie zmienił tylko zmodyfikował. tak jak PO i PSL też gmerali w Kodeksie Wyborczym.

! Odpowiedz
23 5 karbinadel

Tak, to wina Tuska.

! Odpowiedz
18 7 czerwony_wiewior

Gmerasz to sobie w majtach. A orzecznictwo TK mówi, że nie wolno zmieniać ordynacji wyborczej do sześciu miesięcy przed wyborami. Wszyscy prawnicy to wiedzą, oprócz niedouczonego dudy

! Odpowiedz
24 14 disnej2x

apeluje do poslow PiS o honor i pojscie w slady Bartłomieja Dyba-Bojarskiego

! Odpowiedz
16 5 samsza

Najśmieszniejsze, że kłócicie się o żyrandol. Od kiedy zaczęli przewalać wielką kasę, wykorzystując epidemię, to chłopi i lewica zwęszyli wielką szansę na "wielkie żarcie", wiec dołączą do Zbyszka i Gowina w charakterze przystawek. To już widać.

! Odpowiedz
17 38 niewierzacyateusz

co za zmiana w komentach na bankierze :) jeszcze niecałe 2 tygodnie temu to pisanie o epidemii i wirusie to było sianie paniki , bo przecież zwykła grypa zbiera więcej ofiar , a teraz już mamy śmiercionośnego wirusa :))

! Odpowiedz
4 11 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
8 10 rob1111

do sklepu kazdy moze isc jak nie jest na kwarantannie i jest dobrze ..wystarczy dozowniki z plynem odkazajacym i rekawiczki a jak ktos lubi maseczki to moze sobie sam uszyc jak nie moze dostac na ta okazje..ale bicie piany to w stylu tubylcow....i kto tu powiedzial ze ta pandemia sie szybko skonczy ?moze przedluzmy wybory na nastepny rok to pan Duda sie ucieszy bo ludzie beda glosowac raz a porzadnie by nie bylo dogrywek by nie chodzic drugi raz...

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
110 87 karbinadel

Kraj się wali, a ten zawzięty dziad myśli tylko o utrzymaniu się przy korycie.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 3,4% IV 2020
PKB rdr 1,9% I kw. 2020
Stopa bezrobocia 5,7% IV 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 285,01 zł IV 2020
Produkcja przemysłowa rdr -24,6% IV 2020

Znajdź profil