REKLAMA

Szybki wzrost liczby umów o dożywocie, ale odwrócona hipoteka to nadal margines

Michał Kisiel2021-04-09 10:40analityk Bankier.pl
publikacja
2021-04-09 10:40
fot. katjen / Shutterstock

W 2020 r. podpisano łącznie ponad 13 tys. umów o dożywocie, czyli przeniesienia własności nieruchomości w zamian za świadczenia pieniężne lub opiekę. Branża tzw. odwróconej hipoteki ma jednak tylko 1-procentowy udział w tym rynku.

Umowa o dożywocie pozwala osobom, które posiadają nieruchomość, ale poszukują dodatkowego zastrzyku gotówki lub wsparcia w codziennym funkcjonowaniu, zabezpieczyć swoje potrzeby. Z danych Ministerstwa Sprawiedliwości wynika, że w 2020 r. podpisano ponad 13 tys. tego typu kontraktów. Fundusz Hipoteczny DOM szacuje, że właściciela w minionym roku zmieniły w ten sposób nieruchomości o wartości ok. 2,7 mld zł.

W ciągu ostatnich dwóch dekad znacząco zmieniła się struktura tego rodzaju umów. Rośnie udział umów dotyczących nieruchomości nierolnych, podczas gdy we wcześniejszym okresie na takie rozwiązanie decydowały się głównie osoby dysponujące nieruchomościami rolnymi.

– Spójrzmy chociażby na dane z roku 2000, w którym podpisano 1902 umów o nieruchomości rolne i 1143 umowy o nieruchomości nierolnicze. A teraz przyjrzyjmy się dysproporcji, która zaistniała w roku 2020. Liczba tych pierwszych umów to 1950, ale liczba drugich, czyli dotyczących nieruchomości nierolniczych to aż 11 536. To pokazuje dobitnie, że obecny stan prawny, mimo niedoskonałości, musi nadążać za rosnącym popytem na rentę dożywotnią – wskazuje Robert Majkowski, prezes Funduszu Hipotecznego DOM.

/ Fundusz Hipoteczny DOM

Dane podawane przez Ministerstwo Sprawiedliwości w większości obejmują umowy zawierane indywidualnie, np. pomiędzy seniorem a jego sąsiadem. Przypomnijmy, że w Polsce funkcjonują instytucje oferujące tzw. odwróconą hipotekę, czyli rentę dożywotnią w zamian za przeniesienie własności nieruchomości. Istnieją także regulacje prawne przewidujące odwrócony kredyt hipoteczny, czyli produkt bankowy pozwalający skorzystać z majątku zamrożonego w nieruchomości. Nie ma jednak na rynku takich ofert.

Branża odwróconej hipoteki zrzeszona w Związku Przedsiębiorstw Finansowych przez ostatnie dziesięć lat podpisała mniej niż 1000 umów renty dożywotniej, co daje mniej niż 1 proc. udziału we wszystkich umowach notowanych przez Ministerstwo Sprawiedliwości. – Polacy są bardzo zainteresowani samą rentą dożywotnią, ale wciąż nie ufają instytucjom finansowym i wolą podpisać umowę z kimś znajomym, aniżeli z firmą – twierdzi Robert Majkowski.

W ostatnich wzrost liczby umów o dożywocie na utrzymywał się na poziomie 8-9 proc. rocznie. W roku 2019 wzrost ten wynosił 11,5 proc., a w 2020 było to 6,8 proc. – Analizując dynamikę wzrostów w ostatnich latach, możemy prognozować, że w 2021 roku liczba takich umów będzie większa o ok. 13 proc. w stosunku do roku 2020 – wskazuje Majkowski.

Źródło:
Michał Kisiel
Michał Kisiel
analityk Bankier.pl

Specjalizuje się w zagadnieniach związanych z psychologią finansów, analizuje jak płacą i zadłużają się Polacy. Doktor nauk ekonomicznych, zwolennik idei społeczeństwa bez gotówki. Pomysłodawca finansowego eksperymentu "2 tygodnie bez portfela", w ramach którego banknoty i karty płatnicze zamienił na smartfona.

Tematy
Otwórz konto dla firm i zyskaj do 1200 zł premii!

Otwórz konto dla firm i zyskaj do 1200 zł premii!

Advertisement

Komentarze (8)

dodaj komentarz
no_comment
Dożywocie też świetnie sprawdza się jak się narobiło długów i komornik jest na horyzoncie - raz nie to ma czego windykować a dwa to mało kto kupi na komorniczej licytacji dom z lokatorem na lata w pakiecie
xiven
gorzej jak staruszek postanowi dożyć do setki w stanie przewlekłych chorób i będzie nas pozywał do sądu o pokrywanie kosztownych rachunków nieuleczalnego leczenia

jeszcze można na takiej umowie pójść z torbami albo samemu dożyć własnej emerytury
ravauw
chyba nie czytałeś takiej umowy.
Te umowy powinny być zakazane lub ograniczone. To jest umowa typu, że bank (fundus) na niej zyskuje, zmarlemu juz nic do tego.
Te umowy wykupują nieruchomości za bezcen
jes
Sprowadzi się "przyjacieli" z Rosji, którzy rozwiążą problem.
tomaszektoma
co się dziwić emerytom?

do spadku i mieszkania po Babci każdy pierwszy
do pomocy na codzień każdy ostatni


a tak przynajmniej można godni sobie starość przeżyć
piotr76
Umowa dożywocia to akurat bardzo dobry sposób na przekazanie nieruchomości wybranej osobie w rodzinie, konkubentowi czy nawet obcej osobie w zamian za opiekę, omijając problemy z dziedziczeniem i zachowkiem.
demeryt_69
W ten sposób ludzie żywią pasożytów finansowych do śmierci - groteskowe czasy!
jacktramiel
Groteskowy to jest twój komentarz. Też być może będziesz takim "pasożytem", kto wie, a już na pewno też będziesz stary. Chciałbym też zwrócić uwagę na inny aspekt, który może ci umknął: przecież jest wolny rynek i nikt nie zmusza tych "żywicieli pasożytów" do podpisywania takich umów!

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki