REKLAMA

Tak rosły opłaty za abonament RTV w Polsce [Wykres dnia]

Malwina Wrotniak2020-08-04 08:45redaktor naczelna Bankier.pl
publikacja
2020-08-04 08:45
Tak rosły opłaty za abonament RTV w Polsce [Wykres dnia]
Tak rosły opłaty za abonament RTV w Polsce [Wykres dnia]

Abonament radiowo-telewizyjny wzrośnie w 2021 roku - informowaliśmy wczoraj. Wprowadzona ustawą z 2005 roku opłata od tamtego czasu wzrastała kilkukrotnie. Dziś przypominamy wysokość stawek za odbiornik radiowy i telewizyjny w ostatnich latach.

Przypomnijmy - abonament RTV w myśl prawa pobierany jest z budżetów domowych obywateli, by móc realizować tzw. misję publiczną ("oferując, na zasadach określonych w ustawie, całemu społeczeństwu i poszczególnym jego częściom, zróżnicowane programy i inne usługi w zakresie informacji, publicystyki, kultury, rozrywki, edukacji i sportu, cechujące się pluralizmem, bezstronnością, wyważeniem i niezależnością oraz innowacyjnością, wysoką jakością i integralnością przekazu" - art. 21 ustawy o radiofonii i telewizji). Żeby telewizja i radio publiczne miały środki na realizację powierzonego im zadania, używanie odbiorników telewizyjnych i radiofonicznych obłożone jest opłatą.

Chociaż nie weryfikuje się, kto z posiadaczy odbiorników RTV faktycznie używa telewizora czy radia, obowiązek uiszczania opłaty istnieje, bowiem domniemywa się, że posiadanie odbiornika jest równoznaczne z korzystaniem z niego.

Wysokość miesięcznych opłat abonamentowych co roku ogłasza Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji. Inna, niższa opłata obowiązuje dla odbiorników radiowych, inna dla telewizyjnych. Obecnie stawki te wynoszą odpowiednio 7 i 22,50 zł. W 2021 obywateli czeka podwyżka abonamentu - za radio zapłacimy 7,50 zł, a za TV 24,50 zł.

Między rokiem 2016 a 2020 stawki miesięczne pozostawały na niezmienionym poziomie. Ostatnią podwyżkę ogłoszono w 2015 roku - od kolejnego roku opłata za radio szła w górę o 50 gr, a za TV - o 1,20 zł. Lata 2011-2015 były obfite w podwyżki abonamentu. W 2006 roku za odbiornik radiowy trzeba było płacić 5,20 zł miesięcznie, a za telewizyjny - 16,70 zł, zatem o 2,30 zł i 7,80 zł mniej niż wczoraj ogłoszone stawki na kolejny rok. Najnowsza zapowiedź KRRiTV to podwyżki na poziomie 0,50 zł za radio i 1,80 zł za telewizję. W latach 2006-2021 wzrost opłat sięgnął 44 proc. za odbiornik radiofoniczny i 46,7 proc. za telewizyjny.

Źródło:
Malwina Wrotniak
Malwina Wrotniak
redaktor naczelna Bankier.pl

Redaktor naczelna Bankier.pl. Autorka wielu publikacji z zakresu finansów, ukazujących się na łamach serwisu od 2008 roku. W przeszłości dziennikarz specjalizujący się w tematyce ubezpieczeń, doceniona Nagrodą Polskiej Izby Ubezpieczeń dla Środowiska Dziennikarskiego. Autorka emigracyjnych projektów "Tam mieszkam" i "Zawróceni", uhonorowana Nagrodą im. Macieja Płażyńskiego dla dziennikarzy i mediów służących Polonii. W 2016 r. wydała książkę "Tam mieszkam. Życie Polaków za granicą". Absolwentka studiów doktoranckich na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu.

Tematy
Nawet 360 zł z Kontem 360° w Banku Millennium

Nawet 360 zł z Kontem 360° w Banku Millennium

Komentarze (4)

dodaj komentarz
frugal
TVP jest dobrym przykładem typowej państwowej spółki, w której zyski się prywatyzuje a straty uspołecznia - zrzucają się na nią podatnicy - czyli przeciętni pracujący obywatele. Tak było bez względu na to, który aparatczyk był u władzy. Trzeba się pogodzić z tym, że jedynym sposobem na zmianę tego modelu jest TVP jest dobrym przykładem typowej państwowej spółki, w której zyski się prywatyzuje a straty uspołecznia - zrzucają się na nią podatnicy - czyli przeciętni pracujący obywatele. Tak było bez względu na to, który aparatczyk był u władzy. Trzeba się pogodzić z tym, że jedynym sposobem na zmianę tego modelu jest likwidacja instytucji państwowej telewizji bo inaczej nadal będzie ona wykorzystywana jako tuba propagandowa aktualnie rządzącej opcji politycznej szczególnie w dobie powszechnej manipulacji. Oczywiście przeciwnicy będą mówić o misji, o bezpieczeństwie informacyjnym itp. :)
kapitaneo
Wychodzi, że najwięcej abonament drożał w czasie gdy urzędujący premier nakłaniał ludzi do łamania prawa i niepłacenia abonamentu.
Prawa wszak nie zmienił, wobec czego TK orzekł, że budżet państwa musi wypłacić rekompensatę na media publiczne.
fanquilen
Dodam tylko, że samej rekompensaty TVP dostało w tym roku 2 mld zł i w następnych latach też tyle będzie dostawać. Zakładając, że Polsce jest ok. 16,5 mln osób pracujących (dane oficjalne), to każdy z nich płaci 121 zł rocznie, czyli 20zł miesięcznie na propagandową tubę. Można powiedzieć, że abonament sobie Dodam tylko, że samej rekompensaty TVP dostało w tym roku 2 mld zł i w następnych latach też tyle będzie dostawać. Zakładając, że Polsce jest ok. 16,5 mln osób pracujących (dane oficjalne), to każdy z nich płaci 121 zł rocznie, czyli 20zł miesięcznie na propagandową tubę. Można powiedzieć, że abonament sobie sami ściągnęli.
fanquilen
oops, nigdy nie byłem dobry z matematyki - wychodzi dyszka oczywiście.

Powiązane: Abonament RTV

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki