REKLAMA

Sztrum na banki trwa. Hipotek w sierpniu udzielono dwa razy więcej niż przed rokiem

2023-09-27 07:06
publikacja
2023-09-27 07:06

Na rynku hipotek trwa ożywienie. W sierpniu 2023 roku udzielono niemal dwa razy więcej kredytów mieszkaniowych niż rok wcześniej, zaś ich wartość wzrosła o 133,7 proc. rdr do 5,103 mld zł - podało Biuro Informacji Kredytowej.

Sztrum na banki trwa. Hipotek w sierpniu udzielono dwa razy więcej niż przed rokiem
Sztrum na banki trwa. Hipotek w sierpniu udzielono dwa razy więcej niż przed rokiem
fot. fatihaydintr / / Shutterstock

Wobec lipca wartość kredytów wzrosła o 22,6 proc. Liczba kredytów mieszkaniowych rdr wzrosła o 98,6 proc., a mdm o 19,4 proc. - do 13,3 tys. Od początku roku liczba kredytów wyniosła 79,5 tys. i jest to 26,0 proc. mniej rdr. Od początku roku wartość kredytów mieszkaniowych wyniosła 28,672 mld zł, o 22,5 proc. mniej rdr. 

- Dla kredytów mieszkaniowych sierpień wypadł bardzo dobrze, potwierdzając tym samym widoczne od kilku miesięcy duże ożywienie. W ujęciu liczbowym banki udzieliły 13,3 tys. kredytów i jest to najwyższy od maja zeszłego roku poziom miesięcznej akcji kredytowej. W ujęciu wartościowym banki udzieliły kredytów mieszkaniowych na kwotę 5,1 mld zł – również najwyższą od maja 2022 r. – stwierdza główny analityk Grupy BIKWaldemar Rogowski.

BIK

Jakie są źródła wzrostu akcji kredytowej? Jest ich klika. Jest on zarówno wynikiem ożywienia popytu na kredyty mieszkaniowe w następstwie wzrostu zdolności kredytowej, do którego przyczyniła się zarówno liberalizacja wymagań nadzorczych w zakresie liczenia zdolności kredytowej – zmniejszenie wymaganego poziomu bufora na stopę procentową, spadek poziomu WIBOR-u w oczekiwaniu na spadki stóp procentowych, wyhamowanie dynamiki wzrostu cen (dezinflacja), jak i wzrosty wynagrodzeń – dodaje.

Wzrost zdolności kredytowej przełożył się na wzrost wartości udzielanego kredytu – obecnie średnia wartość udzielanego kredytu wynosi 384,24 tys. zł i jest wyższa o 17,6 proc. niż przed rokiem. W sierpniowej akcji kredytowej widać już wyraźne przejawy uruchomienia rządowego Programu „Bezpieczny Kredyt 2 proc.”. Cztery na dziesięć kredytów mieszkaniowych banki udzieliły w ramach tego Programu. Rosnące ceny nieruchomości przyspieszają również decyzję o zaciągnięciu kredytu mieszkaniowego osób, które z przyczyn formalnych nie mogą być beneficjentami rządowego programu – podsumowuje Rogowski.

Jakość portfela hipotek pogarsza się

Do 31 sierpnia 2023 r. banki zaraportowały 1,147 mln rachunków objętych wakacjami kredytowymi o wartości 284 mld zł. Rozwiązanie to ma zostać przedłużone na kolejny rok, ale z zachowaniem progów dochodowych.

Niemniej jednak, miesięczny odczyt Indeksu Jakości portfela kredytów mieszkaniowych w sierpniu 2023 r. wyniósł 1,54 proc. W ostatnich 12 miesiącach (od sierpnia 2022 r. do sierpnia 2023 r.) jakość portfela pogorszyła się, o czym świadczy wzrost Indeksu (o +0,62 p.p.).

- Obecny odczyt Indeksu jest gorszy od tego sprzed miesiąca (pogorszenie o +0,09 p.p.). W momencie wprowadzenia moratoriów kredytowych zakładałem, że negatywny efekt pogarszania jakości kredytów złotówkowych zostanie znacznie ograniczony. I tak się stało. Szkodowość kredytów złotowych jest na niskim poziomie. Natomiast to, co obecnie zaczyna budzić mój niepokój, to pogarszanie się jakości kredytów walutowych, w większości udzielonych we franku szwajcarskim. Przyczyną tego zjawiska nie jest ryzyko kredytowe, które mogłoby wynikać z problemów finansowych kredytobiorców. Źródłem ryzyka nie jest więc sytuacja finansowa gospodarstwa domowego, a ryzyko prawne związane z prowadzonymi procesami sądowymi. Dodatkowymi czynnikami ryzyka dla tego portfela jest umocnienie kursu franka i dalszy możliwy wzrost stóp procentowych w Szwajcarii – wyjaśnia Rogowski.

JM

Źródło:
Tematy
Kredyt z niską marżą dla przedsiębiorców

Kredyt z niską marżą dla przedsiębiorców

Komentarze (17)

dodaj komentarz
jpelerj
Klasyczna manipulacja procentami i dynamiką za miesiąc, który tradycyjnie jest słaby (wakacje), a w tym roku został podbity początkiem kredytu2% . Zauważyliście, że nigdzie nie podają nominalnej liczby udzielonych kredytów? Bo wyszła by mizeria. I te niecałe 12K umów podpisanych przez 3 miesiące w ramach kredytu 2%, a na początku Klasyczna manipulacja procentami i dynamiką za miesiąc, który tradycyjnie jest słaby (wakacje), a w tym roku został podbity początkiem kredytu2% . Zauważyliście, że nigdzie nie podają nominalnej liczby udzielonych kredytów? Bo wyszła by mizeria. I te niecałe 12K umów podpisanych przez 3 miesiące w ramach kredytu 2%, a na początku po tej zmasowanej reklamie ludzie składali więcej wniosków, głownie na RW w mniejszych miejscowościach. To zresztą wyszło w danych, bo PKO pokazuje, że ta niewielka ilość kredytów 2% zmieniła strukturę kredytów, przewagę zwiększył RW. Puchy muszą być niesamowite, skoro już takich wygibasów próbują.
czeslaw2020
Potwierdzam wielki szturm, zainteresowanie wnioskami o kredyt 2 procent rośnie lawinowo, oczekiwani przerosiły wszelkie oczekiwania, a banki są zalewane nimi po prostu, sam bym złożył o kredyt 2 procent, ale mam juz kredyt na 9 procent. I gdzie tu sprawiedliwość, a niby sprawiedliwość partia rządząca ma w nazwie, ja tego nie widzę.
dziadekjarek
Widać kredyty frankowe nikogo niczego nie nauczyły
szprotkafinansjery
Ale kogo i czego miały nauczyć, skoro są unieważniane i bank oddaje wszystkie odsetki, więc miałeś kredytowanie 0%?
ifeelveryblah odpowiada szprotkafinansjery
Czyli chcesz powiedzieć że wszyscy biorą teraz kredyty mieszkaniowe przy ekstremalnie wysokim oprocentowaniu bo liczą że niedługo zostaną unieważnione i będą mieć odsetki 0%? Dobre koleś:)
jenak
Czy kredens wśród szturmujących, czy wynajmuje w Szwejkowie, gdzie nieruchomy, nowoczesne, z windą z rozległym balkonem jak np. w pl Atalu, to marzenie ściętej głowy. A ceny tam wysokie, najmniej przystępne w całej jurop. Laickość wcale nie popłaca. To gadka dla Tłumu.
ifeelveryblah
Tymczasem pensja w Warszawie dla pracownika fizycznego 3-3,5k, wynajęcie mieszkania 3k. Wyobrażacie sobie, ze w Berlinie ktoś zarabia 12k i wynajmuje mieszkanie za 12k? Ta naganiacze, w Polszy jest tanio :D Nie skończy się to dla was dobrze, będzie jak w Chinach.
jenak
I jakość Wawa bucha, a Berlin zdycha.

Wawa jest pierwszym miastem w Polsce, Berlin praktycznie ostatnim z dużych tamże.


ifeelveryblah odpowiada jenak
Pierwszym miastem w Polsce w wykorzystywaniu ludzi? To się zgadza. Teraz pracownik fizyczny na wsi zarobi więcej niż w Warszafce. To miasto to komedia.
katzpodola odpowiada ifeelveryblah
Zapraszam na wies skoro tu tak dobrze płacą. Skad ty bierzesz te swoje wypociny?

Powiązane: Mieszkanie na kredyt

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki