Szydło: Nie będzie już rządu, który odważy się cofnąć program 500+

Nie będzie już w Polsce żadnego rządu, który odważy się cofnąć program 500+ i odejść od promowania rodziny - oceniła w niedzielę podczas spotkania z mieszkańcami Zakopanego wicepremier Beata Szydło.

(fot. Bartłomiej Kudrowicz / FORUM)

Dotrzymywaliśmy i dotrzymujemy słowa. Realizujemy wszystko krok po kroku o czym mówiliśmy. Myślę, że wielkim osiągnięciem rządu Prawa i Sprawiedliwości było, że potrafiliśmy jasno powiedzieć w Polsce i na świecie co jest dla nas ważne. Ważna jest dla nas Polska, nasza ojczyzna, nasza rodzina i te wartości, które wynieśliśmy z domów rodzinnych, wokół których trzeba się gromadzić i o nie dbać dlatego że to stanowią o naszej sile - mówiła Szydło w Zakopanem.

Jak zaznaczyła dzięki programowi 500+ praktycznie została zlikwidowana bieda wśród dzieci. To jest realny twardy wymiar programu 500+. Ten program uczynił jeszcze jedną ważną rzecz: rodzina stała się centrum zainteresowania życia publicznego i to jest nasza ogromne osiągnięcie - dodała.

Jeden z zakopiańskich radnych Józef Figiel przypomniał, że Zakopane jest jedyną gminą w Polsce, która nie podjęła uchwały o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie. Jak dodał, w opinii zakopiański radnych ustaw o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie pozwala zabierać dzieci i przekazywać obowiązki rodzicielskie organizacjom pozarządowym, pozwala zakładać Niebieskie Karty bez wiedzy osoby zainteresowanej i pozwala inwigilować rodziny. Przypomniał, że Rada Miasta Zakopane zaskarżyła tę ustawę do Trybunału Konstytucyjnego i oczekuje na wyrok.

Zwracamy się do pani o pomoc jako przedstawiciela rządu. Zakopane bardzo ceni rodziny i wartości, na których rodzina jest budowana. Rodzina musi być mocna - mówił Figiel.

Prezes zakopiańskiego oddziału Związku Podhalan Andrzej Skupień zwrócił uwagę na potrzeby drobnych przedsiębiorców, którzy budują polski kapitał.

Choć odczuwamy, że w naszym kraju dzieje się dobrze, to borykamy się z olbrzymim problemem braku pracowników. Przybywają do nas pracownicy ze wschodu dzięki czemu udaje się nam w jakiś sposób załatać dziury. Sądzę, że to nie jest droga do celu budowania kapitału we własnym kraju. Musimy się starać tworzyć takie zapisy w prawie, aby wszelkimi możliwościami wspierać młodych ludzie, aby chcieli przejmować inicjatywy biznesowe po swoich rodzicach i kreować własne biznesy - mówił Skupień.

Zwrócił uwagę na duże koszty prowadzenia przedsiębiorstw. Ważne jest, żeby wspierać te małe przedsiębiorstwa, żeby przedsiębiorcy nie ponosili tak dużych kosztów - przekonywał Skupień.

Zakopiańczycy mówili także o konieczności wielkich inwestycji w źródła geotermalne i wykorzystania ich jako alternatywy do ogrzewania domów.

Jedna z mieszkanek Zakopanego ostro skrytykowała Beatę Szydło za to że, nie rozmawia z protestującymi w Sejmie osobami niepełnosprawnymi i ich opiekunami. Za co pani płacą skoro pani podróżuje po Polsce, a nie spełnia swoich obowiązków? Gdzie jest 600 milionów zł pozostawionych przez poprzedni rząd na rzecz niepełnosprawnych? Ile wynosi pani pensja? dopytywała kobieta, która chciała zostać anonimowa.

Szydło przypomniała, że rząd PiS podniósł rentę socjalną do wysokości minimalnej renty oraz, że została przyjęta ustawa zwiększający dostępność niepełnosprawnych do różnego rodzaju środków medycznych, których potrzebują oraz do rehabilitacji.

Ustawa została już przyjęta przez Sejm i mam nadzieję na szybkie procedowanie Senacie. Trwają też prace nad zmianą systemu orzecznictwa, bo mamy dziś taką sytuację w Polsce, że jest kilka grup niepełnosprawnych, które są różnie traktowane i mają różne możliwości funkcjonowania i to musimy zmienić. Nie może być tak, że są jedne grupy niepełnosprawnych nastawiane przeciwko drugim, a do tej pory decyzją poprzedniego rządu właśnie tak się działo. Inna jest sytuacja niepełnosprawnych dzieci, inna jest sytuacja niepełnosprawnych dorosłych, inna sytuacja niepełnosprawnych od urodzenia, jeszcze inna tych, którzy w trakcie swojego życia stali się niepełnosprawni - podkreśliła wicepremier.

Zakopiańczycy pytali także o podpisaną przez prezydenta USA Donalda Trumpa tak zwaną ustawę 447 stanowiącą o zadośćuczynieniu ofiarom Holokaustu.

Czy 300 miliardów dolarów, które zostały skierowane pod adresem polskiego rządu to jest rzeczywiście nasze zagrożenie - dopytywano.

Wicepremier odparła, że dopóki rządzi Prawo i Sprawiedliwość możemy być spokojni". "A ja jestem też w tym rządzie po to, żebyście państwo mogli być spokojni - dodała.

Beata Szydło w niedzielę wieczorem weźmie udział w uroczystości ogłoszenia świątyni na zakopiańskich Krzeptówkach Sanktuarium Narodowym Matki Bożej Fatimskiej.

Autor: Szymon Bafia

Źródło: PAP
Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 9 janusz26904029

Myślałem, że sami zaczęli odchodzić od tego programu zaostrzając kryteria...

! Odpowiedz
4 9 jasiek2017

500+ ale tylko jako odliczenie od podatku i tylko dla osob pracujacych ! Powyzej np 3 tys netto na glowe w rodzinie brak odliczen 500+

! Odpowiedz
2 29 search

500+ powinno byc w formie kwoty wolnej od podatku i na kazde dziecko!!!. Promuje sie prace a nie nierobstwo. Taki ruch rozwiazal by rowniez orzeczenie trybunalu konstyrucyjnego stwierdzajace ze kwota wolna jest za niska. Ale taka oferta jest niepopularna dla tych co siedza na socjalu. Ten program skonczy sie wraz nastepnym kryzysem.
Z drugie strony jest to praktycznie program 500+ na drugie dziecko i kolejne. Na pierwsze malo kto sie lapie.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
12 12 silvio_gesell

Rolnicy nie płacą podatku dochodowego, więc nie byłoby od czego odpisać. Ponadto dwójka dzieci kosztuje około 2000zł/mc, więc powiedzieć że 500+ promuje nieróbstwo może tylko bezdzietny.

! Odpowiedz
2 7 search odpowiada silvio_gesell

No moze nie wszyscy placa podatki ale ZUS u tez nitkt z nich nie placa, maja za to smieszny KRUS. Mostwo rolnikow jest vatowcami wiec dochody i podataki maja, a ze ktorys na lewo byki chowa i sprzedaje i ma pretensje ze suweren mu nie doplaca to jego problem.

! Odpowiedz
3 7 silvio_gesell odpowiada search

Widzisz, gdyby rolnicy płacili ZUS to zmiejszyłby się eksport żywności, wzrósłby import żywności, złotówka osłabiłaby się, rolnicy podnieśliby ceny rekompensując sobie wyższy ZUS i wyszłoby na to samo. Więc ostatecznie i tak nierolnicy zapłacą ubezpieczenie społeczne rolników - to jest po prostu bardzo specyficzna branża, której nie da się inaczej opodatkować niż podatkiem gruntowym - każdy inny podatek zmniejsza podaż, a popyt na żywność jest sztywny bez względu na cenę, więc jakiekolwiek opodatkowanie pracy rolników spowoduje wzrost cen żywności i zapłacą go konsumenci.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
4 39 pis_po_jedno_zlo

To akurat prawda, socjalizm raz wdrożony jest nie do wyplenienia, ale spokojnie, bankructwo kraju rozwiązuje ten problem. Deficyt ponad 100 mld zł podczas kryzysu w pierwszym roku i 150 mld zł w drugim roku kryzysu też może być motywatorem by wycofać się z rozdawnictwa.

! Odpowiedz
6 29 ajwaj

"never say never" = nigdy nie mów nigdy :)

Kiedy ostatnie biedniejsze dzieci wyjada z "raju na ziemi" na emigracje, "pincet+" straci racje bytu.
A demografia jest w PL kompradorów neocon 80+, jak i UKR tragiczna,
CODZIENNIE zatrzaskuja za soba drzwi tys. obywateli w/w panstw. (np. oficjalnie Greussmann "premier" UKR > "to strata ciezka dla UKR - ostatnie lata -(minus) 8-9 mln. wyemigrowalo, wiekszosc na zawsze"
PL podobnie

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 15 _jasko

"To nie jest koszt, tylko inwestycja, która jest potrzebna polskiemu państwu" — powiedziała Beata Szydło na konferencji prasowej w 2016 roku na której podsumowano program 500 plus.
Wg.mnie jest to inwestycja bez biznes planu potrzebna dziś PiSowi.

! Odpowiedz
9 34 qqryk

Polska już nigdy nie będzie krajem bogatym i praworządnym.
Finis Poloniae. Vae victis.

! Odpowiedz