REKLAMA

ZUS zapowiada wypłatę czternastek do końca października

Alan Bartman2021-10-22 09:55redaktor Bankier.pl
publikacja
2021-10-22 09:55

Czternasta emerytura trafi na konta emerytów i rencistów do końca października. Dodatkowe, świadczenie wypłacane w 2021 r. nie wymaga składania żadnego wniosku.

ZUS zapowiada wypłatę czternastek do końca października
ZUS zapowiada wypłatę czternastek do końca października
fot. Elzbieta Krzysztof / / Shutterstock

ZUS zapowiedział wypłacenie kolejnego dodatku dla emerytów i rencistów. Czternasta emerytura w 2021 r. wynosi 1250,88 zł brutto. Otrzymają je osoby, których podstawowe świadczenie nie przekracza 2900 zł brutto. Zgodnie z warunkami dodatku, jeżeli osoba otrzymuje wyższe świadczenie, niż 2900 zł brutto, to kwota zostanie pomniejsza zgodnie z zasadą „złotówka za złotówkę”. Oznacza to, że świadczeniobiorcy pobierający stałą emeryturę lub rentę w wysokości 4150,88 zł brutto nie otrzymają czternastki. Natomiast osoby, które znajdują się pomiędzy pułapem 2900 zł brutto a 4150,88 zł brutto otrzymają świadczenie pomniejszone o każdą złotówkę ponad ustaloną kwotę.

– Przygotowujemy się do wypłaty czternastek, które trafią do naszych klientów wraz ze świadczeniami listopadowymi. W związku z tym, że 1 listopada to dzień świąteczny osoby, które pierwszego dnia miesiąca otrzymują świadczenia, dostaną przelew na konto pod koniec października – mówi prof. Gertruda Uścińska, prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Czternastka w tym roku przysługuje wszystkim osobom, które są uprawnione do jednego ze świadczeń długoterminowych, czyli do m.in. emerytury, renty, renty socjalnej lub świadczenia przedemerytalnego.

Czternasta emerytura będzie opodatkowana i oskładkowana, nawet jak zostanie ona wypłacona ze świadczeniami, które są już opodatkowane lub zwolnione podatku. Jednak jak informuje ZUS, to dodatkowe świadczenie jest zwolnione z dokonywanych potrąceń oraz egzekucji. Na czternastkę czeka ponad 9,1 mln osób, z czego w pełnej wysokości otrzyma 7,9 mln.

Dzień mieszkaniowy na Bankier.pl - 2 webinary

Dzień mieszkaniowy na Bankier.pl - 2 webinary

Zapraszamy na webinary o kredytach hipotecznych! Jak oszczędzić na kredycie hipotecznym i szybciej pozbyć się długu. Kredyt 2 procent - wszystko, o co boisz się zapytać Zapisz się zostawiając zgody, albo zapłać 20 zł
Masz pytanie? Napisz na marketing@bankier.pl

Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Jeśli chcesz fakturę, to wypełnij dalszą część formularza:
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Podaj kod w formacie xx-xxx!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Źródło:
Tematy
Im więcej latasz, tym więcej zyskujesz!

Im więcej latasz, tym więcej zyskujesz!

Advertisement

Komentarze (21)

dodaj komentarz
kiniaa
No u mnie babcia swoją czternastkę już ma, tylko teraz pytanie co dalej. Kase wyda, a problem niskiego świadczenia wciąż pozostanie. Ja więc wybrałam program ppk, bo dzięki temu zawsze na starość będę mieć dodatkowe finanse.
bha
Cóż... Jak zwykle żal ściska D wielu jakby było faktycznie z czego???. Ludzka chora zazdrosna natura z byle powodu.
bha
Krótkowidząca natura ludzką dopóki sama nie przejdzie na emeryturę. A wtedy zmieni front swojego obecnego myślenia o 360 stopni.
300_pala odpowiada bha
Napisz gdzie uczyłeś się matematyki …
qonradx
Powiedzcie mi, po co pracować? Po co starac się, placic składki, skoro potem i tak, ten który płacił wysokie składki przez 25 lat będzie miał 3 tys z l a ten który był leniem leserem, menelem i nie placil skladek ani nie pracował bedzie mial 2 tys? Bo ktoś uargumentuje, bo jest biedny i nie ma wiec mus się należy! trzeba więc zabrac Powiedzcie mi, po co pracować? Po co starac się, placic składki, skoro potem i tak, ten który płacił wysokie składki przez 25 lat będzie miał 3 tys z l a ten który był leniem leserem, menelem i nie placil skladek ani nie pracował bedzie mial 2 tys? Bo ktoś uargumentuje, bo jest biedny i nie ma wiec mus się należy! trzeba więc zabrac temu co ma i oddać temu co nie ma! Temu co nie ma dać mu 18kę a tamtemu co pracował całe życie ciezko nie bo mu sie nie nalezy bo sobie już zapracował WOW. Po co płacić składki się pytam ?
enthe
Mało ci chytrusie? Do grobu nie zabierzesz.
volksempfanger
Co się cieszycie, to nawet inflacji nie skompensuje.
grzegorzkubik
A lemingi zadają pytanie. Dlaczego emeryci głosują na PIS? Myślcie myślcie. Macie czas.
_jasko
Skąd rząd bierze finansowanie tej łapówki wyborczej korygującej błąd poprzedniej łapówki - skrócenia wieku emerytalnego?

Myślcie myślcie. Macie czas.
kominl
Lewackim trollom antypisorowym to sie nie podoba ale w ich rodzinach kazdy bieze :)

Powiązane: Emerytura Plus

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki