REKLAMA
WAŻNE

Szwedzka gospodarka znów zaskakuje

Jakub Krześnicki2015-11-30 12:34redaktor Bankier.pl
publikacja
2015-11-30 12:34

Szwedzki produkt krajowy brutto wzrósł w trzecim kwartale o 3,9% w stosunku do analogicznego okresu ubiegłego roku. Szwedzki Urząd Statystyczny zaskoczył wielu, bo wyniki te okazały się znacznie lepsze od oczekiwań.

/ YAY Foto

Dynamika wzrostu PKB wyniosła 3,9% r/r i 0,8% k/k. Wynik ten znacznie przekroczył oczekiwania ekspertów, bowiem prognozy mówiły o 3,4% r/r i 0,4% k/k.

Konsumpcja prywatna wzrosła o 0,7%, a wydatki rządowe o 0,1% w porównaniu z poprzednim kwartałem. O 2,1% wzrósł również zarówno import, jak i eksport. Nakłady brutto na środki trwałe wzrosły o 1,2%. Rynek produkcji dóbr i usług urósł o 1,1%.

Na fali wiadomości o PKB umocniła się korona szwedzka. W okolicy publikacji wyników kurs, z 8,74 koron szwedzkich za dolara spadł do 8,70 SEK.

Jeszcze bardziej korona umocniła się w stosunku do euro. Od ogłoszenia danych PKB, kurs EUR/SEK spadł z 9,25 SEK poniżej 9,20 SEK. Kurs korony wobec euro – także związku z sytuacją na parze EUR/USD - w dalszym ciągu spada i zbliża się do tegorocznego minimum (12.03, 9,0566 SEK).

Warto przypomnieć, że szwedzka gospodarka solidną niespodziankę sprawiła także w drugim kwartale. Wzrost PKB w tym okresie wyniósł 1% k/k 3% r/r wobec oczekiwanych 0,4% k/k i 2,6% r/r.

Analizując wzrost gospodarczy w Szwecji należy pamiętać o polityce monetarnej, którą realizuje Riksbank. Stopa dla transakcji repo utrzymana zostanie na poziomie -0,35% i według aktualnych prognoz wyjdzie powyżej zera dopiero w czwartym kwartale 2017 roku.

Zwiększona została również skala programu luzowania ilościowego z poziomu 45 mld koron szwedzkich do 65 mld. Decyzja ta to odpowiedź na sygnały z EBC o możliwości rozszerzenia programu luzowania ilościowego w strefie euro już w grudniu  oraz próba ochrony szwedzkiej waluty przed niepożądanym przez Riksbank umocnieniem.

Źródło:
Jakub  Krześnicki
Jakub  Krześnicki
redaktor Bankier.pl

Redaktor newsroomu Bankier.pl. Student V roku ekonomii na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu. W redakcji pełni rolę wydawcy - dba, aby do czytelników Bankier.pl docierały zarówno wszystkie najistotniejsze wiadomości, jak i ciekawostki z Polski i ze świata. Tel.: 71 748 95 11

Tematy
Otwórz konto dla firm i zyskaj do 1200 zł premii!

Otwórz konto dla firm i zyskaj do 1200 zł premii!

Advertisement

Komentarze (32)

dodaj komentarz
~kb2b
Dziwny jest ten Świat.... To eldorado na Zachodzie nie będzie już trwało tak długo.... W dokach gotowi do startu stoją już Ukraińcy... Jeżeli nie 01 stycznia wchodzi umowa stowarzyszeniowa i stopniowo ruszy eksport żywności i jego przetwórstwa na Zachód wycinając firmy z Polski i krajów Zachodnich....Zaś w połowie Dziwny jest ten Świat.... To eldorado na Zachodzie nie będzie już trwało tak długo.... W dokach gotowi do startu stoją już Ukraińcy... Jeżeli nie 01 stycznia wchodzi umowa stowarzyszeniowa i stopniowo ruszy eksport żywności i jego przetwórstwa na Zachód wycinając firmy z Polski i krajów Zachodnich....Zaś w połowie 2016 EU zniesie wizy dla tego kraju co spowoduje że Ukraińcy wytną większość taniej siły roboczej na plantacjach i rolnictwie czy budowlance w całej Europie Zachodniej. Włochy i Hiszpania też kiedyś były potęgami gospodarczymi. Teraz ledwo zipią a południe Włoch wymiera. Nie wspominając o Grecji....Ten Europejski Kołchoz nie pociągnie zbyt długo....
~Dżordż
Spoko spoko, to już ostatnie podrygi Szwecji: http://wiadomosci.wp.pl/kat,1356,title,Fala-uchodzcow-zmieni-Szwecje-nie-do-poznania,wid,18012284,wiadomosc.html?ticaid=116094
~StanRS
Że to ostatnie podrygi Szwecji to wiadomo. Korwin wieszczył od prawie 30 lat, że Szwecja zbankrutuje, a w rzeczywistości zabije ją lewactwo ze swoją polityczną poprawnością i import obcej kulturowo i leniwej menażerii z krajów muzułmańskich i czarnej Afryki.
~taki_jeden odpowiada ~StanRS
Bogoojczyźniane czubki znad Wisły od 300 lat nic, tylko wieszczą rychły upadek dekadenckiego, leniwego, zniewieściałego Zachodu, a na koniec Zachód ma się doskonale, zaś ten katolicki Taliban dostaje w łeb.
~StanRS odpowiada ~taki_jeden
Jak siedzisz na tej zapyziałej wiosce i g***wno widziałeś, to się nie dziwię że piszesz takie głupoty. Jak zachód ma się dobrze, jak wszystko się pomału kończy. Jeszcze góra 100 lat zachodniej cywilizacji i to nie wiem czy niezbyt optymistycznie zakładam. Wolę "katotaliban", bo w Polsce nikt bab nie kamieniuje,Jak siedzisz na tej zapyziałej wiosce i g***wno widziałeś, to się nie dziwię że piszesz takie głupoty. Jak zachód ma się dobrze, jak wszystko się pomału kończy. Jeszcze góra 100 lat zachodniej cywilizacji i to nie wiem czy niezbyt optymistycznie zakładam. Wolę "katotaliban", bo w Polsce nikt bab nie kamieniuje, nie oblewa kwasem, ani nie ucinają rąk, jak to się ma do krajów muzułmańskich, jak równierz postępowy zachód z polityczną poprawnością, marksizmem kulturowym, prawami mniejszości większymi niż mają autochtoni mieszkający od wieków, gender i inne.
~cococo
Będą mieli na zasiłki dla muslimów.
~krasnal
No dobra, nie czytam bo szkoda czasu !!! Ile w związku z tym ma spaść warszawskie szambo ???
~StanRS
Jak ty się wyrażasz chłopcze o Warszawce. Przecież tu jest "kultura" i cywilizacja największa w Polsce.

Powiązane: Gospodarka i dane makroekonomiczne

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki