REKLAMA

Superdiament z RPA wart kilkadziesiąt milionów dolarów

Agata Wojciechowska2019-09-26 12:00redaktor
publikacja
2019-09-26 12:00
Superdiament z RPA wart kilkadziesiąt milionów dolarów
Superdiament z RPA wart kilkadziesiąt milionów dolarów
/ Twitter

Jest niebieski, ma 20 karatów i już wiadomo, że jego cena pobije zapewne wszystkie dotychczasowe rekordy. Eksperci nieśmiało mówią o kilkudziesięciu milionach dolarów. Takie "cudo" wydobyto w kopalni Cullin w Republice Południowej Afryki. 

1 karat to 0,2 grama, co oznacza, że niebieski diament ma ok. 4 gramy. Jego wielkość można porównać mniej więcej do pięciu 1-groszowych monet położonych obok siebie. Jak podała "Rzeczpospolita", należy do typu IIB, czyli klejnotów zabawionych borem. 

Ekspert rynku diamentów Paweł Jaworski z Michelson Diamonds poinformował PAP, że znaleziony diament może osiągnąć rekordowe sumy na aukcjach. - Niebieskie diamenty należą do najrzadziej występujących w przyrodzie. Barwę zawdzięczają molekularnemu włączeniu na etapie procesu krystalizacji rzadkich, mineralnych postaci, boru lub wodoru. Na cenę niebieskich diamentów wpływa ich intensywność koloru, czystość i oczywiście wielkość - dodaje. 

Ta kopalnia diamentów to prawdziwy "skarb RPA". W 2014 roku znaleziono w niej klejnot o wadze 122,52 karatów, który zyskał przydomek "Cullinan Dream". Nieoszlifowany został sprzedany za 27,6 mln dolarów, co daje mniej więcej 225 tys. za karat. W tym miejscu wydobyto również najwięcej niebieskich diamentów. Jeden z nich, także przed obróbką, ważył 29,6 karata. Kupiec zapłacił za niego 25,67 mln dolarów, a więc 862 tys. dolarów za karat. Po przecięciu go i oszlifowaniu w sposób poduszkowy uzyskano 12 - karatowy kamień o przydomku "Blue moon". Został on sprzedany w Genewie za 48,5 mln dolarów, co daje ponad 4 mln za karat. Skąd ta zawrotna cena? To klejnot o wysokiej przejrzystości (internally flawless) i żywej niebieskiej barwie (fancy vivid).

Słynne klejnoty z kopalni Cullinan:

  • najbardziej znany Premier Mine to kamień wydobyty w 1905 roku. Nieoszlifowany ważył 3106 karatów. Jest uważany za największy i najczystszy. Diament został podarowany królowi Edwardowi VII (brytyjska kolonia Transwalu zapłaciła z niego wówczas 150 tys. funtów, co dziś jest równowartością około 15 mln funtów). Po obróbce Cullinan I, zwany Wielką Gwiazdą Afryki, trafił na... berło królewskie
  • 12.03 - karatowy "Star of Josephine", który został znaleziony w 2008 roku. Sprzedano go za 9,49 mln dolarów (1,35 mln zł za karat)
  • niebieski 25,5 - karatowy kamień sprzedany w maju 2013 roku za 16,9 mln dolarów

aw/pap

Źródło:

Redaktor działu newsroom w portalu Bankier.pl. Absolwentka historii, którą studiowała dłużej niż statystyczny student, ale za to przeszła przez kilka uniwersytetów, w tym uczelnię w Edynburgu. Swoje życie zawodowe rozpoczęła dziesięć lat temu z portalem Bankier.pl. Później współpracowała z licznymi redakcjami, pisząc dla "Gazety Wrocławskiej", nagrywając dla Polskiego Radia i - ku zgorszeniu niektórych - kreując rzeczywistość w "Fakcie". Na pewno nie napisze nic o WIG20, a jeśli już to tylko w kontekście plotek, pogłosek czy domysłów. Dla czytelników siedzi nocami, oglądając seriale, podliczając gaże, czytając książki, śledząc nietypowe aukcje czy podróżując palcem po mapie. Nienawidzi wyrazu “dedykowany”, przeciw któremu prowadzi osobistą krucjatę w internecie.

Tematy
Szukasz pracownika? Opublikuj pierwsze ogłoszenie o pracę już od 59,32 zł na Pracuj.pl!

Szukasz pracownika? Opublikuj pierwsze ogłoszenie o pracę już od 59,32 zł na Pracuj.pl!

Advertisement

Powiązane: Popkultura i pieniądze

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki