REKLAMA
WEBINAR

Strażacy z OSP dostaną emeryturę. Rząd przyjął projekt

2021-10-26 15:41
publikacja
2021-10-26 15:41

Wprowadzenie świadczenia przysługującego strażakowi ratownikowi OSP z 25-letnim stażem z tytułu czynnego członkostwa w OSP w przypadku mężczyzn oraz 20-letnim stażem w przypadku kobiet zakłada projekt ustawy, który we wtorek przyjęła Rada Ministrów.

Strażacy z OSP dostaną emeryturę. Rząd przyjął projekt
Strażacy z OSP dostaną emeryturę. Rząd przyjął projekt
fot. Longfin Media / / Shutterstock


Jak podkreślono we wtorkowym komunikacie KPRM, rząd chce poprawić sytuację Ochotniczych Straży Pożarnych, wzmocnić ich rolę oraz uhonorować wieloletnią i ofiarną służbę strażaków ochotników.

"Ustawa o OSP to pierwszy w historii akt prawny regulujący kompleksowo organizację i funkcjonowanie tych jednostek. Nowe rozwiązania to również wyraz docenienia działań strażaków ratowników OSP na rzecz lokalnych społeczności" - wskazano.

Projekt zakłada wprowadzenie świadczenia ratowniczego dla strażaków ratowników OSP, którzy przez co najmniej 25 lat (w przypadku mężczyzn) oraz 20 lat (w przypadku kobiet) brali czynny udział w działaniach ratowniczych lub akcjach ratowniczych. Świadczenie ratownicze będzie wypłacane w wysokości 200 zł miesięcznie przez Zakład Emerytalno-Rentowy MSWiA po osiągnięciu 65. roku życia (w przypadku mężczyzn) oraz 60. roku życia (w przypadku kobiet). Przy naliczaniu okresu czynnego uczestnictwa nie będzie wymagane zachowanie ciągłości wysługi lat w OSP.

Po spełnieniu analogicznych warunków świadczenie w wysokości 200 zł przysługiwać będzie także ratownikowi górskiemu (ochotnikowi z TOPR i GOPR). Aby otrzymać świadczenie, ratownicy górscy będą musieli wykonywać – przez co najmniej 25 lat w przypadku mężczyzn oraz 20 lat w przypadku kobiet – działania ratownicze podejmowane w ramach ratownictwa górskiego, jako członkowie podmiotu uprawnionego do wykonywania ratownictwa górskiego i przy braku zatrudnienia do wykonywania tych działań.

Projekt zakłada również wprowadzenie legitymacji strażaka ochotnika, które umożliwiała będzie korzystanie ze zniżek. Wzmocniona zostanie także ochrona prawna druhów-ochotników.

Szczególnie zasłużeni i wyróżniający się druhowie OSP będą mogli zostać honorowani Krzyżem św. Floriana nadawanym przez prezydenta. Ponadto strażacy OSP, w tym członkowie młodzieżowej drużyny pożarniczej, którzy wzorowo wykonują swoje obowiązki, będą mogli otrzymać specjalne wyróżnienie nadawane przez ministra spraw wewnętrznych i administracji w postaci Odznaki Świętego Floriana "Za Zasługi dla Społeczności Lokalnej".

Jak informuje KPRM, w projekcie uregulowane zostały też kwestie odszkodowań dla strażaków ratowników OSP i ich rodzin. "Dotyczy to sytuacji uszczerbku na zdrowiu/śmierci strażaka ratownika OSP lub poniesienia szkody w mieniu w związku z udziałem w działaniach ratowniczych" - poinformowano.

Stosowne świadczenia będzie mógł również otrzymać strażak ratownik OSP, który dozna uszczerbku na zdrowiu lub poniesie szkodę w mieniu w drodze do siedziby OSP - po zaalarmowaniu przez stanowisko kierowania Państwowej Straży Pożarnej.

Wnioskować o rekompensatę pieniężną za czas niezdolności do pracy, w którym nie zachował prawa do wynagrodzenia, nie otrzymał zasiłku chorobowego albo świadczenia rehabilitacyjnego na podstawie odrębnych przepisów, będzie mógł także ratownik OSP, który doznał uszczerbku na zdrowiu wskutek wypadku, będąc dysponowanym przez PSP do działań lub akcji ratowniczych.

Jak poinformowano, projekt wprowadza również możliwość rozliczenia przez jednostki OSP kosztów dostaw energii elektrycznej według najkorzystniejszej taryfy.

Informując o dotychczasowych działaniach rządu związanych z wyposażeniem dla OSP, Kancelaria Premiera podała, że w latach 2015-2020 dofinansowane zostały 2294 pojazdy dla OSP, w tym 2103 w latach 2016-2020, co daje roczną średnią na poziomie 420. "Dla porównania, w latach 2012-2015 dofinansowanych zostało 849 samochodów (średniorocznie ok. 212)" - podano.(PAP)

autorka: Sonia Otfinowska

sno/ mark/

Źródło:PAP
Tematy
Znajdź pracownika na Pracuj.pl już od 41,70 zł!

Znajdź pracownika na Pracuj.pl już od 41,70 zł!

Advertisement

Komentarze (1)

dodaj komentarz
andregru
Kupowania głosów wyborczych przez pisuarów ciąg dalszy. Dziś też nowa armia pisuarowych żołnierzyków jako głosy dla swych panów. Czy ci głupi politycy nie rozumieją że nie można ciągle się zadłużać ?

Powiązane: Rząd majstruje przy emeryturach

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki