REKLAMA

Sześciu sędziów zlikwidowanej Izby Dyscyplinarnej przeszło w stan spoczynku. Za 23 tys. zł miesięcznie

2022-07-27 17:55
publikacja
2022-07-27 17:55
Sześciu sędziów zlikwidowanej Izby Dyscyplinarnej przeszło w stan spoczynku. Za 23 tys. zł miesięcznie
Sześciu sędziów zlikwidowanej Izby Dyscyplinarnej przeszło w stan spoczynku. Za 23 tys. zł miesięcznie
fot. ArtMediaFactory / / Shutterstock

Spośród 11 sędziów dawnej Izby Dyscyplinarnej sześciu przeszło w stan spoczynku, zaś pięcioro pozostało w Sądzie Najwyższym; z czego troje trafiło do Izby Karnej, jeden do Izby Pracy i jeden do Izby Kontroli Nadzwyczajnej - poinformował w środę zespół prasowy SN.

Stanisław Zakroczymski, który jest związany z ruchem Polska 2050 Szymona Hołowni wyliczył, że za przejście sędziów na przedwczesną emeryturę podatnicy zapłacą co najmniej 1,6 mln zł rocznie.

"Sześciu z jedenastu członków byłej Izby Dyscyplinarnej „wybrało wolność”. Zamiast oferowanej im dalszej pracy w Sądzie Najwyższym postanowili w wieku od 46 do 57 lat przejść na przedwczesną emeryturę. Dostaną co miesiąc niemal 23 tys. zł. brutto. Ich przedwczesny odpoczynek po 3,5 roku pracy w nielegalnej Izbie będzie kosztować polskiego podatnika co najmniej ponad 1,6 mln zł rocznie" - pisze Zakroczymski.

W stan spoczynku przeniesieni zostali - jak przekazano w środowym komunikacie na stronie SN - sędziowie: Jarosław Duś, Jacek Wygoda, Konrad Wytrykowski, Piotr Niedzielak, Paweł Zubert i Adam Tomczyński. 

Jak informowano już w poprzednich dniach w SN pozostało pięcioro sędziów orzekających wcześniej w Izbie Dyscyplinarnej.

Do Izby Karnej SN trafili sędziowie: Małgorzata Bednarek, Ryszard Witkowski i Adam Roch będący prezesem Izby Dyscyplinarnej w 2022 r. do momentu jej likwidacji.

Do Izby Pracy i Ubezpieczeń Społecznych trafił sędzia Jarosław Sobutka, zaś do Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych - sędzia Tomasz Przesławski, poprzednik Rocha na stanowisku prezesa Izby Dyscyplinarnej.

W połowie lipca weszła w życie nowelizacja ustawy o Sądzie Najwyższym, na mocy której m.in. zakończyła działalność Izba Dyscyplinarna, a w jej miejsce powstała Izba Odpowiedzialności Zawodowej.

Zdaniem prezes SN, sędziowie orzekający wcześniej w Izbie Dyscyplinarnej mogli zostać przeniesieni do innej izby, zaproponowanej przez I prezes SN, lub przejść w stan spoczynku. Na podjęcie decyzji mieli tydzień od momentu formalnego otrzymania propozycji. Innego zdania są politycy opozycji/

Izba Dyscyplinarna została zlikwidowana na mocy nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym. Zmian oczekiwała Komisja Europejska, m.in. od nich uzależniając akceptację KPO i wypłatę Polsce pieniędzy z Funduszu Odbudowy. Nie jest jednak pewne, czy nowe przepisy spełnią tzw. kamienie milowe w tej sprawie. Wątpliwości co do tego wyrażali w ostatnim czasie niektórzy przedstawiciele Komisji.

Po wejściu w życie nowelizacji wyznaczono również pięcioro sędziów, którzy tymczasowo orzekają w nowej Izbie Odpowiedzialności Zawodowej i przewodniczącego dwóch wydziałów tej Izby. Jest nim - do czasu wyznaczenia przez prezydenta sędziów na stałą kadencję - sędzia Wiesław Kozielewicz. Obowiązki prezesa Izby Odpowiedzialności Zawodowej pełni zaś obecnie I prezes SN Małgorzata Manowska.

Losowanie sędziów mających na stałe orzekać w tej izbie - jak zapowiedziano - odbędzie się między 5 a 16 sierpnia podczas Kolegium SN, które zwoła prezes Małgorzata Manowska. Spośród wszystkich sędziów SN (z wyjątkiem I prezes, prezesów izb i rzeczników dyscyplinarnego i prasowego) wylosowanych zostanie 33 kandydatów, którzy będą niezwłocznie przedstawieni prezydentowi. Ten zaś dokona ostatecznego wyboru 11 sędziów, którzy będą orzekać w Izbie Odpowiedzialności Zawodowej.

Ci z sędziów dawnej Izby Dyscyplinarnej, którzy zdecydowali się pozostać w SN, będą brali udział w losowaniu do nowej Izby. Tym samym istnieje prawdopodobieństwo, że niektórzy z tych sędziów znajdą się ostatecznie w składzie Izby Odpowiedzialności Zawodowej. (PAP)

autor: Marcin Jabłoński

mja/ par/

Źródło:PAP
Tematy
Otwórz konto, które samo oszczędza na 6,5% i zgarnij nawet 450 zł

Otwórz konto, które samo oszczędza na 6,5% i zgarnij nawet 450 zł

Komentarze (29)

dodaj komentarz
pafcio24
I tak się legalnie okrada państwo. ***** ***
krrzysiek2
jeszcze Hołownia powinien wskazać adresy tych darmozjadów- suweren powinien iść i poprosić grzecznie aby się podzielili...Słowa Morawieckiego. Coś mi się wydaje, że zmierzamy do przewrotu w stylu Rumuńskim...
polonu
takich jak jaszczura tutaj jest więcej , za darmo tutaj nie siedzą , płatni naganiacze , takich powinni usuwać to nie są żadni inwestorzy i nie mają nic wspólnego z inwestowaniem ,wywalić , albo zablokować niech idą do normalnej pracy ,
jaszczura
ruski bocik się zaniepokoił?
jaszczura
W komentach oczywiście ruski troll nie uderza w czarowników z PiS, tylko w cały stan sędziowski, jako generalnie skorumpowany. Czytajcie komentarze z tych paru dyżórnych nicków.
aszkenazyjski
Dyżurnych, widzisz ukrowski trolu,pisać po polsku nie potrafisz. Nic nie wnosisz do dyskusji tylko
te chachlowskie obrażanie.

Będę cię obnażał pod każdym twoim chamskim postem.
jaszczura odpowiada aszkenazyjski
Uderz w stół.... Moderacja, usuwajcie ruskie trolle!
aszkenazyjski odpowiada jaszczura
Moderacja powinna usuwać banderowców , analfabetów piszących „dyżurny”przez o zamknięte.

Już kiedyś proponowałem , żeby przed wejściem na portal był test z ekonomi, z wiedzy ogólnej.
Poziom by się znacznie podniósł , nie było by tylu abnegatów , trolli bandery, analfabetów.

Powiązane: Burzliwe prace nad przepisami o sądach

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki