Tak wyglądała zima stulecia w Polsce

Zima stulecia, która zaatakowała Polskę na przełomie 1978 i 1979 roku była wyjątkowo śnieżna, choć nie pobiła rekordu mrozu. Olbrzymie opady śniegu sparaliżowały komunikację, utrudniły transport węgla i w konsekwencji zadały dotkliwy cios niewydolnej gospodarce PRL.

(Narodowe Archiwum Cyfrowe)

Święta Bożego Narodzenia w 1978 roku były jeszcze stosunkowo ciepłe. Według archiwalnych danych temperatura utrzymywała się na wartościach powyżej zera, w niektórych rejonach Polski spadł nawet deszcz. 

Gwałtowne ochłodzenie nadeszło w nocy z 27 na 28 grudnia. Od północy nadszedł front atmosferyczny sprowadzając masy zimnego powietrza. Deszcz zaczął przechodzić w śnieg, a gwałtowny wiatr powodował zaspy i utrudniał odśnieżanie. W ciągu trzech dni mróz ogarnął cały kraj. 

Od pierwszego dnia nowego roku kilkunastostopniowy mróz i gruba warstwa śniegu utrudniały komunikację. Tego dnia na terenie województwa gdańskiego wprowadzono stan klęski żywiołowej. Do końca lutego warstwa śniegu w miastach osiągała kilkadziesiąt centymetrów, choć jest to wskazanie nierównomierne, gdyż śnieg z dachów zwiewany był na chodniki i ulice dodatkowo komplikując sytuację. 

Od pierwszych dni stycznia transport węgla do elektrowni oraz innych zakładów przemysłu ciężkiego wykorzystujących ten surowiec był utrudniony. Szyny pękały od mrozu, a zwrotnice zamarzały. Składowane zapasy węgla zamieniały się w góry czarnego lodu i trzeba było rozkruszać je ciężkim sprzętem, poza tym kończyły się niezwykle szybko.

(Narodowe Archiwum Cyfrowe)

Komunikacja publiczna w większości miast Polski została sparaliżowana. Mieszkańcy wzywani byli do społecznego odśnieżania dróg i chodników, ale silny wiatr powodował zaspy i niweczył pracę tysięcy ludzi. Do usuwania warstwy śniegu wykorzystano również wojska pancerne. Gąsienice jeżdżących czołgów zrywały ubite warstwy śniegu i lodu z dróg.

Karlino - bardzo polski Kuwejt

Karlino - bardzo polski Kuwejt

Na przełomie 1980 i 1981 r. mała pomorska miejscowość Karlino pojawiła się w mediach całego świata. Potężna erupcja i zapłon ropy naftowej, którego bardzo długo nie można było ugasić. Pozwoliło to dziennikarzom snuć przypuszczenia o potężnych złożach surowca a nawet porównywać Karlino do Kuwejtu.

Wobec problemów z dowozem dzieci do szkół oraz niebezpieczeństwem związanym z pokonywaniem przez nie dużych odległości szczególnie na terenach wiejskich, minister edukacji zarządził przedłużenie ferii do odwołania.

(Narodowe Archiwum Cyfrowe)

Zima 1978/79 nie przyniosła rekordowych mrozów, choć w okolicy Suwałk temperatury spadały do -30 stopni. Pod tym względem rekordowa okazała się zima 1986/87, kiedy ponad -30 stopni rejestrowano w wielu regionach, również centralnej, Polski.

Marcin Dobrowolski

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 1 ~GuralPL

Czyli była gorsza zima stulecia, ale po przez ocieplanie się klimatu nie wiadomo czy na pozostałe lata będzie lepiej...

! Odpowiedz
6 11 ~tomtom

Ciekawe czy KOD wyszedł by bronić demokracji w taką zimę? Zapewne nie za taką kasę.

! Odpowiedz
5 3 ~sdg

ja pamiętam zime jak Bałtyk zamarzł i jeździło się do Danii samochodem po Bałtyku :D

! Odpowiedz
1 1 ~jps25

Przyszła zima będzie podobna... śnieg i tęgi mróz który ogarnie całą Europę.
Tylko jak się będą (zachód) ratować bez węgla??? Ich sieci ciepłownicze i piece na energię elektryczną są nie wydolne ta mróz powyżej -12! Polacy sobie dadzą radę ale na wszelki wypadek bądźmy przygotowania - węgiel jeść nie zawoła:)

! Odpowiedz
0 1 ~as

Rok moich urodzin w GD. Była masakra, pamietam :) Snieg usypany na placu Zebrań Ludowych topił sie jeszcze w maju!

! Odpowiedz
17 8 ~golden_age_juz_byl

Za wyrazenie "niewydolnej gospodarce PRL" nalezy sie sad polowy. Teraz gospodarka jest bardzo "wydolna". Przecena wiekszosci spolek na GPW o 30 proc., ciagle korzystanie z infrastruktury komuny.

! Odpowiedz
5 15 ~ktoś

Pamiętasz te czasy, czy znasz je tylko z obrazków? W tej wydolnej gospodarce w sklepach miałeś do wyboru asortyment składający się z kilku produktów, a twoje wynagrodzenie wynosi 10-30USD, itd, itd. szkoda się miliardowy raz na ten temat rozpisywać. Dodam tylko, że wydolne gospodarki nie wymagają wspomagania terrorem służb i masowego prania mózgów przez propagandę.
Co do infrastruktury to możesz sobie poszukać w internecie jak wyglądała sieć dró za komuny.
wpisz sobie w youtube "Z historią po polskich drogach" (tu nie wilno linkować), ciekawy film konfrontujący dokonania PRL i IIIRP w tym obszarze. Na kolei się tylko niewiele zmieniło, bo tam pozostała komuna.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
2 2 ~franek odpowiada ~ktoś

Pajacu ,to nie ja I moi rowiesnicy sa winni tego ze w Jalcie 1945 roku Churchill I Rooseveld sprzedali Polske Stalinowi.Przyszlo nam zyc w takim kraju.Polska zostal stpopniowo odbudowana ze zniszczen II Wojny Swiatowej.Bez pieniedzy Planu Marshalla.Tych samych pieniedzy za które zbudowana zostala machina wojenna Hitlera jak Union Bankig Corporation,Standard Oil Corporation czy Ford który w 1938 roku w Niemczech wyprodukowal Hitlerowi 80 tys ciezarowek. Cytat:Ty niczym „Gazeta Wyborcza” która informuje, że dług Gierka w przeliczeniu na obecne dolary wynosi 72 mld, i zamiast cieszyć się z tego, stara się nastraszyć czytelników. Dlaczego należy się cieszyć? Bo za 1 dolara długu zaciągniętego na początku lat 70. spłaciliśmy dolarem o pięć razy mniejszej sile nabywczej. W latach 70. kupowaliśmy przecież na rynkach światowych towary po innych cenach niż dzisiaj. Przeliczanie długów Gierka na dzisiejsze dolary nie ma więc żadnego sensu poza epatowaniem czytelnika wielkością liczb. http://www.tygodnikprzeglad.pl/pawel-bozyk-zaklamywanie-prawdy-o-dlugach-gierka/

W latach 70. wybudowano 557 nowych przedsiębiorstw, w tym:

71 fabryk domów,
18 zakładów mięsnych,
16 fabryk odzieżowych,
14 chłodni,
10 zakładów elektronicznych,
10 fabryk mebli,
9 zakładów hutnictwa żelaza i metali nieżelaznych,
9 elektrociepłowni,
7 elektrowni,
7 fabryk samochodówi ich części,
5 cementowni,
5 kopalni węgla kamiennego.
Chicago Boys i Solidaruchom zajelo 20 lat sprzedaz tego majatku ,nawet za cene polrocznego dochodu przedsiebiorstw. https://www.youtube.com/watch?v=84MsRuC-1l8
Dochod z prywatyzacji wynosil ok. 180 mld$ .Obecnie dlug zewnetrzny RP wynosi 370 mld$ plus wewnetrzny ponad 1100mld/zl plus zadluzenie miast i powiatow. http://www.gfintegrity.org/report/illicit-financial-flows-from
-developing-countries-2004-2013/
Na koniec dodam ze za PRL Polacy zyli tak na co było ich stac.Obecnie 10% Polakow zarabia powyzej 5tys/zl tj na poziomie ½ niemieckiego. Związana z PO Elżbieta Bieńkowska twierdzi, że za 6 tysięcy złotych może pracować tylko "idiota lub złodziej" - czy zaliczasz się do tej grupy?

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
3 3 ~franek odpowiada ~ktoś

Dodam jeszcze jedno a propos zarobkow 10-30$ ktore wystarczyly na oplacenie czynszu,zywnosci,paliwa do auta. Za poltora roku pracy w Libji kupilem sobie M3.A obecnie frankowicze beda dojeni 30 lat. To CIA finansowala Solidarnosc aby PRL nie mogl splacic zadluzenia .Podobnie bylo w Rumunii.http://www.presidency.ucsb.edu/ws/index.php?pid=30655/

! Odpowiedz
2 5 ~Preppers

Na terenach wiejskich drogi asfaltowe tzw. 3 klasy utrzymania nie były w ogóle odśnieżane. Dopiero, gdy zima złagodniała dotarł jakiś pług z gminy Warta.Sąsiednia gmina Pęczniew lepiej sobie radziła. Sklepy GS-u nie miały nawet chlebka. Ludzie piekli sami w domach. Jednym słowem doktryna komuny "3xS" czyli Samorządność, Samowystarczalność i Samoopłacalność była ponadczasowa. To była namiastka dzisiejszego " Prepperingu" czyli Przygotowania.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,9% VII 2019
PKB rdr 4,4% II kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% VII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 182,43 zł VII 2019
Produkcja przemysłowa rdr -2,7% VI 2019

Znajdź profil