REKLAMA
RPP

Paliwa będą tańsze? Sejm uchwalił nowelę ustawy o podatku akcyzowym

2022-12-01 21:43
publikacja
2022-12-01 21:43

Sejm w czwartek uchwalił nowelę ustawy o podatku akcyzowym, która zawiera także przepisy wydłużające okres niepobierania podatku od sprzedaży detalicznej od sprzedaży paliw do 30 czerwca 2023 r.

Paliwa będą tańsze? Sejm uchwalił nowelę ustawy o podatku akcyzowym
Paliwa będą tańsze? Sejm uchwalił nowelę ustawy o podatku akcyzowym
fot. Włodzimierz Wasyluk / / FORUM

Za uchwaleniem noweli ustawy o podatku akcyzowym oraz niektórych innych ustaw głosowało 250 posłów, 12 było przeciw, a 177 wstrzymało się od głosu. Teraz nowelizacja trafi pod obrady Senatu.

Ustawa zawiera m.in. zapisy, na mocy których okres niepobierania podatku od sprzedaży detalicznej od sprzedaży paliw został wydłużony do 30 czerwca 2023 r. Obecnie zawieszenie poboru podatku od sprzedaży detalicznej paliw obowiązuje do końca tego roku.

Poza tym w ustawie znalazły się zapisy, które umożliwią komornikom sądowym dostęp do informacji objętych tajemnicą skarbową za pośrednictwem urzędu skarbowego. Uwzględniono w niej konieczność automatycznej weryfikacji tożsamości komorników za pośrednictwem list i wykazów prowadzonych w formie elektronicznej przez Krajową Radę Komorniczą. Jednocześnie wprowadzono tam zapisy, regulujące kwestię udzielania zgody na dostęp do takich informacji. Na ich mocy KRK uzyskała prawo do uzyskiwania informacji, nawet jeśli są objęte tajemnicą przedsiębiorstwa, na temat oprogramowania stosowanego przez kancelarię komorniczą, która chce uzyskać zgodę na dostęp do danych poprzez system e-Urząd Skarbowy.

Głównym celem nowelizacji ustawy o podatku akcyzowym jest ograniczenie obowiązków administracyjnych i ułatwienie prowadzenia działalności gospodarczej.

Według resortu finansów najważniejszymi rozwiązaniami ujętymi w ustawie są uproszczenia dla podmiotów produkujących energię elektryczną z odnawialnych źródeł energii w zakresie ewidencji, zniesienie obowiązku wydawania certyfikatów małego producenta napojów alkoholowych oraz wydłużenie do 31 grudnia 2029 r. zwolnienia od akcyzy dla hybrydowych samochodów osobowych typu plug-in o pojemności silnika spalinowego nie większej niż 2000 cm sześc. Dotychczas zwolnienie to obowiązywać miało do końca 2022 r.

Poza tym w ustawie zostały zawarte zapisy rozszerzające krąg podmiotów uprawnionych do zwrotu opłaty paliwowej oraz zwiększające katalog przypadków, w których można o taki zwrot występować. Ustawa wprowadza możliwość m.in. płacenia zobowiązań podatkowych przy użyciu Blika (będzie to możliwe np. w e-Urzędzie Skarbowym) oraz wydłuża możliwość korzystania ze starego typu kas fiskalnych do końca 2023 r. Ustawa zakłada ponadto wprowadzenie uproszczeń dla podmiotów, które produkują energię elektryczną z odnawialnych źródeł energii.

autor: Marek Siudaj

Źródło:PAP
Tematy
Znajdź pracownika na Pracuj.pl już od 41,70 zł!

Znajdź pracownika na Pracuj.pl już od 41,70 zł!

Advertisement

Komentarze (28)

dodaj komentarz
grzegorzkubik
Czekamy jeszcze na spadek wartości USD.
vacarius
Czemu aż semjm musi o tym decydować a nie Obajtek. Skoro na ametrykanskiej giełdzie palowo jest taniej niż przed wojną to czemu my płacimy nadal 8zł jak w pierwszych dniach wojny?
anty12
Paliwa bede tansze, heh dobry zart. Beda po 4 zl za litr jak kilkanascie miesiecy temu ?
bha
Taka wygodna czasowa gra pozorów.Tzw.lepszy rydz jak NIC.
niederfurzdorf
Powinni ustalić VAT , akcyzę cały czas bez zmian. Znawcy rynku paliw z tego forum nie mieliby się do czego przyczepić tyle, że płaciliby więcej no o uuuuunia nie miałaby problemu z polskim Vatem …
dolar36
kajtek obstartek bezmajtek zrobił zapasy paliwa na maksymalnej górce na 10 lat do przodu
forfun
stwierdzacie czy pytacie ?
wilanow
Polska jako jedyny kraj podwyższa ceny paliw jak chce i to bez względu na ceny ropy. Cena ropy jest obecnie niższa niż rok temu, przed agresją radziecko/rosyjską na Ukrainę.

W jakiś sposób orlen zrobił ten wzrost zarobku netto o 335 procent w odniesieniu do zeszłego roku!!!

Wynika z tego jasno, że.... paliwo mogło
Polska jako jedyny kraj podwyższa ceny paliw jak chce i to bez względu na ceny ropy. Cena ropy jest obecnie niższa niż rok temu, przed agresją radziecko/rosyjską na Ukrainę.

W jakiś sposób orlen zrobił ten wzrost zarobku netto o 335 procent w odniesieniu do zeszłego roku!!!

Wynika z tego jasno, że.... paliwo mogło by kosztować połowę obecnej wartości i orlen nadal miałby solidny zysk :)

Tylko skąd wtedy zapłata dla tvpis i ryzdyka i innych za kłam w mediach?
janoz_lobolotorant
tyle tylko, że orlen to nie jest jak wielu się wydaje centralnie sterowana firma, tylko spółka prawa handlowego i funkcjonuje w takich realiach jakie są, gdyby ktoś chciał podjąć decyzję o obniżeniu ceny na stacjach o jakąś kwotę wyjętą z kapelusza, to nawet Obajtek mógłby trafić za kratki

Powiązane: Paliwa

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki