REKLAMA

Szef MSZ Włoch: Morze Śródziemne nie może być morzem niczyim

2016-12-01 18:52
publikacja
2016-12-01 18:52
fot. Darrin Zammit Lupi / FORUM

Morze Śródziemne nie może stać się morzem niczyim, za które nikt nie bierze odpowiedzialności - mówił szef dyplomacji Włoch Paolo Gentiloni, otwierając w czwartek w Rzymie forum MED - Dialogi Śródziemnomorskie na temat sytuacji i bezpieczeństwa w tym rejonie.

W czasie obrad, które zakończą się w sobotę, Gentiloni powiedział, że konieczne jest wspólne zaangażowanie państw europejskich i świata, bo tylko tak można będzie rozwiązywać kryzysy w rejonie Morza Śródziemnego, głównie obecny migracyjny.

Europa - stwierdził - musi działać, aby zawrzeć porozumienia z krajami afrykańskimi; nie po to, by położyć kres migracji, ale by zlikwidować tę nielegalną, przemyt ludzi i powstrzymać śmierć tysięcy z nich w morzu.

Włoski minister spraw zagranicznych podkreślił, że mylą się ci, którzy myślą, że kryzys migracyjny zaczął się w zeszłym roku. Trwa od lat i nie jest rozwiązany - mówił.

Gentiloni ocenił: Musimy być wymagający wobec siebie samych i krajów europejskich, także po to, by utrzymać przy życiu porozumienie z Turcją w sprawie zahamowania napływu migrantów. Za konieczną uznał także pomoc państwom, do których masowo napływają uchodźcy z Syrii, wśród nich - Jordanii i Libanowi.

Jak podkreślił szef MSZ, wydarzenia w rejonie Morza Śródziemnego są priorytetem polityki zagranicznej Włoch.

To, co się dzieje w tej części świata - mówił - będzie decydujące dla przyszłości całej Europy, Afryki i innych części świata.

Paolo Gentiloni oświadczył, że symbolem trudności w tym rejonie jest kryzys w Syrii.

Nie ma dla niego rozwiązania militarnego, a przyszłości nie zbuduje się na zgliszczach wschodniego Aleppo, ale na politycznej przemianie, wykraczającej poza rządy (prezydenta) Asada - dodał.

Uczestniczący w obradach minister spraw zagranicznych Wielkiej Brytanii Boris Johnson oświadczył zaś, że jego kraj wychodzi z UE, ale nie z Europy. Wiemy, że nasze zaangażowanie na rzecz bezpieczeństwa i stabilności Unii ma wielkie znaczenie i rozszerza się też na Morze Śródziemne.

W piątek wystąpienia na forum MED mają wygłosić szefowie dyplomacji Rosji Siergiej Ławrow i USA John Kerry. Obaj zostaną też przyjęci w Watykanie przez sekretarza stanu Stolicy Apostolskiej kardynała Pietro Parolina.

Z Rzymu Sylwia Wysocka (PAP)

sw/ mc/

Źródło:PAP
Tematy
OPPO Reno 5 lub 150 zł w gotówce do zdobycia w konkursie oraz do 400 zł w promocji Konta 360°!

OPPO Reno 5 lub 150 zł w gotówce do zdobycia w konkursie oraz do 400 zł w promocji Konta 360°!

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Unia zmaga się z napływem imigrantów

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki