Szwecja uznawana jest za najbardziej bezgotówkowe państwo świata, a widok tabliczek z napisem „nie akceptujemy gotówki” na drzwiach sklepów i lokali usługowych staje się coraz bardziej powszechny. Rodzą się jednak obawy, że proces odejścia od gotówki postępuje w Szwecji zbyt szybko – donosi Bloomberg.


Popularność płatności elektronicznych i mobilnych rośnie bardzo szybko, a prym w tej kwestii wiedzie Szwecja. Może się jednak okazać, że całkowita rezygnacja z gotówki nie wyjdzie temu skandynawskiemu krajowi na dobre.
- Jeśli prędkość, z jaką znikają płatności gotówkowe będzie zbyt duża, będzie ciężko utrzymać infrastrukturę do jej obsługi – mówi Mats Dillen, który kieruje zespołem parlamentarnym przyglądającym się tej sprawie. Komisja ma opublikować raport na ten temat latem, jej szef nie chce jednak zdradzić, jakie działania podejmie, by spowolnić ucieczkę od gotówki.
Większość oddziałów bankowych w Szwecji nie posługuje się już „fizycznym” pieniądzem, a wiele sklepów, muzeów czy restauracji akceptują tylko płatności za pomocą karty lub telefonu komórkowego. Wadą takiego rozwiązania jest ograniczony dostęp do rozwiązań elektronicznych – szczególnie w przypadku osób starszych. – Taka sytuacja może nakręcać negatywną spiralę, która zagrozi infrastrukturze – dodaje Dillen.
W 2017 r. wartość gotówki będącej w obiegu w Szwecji wynosiła 55,6 mld koron i była najniższa od 1990 r. To o 40 proc. mniej od szczytu osiągniętego w 2007 r. Spadki, które nastąpiły w 2016 i 2017 r., były najwyższe w historii – podczas gdy w 2015 r. w obiegu znajdowało się 74,9 mld koron, rok później wartość ta spadła do 63,2 mld.
Według sondażu przeprowadzonego przez Insight Intelligence obecnie tylko 25 proc. Szwedów płaci gotówką przynajmniej raz w tygodniu. Cztery lata temu było to 63 proc. 36 proc. nigdy nie korzysta z gotówki albo dokonuje takich płatności raz lub dwa razy w roku.
W tej sytuacji bank centralny zastanawia się nad wprowadzeniem wirtualnej waluty – e-korony. Miałaby ona jednak nie całkowicie zastąpić gotówkę, a być narzędziem uzupełniającym. Szef Szwedzkiego Banku Narodowego Stefan Ingves powiedział, że należałoby rozważyć przymuszenie banków do udostępniania obywatelom gotówki.
AŚ