REKLAMA
WEBINAR

Tam mieszkam: Kreta

Malwina Wrotniak2010-10-12 06:01redaktor naczelna Bankier.pl
publikacja
2010-10-12 06:01

Na tej wyspie mniej liczy się, w jakich warunkach się mieszka, a bardziej - czy dostatecznie blisko rodziny. Rozmawiamy z Lidią Wandas, która życie na Krecie, jako rezydent, obserwowała z bliska przez kilka ostatnich sezonów.

Tam mieszkam: Kreta
Tam mieszkam: Kreta
fot. istock / / Thinkstock

Dziś więcej czasu spędza w Krakowie, gdzie prowadzi własne biuro podróży Jedziemy Na Wakacje.

Malwina Wrotniak, Bankier.pl: Na początek sprostujmy - obecnie nie mieszka Pani na Krecie, choć można powiedzieć, że zna ją od podszewki.

Lidia Wandas: Zgadza się. Moja praca na tym polegała, na dłuższych wyjazdach. Teneryfa, Australia, najwięcej jednak ostatnich sezonów letnich spędziłam na Krecie, w małych, przytulnych, klimatycznych, turystycznych, ale zarazem typowo greckich miejscowościach niedaleko stolicy wyspy - Heraklionu.

polka na krecie

Co jest dziś dla Kreteńczyków największym problemem mieszkaniowym?

Jak zdobyć pieniądze, by je mieć.

Czyli mieć je chcą. Na własność?

Oczywiście każdy chce mieć swoje mieszkanie, ale nie każdego stać od razu na kupno. Rodzice, na ile mogą, w Grecji również pomagają, by dzieci szybko miały swoje cztery kąty na własność. Będąc na Krecie, turyści często zastanawiają się "czy te druty na dachach to tak, jak w Egipcie - żeby uniknąć podatków?". Grecy oczywiście lubią omijać prawo, ale nie tym razem. Druty świadczą, że kolejne piętro może być dobudowane (licencja na to pozwala), a często, gdy zapytamy się Greka na co czeka, odpowie: - To dla dzieci (córki, syna).

Co oprócz drutów wyróżnia greckie wyspiarskie budownictwo?

Styl typowy dla Krety jest zdecydowanie prosty, prostokątny, jak większość budownictwa w całym kraju - czy to na wyspach, czy na lądzie. Aczkolwiek wydaje mi się, że w tej całej prostocie jest pewna finezja - w krajobrazie nie ma pstrokatości i to jest piękne. To wszystko tworzy jednolity styl i taką spójność - dachy czerwone albo ich zupełny brak, gdzieniegdzie wystające druty. Kolory są jasne i idealnie komponują się z błękitem nieba i morza. W miastach częściej zdarzają się domy kolorowe.

Paradoks - totalnie prosta zabudowa, a jednak zachwyca. Idzie tu chyba o coś więcej, niż tylko krajobraz.

Myślę, że chodzi bardziej o połączenie klimatu ze sposobem bycia - tego luzu, uśmiechów, spontaniczności, a nie o architekturę samą w sobie. Ci ludzie, jak również i przyjezdni, dodają ogromnego uroku miejscom takim, jak uliczki z knajpkami nad morzem, uliczki z restauracyjkami pośrodku centralnych placów miast.

kreta foto

Współgrające światła i to zewsząd bijące ciepło - jak człowiek widzi to wszystko, to niestety nasza polska pogoda sprawia, że chce być tam hen daleko.

A gdy już tam mieszka, to czego mu brakuje?

Nie brakuje, ale jest inaczej... Nie ma zatem mieszkań na poddaszu z oknami w dachu (przynajmniej ja się z tym nie spotkałam), co mnie akurat bardzo się podoba w Polsce. Nie kojarzę też tzw. ganków czy werand, ale za to są piękne domy w Rethymnonie czy Chanii, które zawierają elementy z czasów panowania wenecjan.

kreta foto

W Polsce coraz więcej osób przywiązuje uwagę do pięknych ogrodów - trawa równo przycięta, krzewy mniejsze, większe, kolory inne wraz ze zmieniającymi się porami roku i to jest fantastyczne, a na Krecie trochę rzadziej spotykane, choć każdy stara się mięć koło domu choć trochę zieleni. Ale to wszystko jest tam zupełnie inne, bo można powiedzieć, że miejsce przed domem jest zagospodarowane przez różową Bougenvillę pnącą się do góry czy palmę i to też dla Kreteńczyków ogród. Przy hotelach jest już więcej różnej roślinności.

Typowa wąska uliczka, fot. L. Wandas

"Okoliczności przyrody" są w takiej lokalizacji nierozłącznym atrybutem domów.

Ten wyjątkowy aspekt krajobrazu, jasne kolory, wszystko refleksyjnie skąpane w słońcu. Do tego niebo, morze... Wąskie uliczki miast i starych wiosek, niska zabudowa i to, że między nimi prawie na środku, w totalnym luzie, zazwyczaj tylko mężczyźni, po prostu siedzą sobie i ze spokojem pół dnia jedzą "greckie śniadanie", czyli kawa i papierosek. W tym wszystkim jest wielka filozofia życia.

Niektórzy rzekliby, że błogie lenistwo.

Większość ludzi z zagranicy patrząc na Greków ma wrażenie, że pozbawieni są jakichkolwiek problemów, a ich życie to totalna sielanka pod słońcem. Przecież mają ciepłe morze, plaże, ciepły klimat, więc czego im więcej do życia potrzeba - wieczne wakacje! To jednak nieprawda. Kiedy wszyscy przyjeżdżają na wakacje cieszyć się morzem, ciepłym piaskiem i plażą, większość musi ciężko pracować często bez dnia wolnego, żeby przez tych kilka "pięknych" miesięcy zarobić na siebie i swoje rodziny na cały rok. W głębi mają swoje problemy jak każdy inny naród, ale nie opowiadają o tym turystom, bo ci sami chcą uciec od swojej codzienności. Jak sami podkreślają - żyło się lepiej, gdy walutą była drachma.

Jednak i wtedy, i dziś, żyło się głównie z turystyki. To, co widać w nadmorskich kurortach zapewne zniekształca prawdziwy obraz pomieszkiwania na Krecie.

Zdecydowanie. To jak dwa zupełnie odmienne światy. Zabudowa w górach jest bardziej rozproszona. Bardziej widać pojedyncze domy. Nawet, gdy jest dom przy domu, widać gdzie się zaczyna i kończy. W miejscowościach turystycznych coraz częściej zaczyna się zagospodarowywać każde wolne miejsce. Hotele zaczynają się zlewać, często dobudowywane są dodatkowe pawilony lub widać tzw. "dobudówki". Zaczyna robić się totalny przemysł albo "przemiał turystyczny", widać swoistego rodzaju nieład, szczególnie w miejscowościach, które z turystyki żyją dłużej, a hotele zaczynały funkcjonować jako mały, rodzinny biznes.

kreta foto

Tam, gdzie zagospodarowywane są nowe tereny, buduje się dużo większe hotele, wręcz całe kompleksy o dość spójnej architekturze; wygląda to może mniej tradycyjnie, grecko, ale również ma swój urok. To, co mnie osobiście podoba się nawet w dużych greckich hotelach to fakt, że w większości rosną wszerz, a nie w górę.

Po dachach kreteńskich domów widać, że czerpią z energii słonecznej. Jakie inne rozwiązania są typowe dla tamtego budownictwa?

Rozwiązania to chyba duże słowo za duże jak na greckie, nowożytne budownictwo. Przeciętny grecki dom to nie Partenon, tu nie trzeba wielkiej myśli i starożytnych budowniczych. Nie ujęłabym więc tej odpowiedzi w formie myśli o materii. Na pewno Grek nie wyobraża sobie domu bez dzieci. Samotny człowiek to dla Greków dziwak. Widział ktoś Greka samotnie siedzącego w restauracji? To naród, który żyje w stadzie.

W stadzie i blisko wybrzeża. Ale jest też druga, inna rzeczywistość - ta niezwiązana z turystyką. Jak toczy się życie w miejscowościach wolnych od turystów?

Na Krecie, podobnie jak w Polsce, ceny poza miastem są niższe. Jednak widać, iż wioski, a w szczególności te w głębi wyspy, stają się coraz bardziej wyludnione, a wręcz w ogóle nie widać tam młodych ludzi. Oni oczywiście wyjeżdżają do dużych miast po to, by się kształcić oraz znaleźć dobrze płatną pracę. Na wsi jedyne, co mogą robić, to zajmować się rolnictwem.

Ci panowie, którzy zaniżają średnią wieku na wioskach i których widać przesiadujących prawie cały dzień w kafenionach zajmują się właśnie rolnictwem, a w szczególności dozorem zwierząt. Mają swoje Toyoty z paką, czyli miejscem dla kozy (śmieje się). Pewnie myśli Pani: fajna praca - siedzą cały dzień i tylko na chwilę pojadą zobaczyć, co się dzieje. Prawdziwa praca dla tych ludzi zaczyna się jesienią, gdy jest zbiór oliwek, a później trzeba oliwki przerobić, najczęściej na oliwę. Wnętrze Krety jest wręcz oblężone przez drzewka oliwek, a Kreteńczycy zbiór oliwek traktują jako element tradycji. Ci, którzy zamieszkują miasta również często przyjeżdżają do swoich rodzin i pomagają w zbiorach.

Z powodzeniem mogłaby Pani zostać rzecznikiem tego miejsca.

Grecja, od kiedy pierwszy raz postawiłam stopę na tym magicznym lądzie, a było to osiem lat temu, była dla mnie jakby drugim domem. Tutaj od razu poczułam się jak u siebie, a greccy znajomi zawsze mówili: "Ty jesteś jak Greczynka". Dla mnie to taki magiczny kraj, pełen słońca, uśmiechniętych ludzi z dużą ilości luzu i spontaniczności. Najbardziej podoba mi się ich powiedzenie, a zarazem można by powiedzieć motto życiowe (przynajmniej dla dużej części mieszkańców) "Wy macie zegarki, a My mamy czas" - bezbłędne, zupełnie inna filozofia życia. Choć to naród dość nerwowy, to jednak dość wolny od stresu, znający dobrą zabawę.

Na Krecie dwa razy zmieniłam miejsce zamieszkania i do obydwu mam sentyment. Miałam też to szczęście, że gdy dostałam propozycję pracy na Krecie było to w 100% to, czego chciałam i co było zgodne z nazwijmy to "moją filozofią". Później firma również chciała kontynuować mój pobyt tam, a mnie to bardzo odpowiadało.

I gdy miałaby Pani odesłać do miejsca, które jest kwintesencją wyspiarskiej greckiej zabudowy, to byłoby nim...?

Moim zdaniem najpiękniejsza zabudowa jest na Cykladach, a w szczególności na Santorini i warto to podkreślić. To taka kwintesencja greckiej architektury, taka poezja dla oczu. Domki, o których mówi się, że nie mają pięter, a mają piwnice. Proste dachy albo półkoliste. Kaskady małych domków po części wydrążonych w wulkanicznej skale, a cały krajobraz wzbogacony jest o kameralne kościoły i kapliczki z niebieskimi kopułami.

Dziękuję za rozmowę.

Źródło:
Malwina Wrotniak
Malwina Wrotniak
redaktor naczelna Bankier.pl

Redaktor naczelna Bankier.pl. Autorka wielu publikacji z zakresu finansów, ukazujących się na łamach serwisu od 2008 roku. W przeszłości dziennikarz specjalizujący się w tematyce ubezpieczeń, doceniona Nagrodą Polskiej Izby Ubezpieczeń dla Środowiska Dziennikarskiego. Autorka emigracyjnych projektów "Tam mieszkam" i "Zawróceni", uhonorowana Nagrodą im. Macieja Płażyńskiego dla dziennikarzy i mediów służących Polonii. W 2016 r. wydała książkę "Tam mieszkam. Życie Polaków za granicą". Rozwija autorski projekt i podcast edukacyjny "Rodziconomia" o finansach rodziców i ich dzieci. Laureatka Nagrody Dziennikarskiej im. M. Krzaka za obiektywizm i dostępny język komunikacji w publikacjach z obszaru edukacji ekonomicznej. Absolwentka studiów doktoranckich na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu.

Tematy
Najlepsze konta firmowe dla nowoczesnego biznesu

Najlepsze konta firmowe dla nowoczesnego biznesu

Komentarze (10)

dodaj komentarz
~Gosia
Byłam w Kissamos prawie 3 lata temu na Krecie .Jestem zauroczona tym miejscem i chcialabym tam mieszkać .
~Rosa
Szukamy na krecie malego domku do remontu, koniecznie z widokiem na moze,zeby sie tam bedac na rencie osiedlic.Moze ktos z mieszkajacych na wyspie polakow,moglby nam pomoc?
~kamka92
Architektura Grecji jest przepiękna. Kilka lat temu postanowiłam kupić tam dom i ani trochę tego nie żałuje! To wspaniały kraj ;) Bałam się tylko tych wszystkich formalności przy zakupie, ale agencja Greg-nieruchomości poradziła sobie ze wszystkim śpiewająco :D
~jasiu
Byłem z Żoną na Krecie w 2014. Kreta to było marzenie mojego życia - i nie roczarowałem sie... Zakochałem się w tym klimacie, krajobrazach, ludziach, smakach... Fascynuje mnie grecki język, bardzo dla nas trudny (troche pomaga znajomość cyrylicy wyniesiona z podstawówki).
Gdyby pozwoliły nam finanse chętnie zamieszkalibyśmy na Krecie :)
~liloo
Może dlatego:
"Moim zdaniem najpiękniejsza zabudowa jest na Cykladach, a w szczególności na Santorini i warto to podkreślić. To taka kwintesencja greckiej architektury (...)"
A Santorini jest rzeczywiście piękne, zwłaszcza wiosną przed sezonem.

Mnie bardziej zastanowiło takie zdanie:
"Idzie tu chyba
Może dlatego:
"Moim zdaniem najpiękniejsza zabudowa jest na Cykladach, a w szczególności na Santorini i warto to podkreślić. To taka kwintesencja greckiej architektury (...)"
A Santorini jest rzeczywiście piękne, zwłaszcza wiosną przed sezonem.

Mnie bardziej zastanowiło takie zdanie:
"Idzie tu chyba o coś więcej, niż tylko krajobraz."
zamiast "chodzi tu chyba..."
~xxx
przecudne miejsce , byłem tam na wakacjach 2 lata temu, może temu ,że blisko Krety?

Powiązane: Tam mieszkam

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki