REKLAMA

Szwecja boi się, że za szybko odchodzi od gotówki

2018-02-19 11:49
publikacja
2018-02-19 11:49

Szwecja uznawana jest za najbardziej bezgotówkowe państwo świata, a widok tabliczek z napisem „nie akceptujemy gotówki” na drzwiach sklepów i lokali usługowych staje się coraz bardziej powszechny. Rodzą się jednak obawy, że proces odejścia od gotówki postępuje w Szwecji zbyt szybko – donosi Bloomberg.

fot. ibphoto /

Popularność płatności elektronicznych i mobilnych rośnie bardzo szybko, a prym w tej kwestii wiedzie Szwecja. Może się jednak okazać, że całkowita rezygnacja z gotówki nie wyjdzie temu skandynawskiemu krajowi na dobre.

- Jeśli prędkość, z jaką znikają płatności gotówkowe będzie zbyt duża, będzie ciężko utrzymać infrastrukturę do jej obsługi – mówi Mats Dillen, który kieruje zespołem parlamentarnym przyglądającym się tej sprawie. Komisja ma opublikować raport na ten temat latem, jej szef nie chce jednak zdradzić, jakie działania podejmie, by spowolnić ucieczkę od gotówki.

Większość oddziałów bankowych w Szwecji nie posługuje się już „fizycznym” pieniądzem, a wiele sklepów, muzeów czy restauracji akceptują tylko płatności za pomocą karty lub telefonu komórkowego. Wadą takiego rozwiązania jest ograniczony dostęp do rozwiązań elektronicznych – szczególnie w przypadku osób starszych. – Taka sytuacja może nakręcać negatywną spiralę, która zagrozi infrastrukturze – dodaje Dillen.

W 2017 r. wartość gotówki będącej w obiegu w Szwecji wynosiła 55,6 mld koron i była najniższa od 1990 r. To o 40 proc. mniej od szczytu osiągniętego w 2007 r. Spadki, które nastąpiły w 2016 i 2017 r., były najwyższe w historii – podczas gdy w 2015 r. w obiegu znajdowało się 74,9 mld koron, rok później wartość ta spadła do 63,2 mld.

Według sondażu przeprowadzonego przez Insight Intelligence obecnie tylko 25 proc. Szwedów płaci gotówką przynajmniej raz w tygodniu. Cztery lata temu było to 63 proc. 36 proc. nigdy nie korzysta z gotówki albo dokonuje takich płatności raz lub dwa razy w roku.

W tej sytuacji bank centralny zastanawia się nad wprowadzeniem wirtualnej waluty – e-korony. Miałaby ona jednak nie całkowicie zastąpić gotówkę, a być narzędziem uzupełniającym. Szef Szwedzkiego Banku Narodowego Stefan Ingves powiedział, że należałoby rozważyć przymuszenie banków do udostępniania obywatelom gotówki.

Źródło:
Tematy
Ranking kont osobistych dla młodych – listopad 2023 r.

Ranking kont osobistych dla młodych – listopad 2023 r.

Komentarze (21)

dodaj komentarz
igła
A czym będą płacić za żywność w przypadku jakiejś katastrofy lub wojny? Nie będzie prądu i tyle.
Np. Puerto Rico, Haiti - wielotygodniowy brak prądu jak i w każdym rejonie działań wojennych.
trendwalker
Wycofując gotówkę bankierzy centralni będą mieli większe pole do popisu i łatwiej będzie drukować walutę. Ciekawy artykuł o Orwellu - świetnie pokazuje zagrożenia dla ludzi, w przypadku eliminacji gotówki: http://bit.ly/2EBiHmQ
silvio_gesell
Najgłupszy post jaki słyszałem. Jedynym przywilejem banku centralnego nad bankami komercyjnymi jest to, że może drukować gotówkę.
zbyszek_od_dobrej_zmiany odpowiada silvio_gesell
Pochwal się jaką walutę drukuje twój centralny bank. Wychodzi że RUB.
xiven
szwecja liderem autodestrukcji, rosjanie zaczną chyba od niej podbój europy... wystarczy impuls elektromagnetyczny poprzez detonacje odpowiedniej bomby a atmosferze, państwo sparaliżowane, bezbronne, zero ofiar... zero zniszczeń

ba! wierni obywatele w hidżabach na wieść o nadciągających rosjanach, sami osobiście wzniecą rewolucje
szwecja liderem autodestrukcji, rosjanie zaczną chyba od niej podbój europy... wystarczy impuls elektromagnetyczny poprzez detonacje odpowiedniej bomby a atmosferze, państwo sparaliżowane, bezbronne, zero ofiar... zero zniszczeń

ba! wierni obywatele w hidżabach na wieść o nadciągających rosjanach, sami osobiście wzniecą rewolucje islamską która zneutralizuje wojska i administracje a ruscy po prostu wjadą i rozpędzą motłoch i to jeszcze pewnie pod pretekstem przywrócenia państwa prawa XD
karbinadel
Co innego posługiwać się płatnościami elektronicznymi dla codziennej wygody, a co innego oddać całkowicie władzę nad swoimi zasobami bankom i władzy państwowej. To drugie świadczy o kompletnym braku wyobraźni oraz utracie instynktu samozachowawczego
silvio_gesell
Historia pokazuje, że w sytuacji zapaści kredytowej, bank runu, krachu na rynku nieruchomości depozyty bezgotówkowe są obcinane o X% (np. ostatnio haircut na Cyprze) natomiast gotówka jest po prostu delegalizowana. Co więcej, to właśnie istnienie gotówki uniemożliwia obniżenie stóp poniżej zera, co pozwoliłoby uniknąć takiej sytuacji.
tindala odpowiada silvio_gesell
gwoli ścisłości cięcie na Cyprze dotyczyło depozytów prywatnych powyżej 100 K euro. Głownie nieokreślonego pochodzenia ( rosyjskie etc.) Jakoś mi ich nie żal.

Powiązane: Wojna z gotówką

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki