REKLAMA

Szefowa YouTube'a ostro o "ACTA2"

2018-10-25 12:50
publikacja
2018-10-25 12:50

We wrześniu tego roku Parlament Europejski poparł projekt dyrektywy o prawie autorskim, które mają lepiej chronić twórców i ich treści. Jednak nie wszyscy są zadowoleni. Teraz w sprawie głos zajęła szefowa YouTube'a (którego właścicielem jest Google).

fot. Eric Gaillard / / Reuters

Nowe przepisy mają swoich zwolenników, jak i przeciwników. Ci pierwsi wskazują, że zmiany te powinny zostać wprowadzone koniecznie, zapewniając twórcom ochronę. Drudzy ostrzegają przed cenzurą w internecie, co doprowadzi w rezultacie do końca wolności słowa. 

Parlament Europejski podkreślał, że wprowadzone zmiany mają zagwarantować artystom, zwłaszcza muzykom, wykonawcom i autorom scenariuszy, a także dziennikarzom, otrzymanie wynagrodzeń za swoją pracę, gdy inni korzystają z niej za pośrednictwem takich platform, jak YouTube lub Facebook.

W opozycji do tego stanowiska znajduje się szefowa jednej z wyżej wymienionych stron - YouTube'a. Susan Wojcicki wystosowała list do twórców pokazujących swoją twórczość na tej platformie. Przestrzega w nim, że przyjęte prawo, w szczególności artykuł 13, to koniec YouTube'a w Europie.

- Artykuł 13 w obecnej treści grozi uniemożliwieniem milionom ludzi - w tym twórcom wideo takim jak Wy, a także użytkownikom - przesyłania treści na platformy takie jak YouTube. Ponadto grozi też uniemożliwieniem użytkownikom w Unii Europejskiej oglądania treści już dostępnych na kanałach twórców wszędzie indziej. Dotyczy to też niesamowitej biblioteki filmów edukacyjnych na YouTube - takich jak lekcje językowe czy poradniki - czytamy.

- Ta regulacja stanowi zagrożenie zarówno dla waszej możliwości utrzymywania się, jak i możliwości dzielenia się swoim głosem ze światem. Jeśli zostanie wprowadzony w życie w obecnie zaproponowanej formie, artykuł 13 zagraża setkom tysięcy miejsc pracy, europejskim twórcom, firmom, artystom i wszystkim, których zatrudniają. Ta propozycja może zmusić platformy takie jak YouTube, by dopuszczać treści pochodzące tylko od małej liczby dużych przedsiębiorstw - dodaje Wojcicki.

Jednak, jak zapewnia, zdaje sobie sprawę, jak istotne jest, by twórcy i artyści otrzymywali pieniądze za swoją pracę w internecie, dlatego też YouTube wprowadził specjalną platformę do ich wynagradzania.

- Byłoby zbyt ryzykowne dla platform hostować treści od małych, oryginalnych twórców, ponieważ platformy byłyby bezpośrednio odpowiedzialne prawnie za te treści. Wiemy, jak ważne jest, aby wszyscy posiadacze praw autorskich byli sprawiedliwie wynagradzani - właśnie dlatego stworzyliśmy system Content ID i platformę do wynagradzania wszystkich kategorii posiadaczy treści. Ale niezamierzoną konsekwencją artykułu 13 będzie zagrożenie dla tego ekosystemu. Zobowiązujemy się do współpracy w ramach branży by znaleźć lepsze rozwiązanie. Brzmienie tych przepisów może zostać sfinalizowane przed końcem tego roku, więc to ważne by zabierać głos właśnie teraz.

W obecnej formie artykuł 13 przenosi odpowiedzialność za opublikowanie w sieci nielegalnych treści wideo - muzyki czy filmów. Na razie karze podlegają osoby, które dane pliki umieściły w internecie, bo wprowadzeniu jednak tych zmian, odpowiedzialność tę miałyby przejąć platformy, na których zostały opublikowane.

DU

Źródło:
Tematy
Najlepsze konta dla płacących kartą lub telefonem - styczeń 2022 r.

Najlepsze konta dla płacących kartą lub telefonem - styczeń 2022 r.

Komentarze (16)

dodaj komentarz
antypropaganda
ACTA2 - kompletna cenzura tak ochoczo popierana przez euroosłów z PO.
silvio_gesell
Youtube będzie wymagało subskrypcji.
kaczka-po-smolensku
piratbaya zlikwidowali wszyskie trackery popularne ,pozamykali darkwarezy serwery z plikami chcą gnoje zeby było jak w latach 90 gdzie po film się chodziło do wypozyczalni
bankierkomentuje
Amerykanskie OPASY żerujące na zyskach z EU nie chcą się dzielić zyskami i udaja ze nie wiadomo o co chodzi. chodzi o KASE.

Gosciu napisal 30 lat temu piosenkę, puszczali w TV, ktos ja nagrał kiedyś na kamerę trochę słabej jakości ale jest cały teledysk. Z jakiegoś powodu TV jej nie ma lub nie zamieszcza na YT
Amerykanskie OPASY żerujące na zyskach z EU nie chcą się dzielić zyskami i udaja ze nie wiadomo o co chodzi. chodzi o KASE.

Gosciu napisal 30 lat temu piosenkę, puszczali w TV, ktos ja nagrał kiedyś na kamerę trochę słabej jakości ale jest cały teledysk. Z jakiegoś powodu TV jej nie ma lub nie zamieszcza na YT ani spadkobiercy twórcy a ten co ja nagrał na kamerę ładnie zamazał logo TV i puszcza to na YT czesząc kase w jakikolwiek sposob moze i tak robi od lat a na nim krocie na reklamach czesze YT. YT chciałby aby dalej tak było że zarabia krocie, w dodatku NIE PŁACI PODATKU w EU i dalej chce nas tak OKRADAĆ. Na YT zawsze znalazło się szczególnie w przeszłości paru cwaniaków puszczających kogoś innego utwór, teledysk itd i zarabiający na tym kasę,szczególnie w przeszlosci kiedy YT płaci za wyświetlenia.Jakie prawo miał do tego ten złodziej - żadnego, ukradł czyjś utwór i za przyzwoleniem drugiego ZŁODZIEJA YouTube puszczał to online zarabiaja kase dla dwoch zlodziei. To boli YouTube bo teraz tylko prawowity właściciel będzie mógł to puszczać któremu YT bedzie musial wybecalować kasiurę.

Ide o zaklad ze jak tylko sie UK odlaczy do EU to zaraz beda czesac wszystkie firmy po kolei zaczynajac od EU korpo po korpo z USA, Kanady itd zeby uregulowały podatek w UK a nie w Irlandii bo co ich taka Irlandia obchodzi.

KAŻDA amerykanska KORPORACJA UNIKAJACA PODATKOW zawsze podnosi LAMENT kiedy EU wyciąga konsekwencje i każe płacić ale jak np. amerykański nadzór finansowy zadał kasy od korpo z EU za wały na kredytach hipotecznych po kryzysie z 2008 roku to było dobrze i kasa się zgadzała a teraz kiedy to amerykańskie złodzieje mają płacić i dzielić się zyskiem to juz jest ZLE i YT upadnie. niech się wynoszą do swojej ameryki i tam drenują te cokolwiek nie swiecace wielka inteligencja spoleczenstwo
rekin1986
Telewizje nieważne czy publiczne czy prywatne chcą wciskać ciemnotę ludziom a intenet jest wolną alternatywą gdzie nie ma sztywnej cenzury i ram programowych

Wystarczy porównać treści w internecie a to co pokazuje TV to są 2 różne sprawy

Politycy zawsze najbardziej boją się prawdy zwykłego człowieka
Telewizje nieważne czy publiczne czy prywatne chcą wciskać ciemnotę ludziom a intenet jest wolną alternatywą gdzie nie ma sztywnej cenzury i ram programowych

Wystarczy porównać treści w internecie a to co pokazuje TV to są 2 różne sprawy

Politycy zawsze najbardziej boją się prawdy zwykłego człowieka i jak się do nich mówi to mają miny jak sr... kot na pustyni o nic więcej nie chodzi tylko jak zamknąć usta obywatelom
krswlr
Axel Springer i Bauer grają, a Bruksela tańczy do tego szlagiera...
areoplan89
Interent to doskonałe źródło informacji a czy tym co są u władzy zależy aby informację się szybko rozchodziły?
Nawet nie chodzi o jakieś fakty z życia darmozjadów na szczycie ale to że teraz wszelkie opracowania naukowe będą musiały mieć zgodę właściciela na publikację, skoro będzie potrzebna zgoda to wszystko
Interent to doskonałe źródło informacji a czy tym co są u władzy zależy aby informację się szybko rozchodziły?
Nawet nie chodzi o jakieś fakty z życia darmozjadów na szczycie ale to że teraz wszelkie opracowania naukowe będą musiały mieć zgodę właściciela na publikację, skoro będzie potrzebna zgoda to wszystko raz że się przedłuży a cześć osób się porostu zniechęci do prowadzenia jakichkolwiek serwisów ze względu na konsekwencję.Mnie to raczej wygląd na powolną próbę ogłupiania ludków bo wiadomo im masa plastyczniejsza tym lepiej się ją ugniata.
amun
Ciekawe co by bylo, gdyby tworca kola opatentowal swoj wynalazek... Tak samo Tworcy pierwszych narzedzi itd... Watpie bysmy wyszli z epoki kamienia lupanego...
arfeneusz
to samo tyczy się w drugą stronę
Kto chciałby tworzyć cokolwiek, skoro silniejszy gracz zgarnąłby całość zysków
januszbizensu
Akurat takie patenty istnieją skład gumy w oponach, najróźniejsze rozwiązania techniczne opon są opatentowane. Tyle ,że patenty są regionalne a sposobów na wytworzenie koła są miliony.

Powiązane: ACTA

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki