REKLAMA

Szwecja: spadek PKB jedynie minimalny. Najgorsze dopiero nadejdzie

Michał Żuławiński2020-05-05 11:05analityk Bankier.pl
publikacja
2020-05-05 11:05

Szwedzi walczyli z koronawirusem inaczej niż reszta świata. Widać to także po PKB, który nie zanotował załamania porównywalnego z sytuacją we Włoszech, Francji czy Hiszpanii.

W pierwszym kwartale 2020 r. wyrównana sezonowo dynamika szwedzkiego PKB wyniosła w ujęciu kwartalnym -0,3 proc. W porównaniu do pierwszego kwartału 2019 r., wzrost PKB wyniósł 0,5 proc.

Ujemna dynamika kwartalna odnotowana została w Szwecji po raz pierwszy od 2018 r. Skala zejścia poniżej zera daleka jest jednak od przełomu 2008 i 2009 r., kiedy przez kraj przetaczał się kryzys finansowy.

Dane ze Szwecji nie przypominają także raportów, które w ubiegłym tygodniu spływały z państw, które z koronawirusem walczyły poprzez radykalne zamrożenie gospodarki. We Włoszech kwartalna dynamika PKB wyniosła -4,7 proc., w Hiszpanii -5,2 proc., a we Francji -5,8 proc. W całej strefie euro spadek PKB zmalał o 3,8 proc., co było wynikiem gorszym od załamania z 2009 r.

Opublikowana dziś dynamika szwedzkiego PKB komentowana jest oczywiście w kontekście środków, które tamtejszy rząd podjął (lub raczej nie podjął) w celu walki z koronawirusem: szkoły pozostały otwarte, funkcjonowały sklepy, restauracje i liczne zakłady pracy. Niektóre negatywne efekty związane z koronawirusem (np. czasowe wstrzymanie produkcji w fabryce Volvo) przypadły dopiero na kwiecień, a więc już w drugim kwartale 2020 r.

O wyjątkowości szwedzkiego podejścia więcej pisaliśmy w artykule „Polska lekarka o koronawirusie w Szwecji: Tu najważniejsza jest gospodarka”.

Dla danych gospodarczych nie bez znaczenia jest także to, że epidemia do Szwecji dotarła później niż do wymienionych krajów południa Europy – szczegółowych porównań można dokonać za sprawą aplikacji SpotData. Do tej pory w Szwecji odnotowano ponad 22 tys. zakażeń i 2769 zgonów związanych z koronawirusem.

fot. Anders Wiklund / / FORUM

Nie ma jednak wątpliwości, że drugi kwartał również w Szwecji przyniesie dalsze pogorszenie koniunktury – zarówno ze względu na sytuację wewnętrzną, jak i powiązania gospodarcze z resztą świata. Szwedzki bank centralny pod koniec kwietnia zakładał, że w 2020 r. PKB skurczy się o 7 do 10 proc., zaś w 2021 i 2022 r. obserwować będziemy przyspieszające odbicie.

Przedstawione przez urząd statystyczny SCB dane z gospodarki mogą podlegać rewizji. Kolejny raport o szwedzkim PKB opublikowany zostanie 29 maja. Wcześniej, bo 15 maja, Główny Urząd Statystyczny przedstawi dane o dynamice PKB w Polsce.

Źródło:
Michał Żuławiński
Michał Żuławiński
analityk Bankier.pl

Redaktor prowadzący działu Rynki Bankier.pl. Wraz z zespołem śledzi bieżące wydarzenia na polskiej giełdzie i globalnych rynkach finansowych, analizuje dane gospodarcze z kraju i ze świata, monitoruje politykę banków centralnych itp. Miłośnik nowych technologii, zarówno w obszarze mediów, jak i szeroko pojętego inwestowania. Laureat nagrody specjalnej w konkursie dla dziennikarzy ekonomicznych Narodowego Banku Polskiego im. Władysława Grabskiego. Tel: 604 678 518

Tematy
Nawet 360 zł z Kontem 360° w Banku Millennium

Nawet 360 zł z Kontem 360° w Banku Millennium

Komentarze (29)

dodaj komentarz
grzegorzkubik
Znając życie wiem, że już nie będzie gorzej. Polska też się ładnie odbije. Mamy spore pole do inwestycji. Już widzę Microsoft chce zainwestować u nas miliard USD.
tomkooo
ta, szczegolnie drogi prad bedzie w przyszlosci napedzal inwestycje :)
jak zachod pojdzie w automatyzacje to g. zobaczymy a nie wzrost, bo nasz glowny atut w postaci taniej sily roboczej odejdzie w niepamiec.
dodaj do tego niestabilne prawo, upartyjnione sady, brak odpowiedzialnosci urzednikow, wieksze uprawnienia skarbowki
ta, szczegolnie drogi prad bedzie w przyszlosci napedzal inwestycje :)
jak zachod pojdzie w automatyzacje to g. zobaczymy a nie wzrost, bo nasz glowny atut w postaci taniej sily roboczej odejdzie w niepamiec.
dodaj do tego niestabilne prawo, upartyjnione sady, brak odpowiedzialnosci urzednikow, wieksze uprawnienia skarbowki do zamykania kont firm to zobaczysz jak kapital bedzie uciekal gdzie pieprz rosnie
super86
Szwecja ma obecnie nieco poniżej 10 milionów mieszkańców czyli 6-7 razy mniej niż Francja czy UK. 2769 zgonów w Szwecji trzeba pomnożyć razy 7 żeby to porównać do UK lub Fr. 2769 x 7 = 19.383.
sisay
Tylko czemu wedlug statystyki za okres styczen kwiecien wiecej ludzi zginelo w 2018 ?
and-owc
Nie ważne PKB. Kazdy w życiu musi przejść przaz wzloty i upadki osobiście. To go zachartuje do przyszłego życia (reinkarnacja). To jest koło prawdy(Buddy). Jedni się rodzą,drudzy umierają (i znowa się rodzą). Obrót życia planet,gwiazd jest nieskończony (tylko krótki żywot jednostki). "Przez ile dróg" Nie ważne PKB. Kazdy w życiu musi przejść przaz wzloty i upadki osobiście. To go zachartuje do przyszłego życia (reinkarnacja). To jest koło prawdy(Buddy). Jedni się rodzą,drudzy umierają (i znowa się rodzą). Obrót życia planet,gwiazd jest nieskończony (tylko krótki żywot jednostki). "Przez ile dróg" (trzeba przejść) - Eleni.
degrengolada
ważne i to bardzo jest to życie, bo to co w nim uczynisz wpłynie na dalszą drogę. Apatia to najniższy poziom świadomości. Z tym nastawieniem czekasz na śmierć jakby wyzwolenie. Zacznij żyć teraz inaczej będziesz to przerabiał bez końca aż do przemiany wewnętrznej. Wszechświat jest bardzo CIERPliwy..
samsza
Zastanawiająca różnica prognoz spadku PKB: w Szwecji 7-10%, w RFN 7%, a w Polsce poniżej 5%. Czyli im mocniej ktoś dusił gospodarkę przewiduje mniejszy spadek PKB, cud po prostu...
marianpazdzioch
W konflikcie życie - pieniądze (gospodarka) postawili na to drugie, bo jak trafnie skalkulowali, ani nie jest to dobro najwyższe, ani cena którą przyjdzie zapłacić nie będzie mniejsza licząc to też w życiach. Udane damage control.
meryt
Przychody Bundesligi vs Przychody Ekstraklasy
gucio_222
A PISiorskie tchórze zamknęły gospodarkę. Trzeba brać przykład z naszego bohaterskiego lekarza prof. Grodzkiego który cały czas w szpital odważnie chroni naród przez morderczymi kopertami. Jego odwaga w pomocy innym lekarzom w szpitalu mnie uskrzydla.

Powiązane: Koronawirus a gospodarka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki