REKLAMA

Stygnięcie mieszkaniówki trwa. Liczba nowych budów w dół o 25 proc.

Marcin Kaźmierczak2022-06-23 06:00redaktor Bankier.pl
publikacja
2022-06-23 06:00
Stygnięcie mieszkaniówki trwa. Liczba nowych budów w dół o 25 proc.
Stygnięcie mieszkaniówki trwa. Liczba nowych budów w dół o 25 proc.
/ Shutterstock

O ponad 25 proc. spadła w ciągu roku liczba nowych budów mieszkań rozpoczynanych przez deweloperów – wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego za maj 2022 r. W dalszym ciągu rośnie za to liczba pozwoleń na przyszłe budowy gromadzonych przez deweloperów.

Rozpoczęte budowy mieszkań i domów

W maju 2022 r. deweloperzy ruszyli w Polsce z budową 13 133 mieszkań, co było wynikiem o 25,3 proc. niższym od zanotowanego w maju 2021 r. W skali miesiąca, po kwietniowym spadku zanotowano 18-procentowe odbicie.

W ciągu pierwszych pięciu miesięcy 2022 r. deweloperzy rozpoczęli budowę 55 903 mieszkań, co oznacza spadek o 23,2 proc. w skali roku.

Bankier.pl

Zarówno w relacji miesięcznej jak i rocznej maj przyniósł spadek ruchu na nowych budowach prowadzonych przez inwestorów indywidualnych, którzy w maju ruszyli z budową 8727 domów jednorodzinnych (-0,7 proc. m/m i -19,2 proc. r/r). Liczba nowych budów w tym przypadku była także niższa niż przed trzema, czterema i pięcioma laty.

Biorąc pod uwagę pierwsze pięć miesięcy 2022 r. inwestorzy indywidualni rozpoczęli prace przy budowie 38 372 domy jednorodzinne (-12,6 proc. r/r).

10 sprawdzonych sposobów, jak polepszyć zdolność kredytową

Poradnik

10 sprawdzonych sposobów, jak polepszyć zdolność kredytową

Pobierz poradnik bezpłatnie lub kup za 10 zł.
Masz pytanie? Napisz na [email protected]

Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Jeśli chcesz fakturę, to wypełnij dalszą część formularza:
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Podaj kod w formacie xx-xxx!
Pole wypełnione niepoprawnie!

Pozwolenia na budowę mieszkań i domów

Maj 2022 r. przyniósł najwyższą w tym roku liczbę pozwoleń na budowę lokali mieszkalnych. Za tym wynikiem stali deweloperzy, którzy uzyskali pozwolenia uprawniające do budowy 20 822 mieszkań, co oznaczało wzrost w skali roku o 19,1 proc.

Bankier.pl

Ponad dwukrotnie mniej pozwoleń (9038) trafiło w ręce inwestorów indywidualnych, co z kolei przełożyło się na blisko 20-procentowy spadek w skali roku.
Od początku roku polskie urzędy wydały pozwolenia, na podstawie których będą mogły powstać 135 993 nowe lokale mieszkalne (-3,9 proc. r/r).

Oddane mieszkania i domy

Na plusie obecny rok wypada, jak dotąd, w przypadku mieszkań oddawanych do użytku. W ciągu pierwszych pięciu miesięcy zarówno deweloperzy jak i inwestorzy indywidualni przekazali do użytkowania 91 187 mieszkań – o 3,8 proc. więcej niż w analogicznym okresie 2021 r. Inwestorzy indywidualni oddali w tym czasie do użytku 38 021 domów jednorodzinnych (+7 proc. r/r), z kolei deweloperzy zapisali po swojej stronie 51 734 oddanych mieszkań (+2,3 proc. r/r).

Bankier.pl

W samym maju deweloperzy oddali do użytku 10 719 mieszkań – o 4,7 proc. mniej niż w kwietniu oraz o 24,1 proc. więcej niż w maju 2021 r. Tak znaczący wzrost w ujęciu rocznym wynikał jednak przede wszystkim z niskiego poziomu bazy. Maj 2021 r. za sprawą 25-procentowej obniżki w ujęciu miesięcznym był drugim najgorszym miesiącem w ciągu ostatnich czterech lat i przyniósł jedynie 8635 oddanych mieszkań.

Od czterech miesięcy z rzędu liczba oddawanych przez deweloperów mieszkań utrzymuje się w przedziale 10,2 – 11,2 tys. lokali.

Źródło:
Marcin Kaźmierczak
Marcin Kaźmierczak
redaktor Bankier.pl

Redaktor prowadzący działu Twoje Finanse - Biznes w Bankier.pl. Zajmuje się tematyką nieruchomości. Przygotowuje raporty dotyczące cen mieszkań, pisze o trendach na tym rynku, monitoruje najciekawsze inwestycje w Polsce i za granicą. Na co dzień śledzi także rynek motoryzacyjny, a swoimi spostrzeżeniami dzieli się w sekcji Moto portalu Bankier.pl. Absolwent politologii na Uniwersytecie Wrocławskim. Tel. 71 748 95 14.

Tematy

Komentarze (196)

dodaj komentarz
trolley
Ej, naganiacze. Napiszcie jak tam sprzedaż w czerwcu u dewow. Będzie -90% w porównaniu z tamtym rokiem? XD. Niedługo hucznie dewi będą obchodzić sprzedaż pojedynczych lokalu w miesiącu :) Może niech kupują sami od siebie hahaha
hfjdj
Ale co mają sprzedawać? Z rękawa mają sypać tymi mieszkaniami? Podaj linka do inwestycji gdzie nie ma wyprzedanych mieszkań.
trolley odpowiada hfjdj
Dane? Rzetelne informacje? A od kiedy to naganiarstwo wzrostowe bawi się w takie rzeczy? XD. Tutaj najwyższy argument to "peroniarze u mamusi".
ej_czy_nie
Mamy taki plan aby niesprzedane lokale wrzucić w zasób komunalny i nadać tobie prawo do zasiedlenia. Patrz doczekałeś się
trolley odpowiada trolley
Ps. Jak tam rolowanie obligów i spłata kredytow przez dewow? hehe. Przyszły rok zapowiada się bardzo interesująco :) Amber Gold w nieruchach :)
hfjdj odpowiada trolley
No rzetelna informacja jest taka że mieszkanie się do rękawa nie mieści to też nie da się nimi sypać z rękawa. Jak twierdzisz że jest inaczej to podaj linka do inwestycji gdzie dew wysypał mieszkania z rękawa i są na sprzedaż.
hfjdj odpowiada trolley
Deweloperzy wypłacili w tym roku tłuste dywidendy. Jakby mieli mieć problemy finansowe na horyzoncie to by ich KNF pogonił. Za takie coś idzie się siedzieć. Dokładnie jak w przytoczonym przez ciebie przypadku.
trolley odpowiada hfjdj
Jak dla mnie to pierwotny może całkowicie od dziś zatrzymać sprzedaż. Po co ma robić konkurencję wtórnemu :)
hfjdj odpowiada trolley
No i co to ma do rzeczy merytoryku?
trolley odpowiada hfjdj
No taka że tego zybertolenia o wyprzedaży wszystkiego na pniu przez dewow nie da się czytać. Osobiście doj. bym takie kary że by się odechciało dewom manipulacji danymi poprzez wliczanie do sprzedaży rezerwacji i upychania po spółkach córkach.

Powiązane: Mieszkanie na kredyt

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki