REKLAMA

TK odwołał ogłoszenie wyroku ws. ograniczenia niedzielnego handlu

2021-03-23 17:50
publikacja
2021-03-23 17:50
TK odwołał ogłoszenie wyroku ws. ograniczenia niedzielnego handlu
TK odwołał ogłoszenie wyroku ws. ograniczenia niedzielnego handlu
fot. Mateusz Szymański / / Bankier.pl

Trybunał Konstytucyjny odwołał planowane na środę ogłoszenie wyroku w sprawie przepisów wprowadzających ograniczenia handlu w niedziele - poinformowało PAP we wtorek Biuro TK. Wniosek w tej sprawie w TK złożyła jeszcze w 2018 r. Konfederacja Lewiatan.

Sprawą zajmuje się w Trybunale skład pięciorga sędziów pod przewodnictwem Jarosława Wyrembaka. Sprawozdawcą sprawy jest sędzia Justyn Piskorski, zaś w składzie są jeszcze - prezes TK Julia Przyłębska oraz sędziowie Zbigniew Jędrzejewski i Andrzej Zielonacki.

Prace w parlamencie nad ustawą o ograniczeniu handlu w niedzielę i święta oraz w niektóre inne dni zakończyły się 10 stycznia 2018 r. Prezydent Andrzej Duda podpisał te przepisy 30 stycznia 2018 r., zaś ustawa weszła w życie od 1 marca 2018 r.

Wniosek Konfederacji Lewiatan w sprawie tych przepisów trafił do TK w maju 2018 r. Generalnie we wniosku tym zaskarżone zostały cztery przepisy ustawy - w tym kluczowy artykuł stanowiący, że "w niedziele i święta w placówkach handlowych handel oraz wykonywanie czynności związanych z handlem, powierzanie pracownikowi lub zatrudnionemu wykonywania pracy w handlu oraz wykonywania czynności związanych z handlem – są zakazane".

Lewiatan zaskarżył także kolejny z przepisów ustawy, który - zdaniem organizacji - "różnicuje pracowników co do swobody wykonywania przez nich pracy w określone dni". Chodzi o artykuł wyliczający wyjątki od zakazu niedzielnego handlu.

Kolejny z zaskarżonych przepisów dotyczy pojęcia wykonywania pracy w niedzielę, przez co - jak stanowi ustawa - należy rozumieć "wykonywanie takiej pracy lub takich czynności przez pracownika lub zatrudnionego w okresie 24 kolejnych godzin przypadających odpowiednio między godziną 24 w sobotę, a godziną 24 w niedzielę".

Ostatni z zaskarżonych przez Lewiatana artykułów dotyczył vacatio legis.

W skierowanych do TK stanowiskach Sejm i Prokurator Generalny wnieśli o uznanie części zaskarżonych przepisów za konstytucyjne, zaś w części o umorzenie sprawy przez Trybunał.

Na razie nie podano nowego terminu rozstrzygnięcia tej sprawy przez TK.

Kwestią przepisów o zakazie niedzielnego handlu zajmuje się także Sąd Najwyższy. Na rozstrzygnięcie oczekuje w SN zagadnienie prawne odnoszące się do rozumienia zwrotu "przeważającej działalności" sklepu przy ocenie dopuszczalności zwolnienia placówki handlowej z tego zakazu. Pytanie zadał w końcu zeszłego roku słupski sąd. (PAP)

autor: Marcin Jabłoński

mja/ jann/

Źródło:PAP
Tematy
Konto Przekorzystne z premią do 300 zł

Konto Przekorzystne z premią do 300 zł

Advertisement

Komentarze (1)

dodaj komentarz
polak5
Sprzątaczka jeszcze nie uzgodniła wyroku z preziem

Powiązane: Zakaz handlu w niedziele

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki