REKLAMA

Strata netto grupy Boryszew w III kw. 2020 wyniosła 116,5 mln zł

2020-11-30 08:14
publikacja
2020-11-30 08:14
fot. Marek Wiśniewski / Puls Biznesu

Strata netto przypadająca akcjonariuszom jednostki dominującej Grupy Boryszew w III kwartale 2020 wyniosła 116,5 mln zł wobec 9 mln zl zysku przed rokiem - podała spółka w raporcie.

W III kwartale 2020 roku przychody grupy spadły do 1,41 mld zł z 1,57 mld zł rok wcześniej. Strata z działalności operacyjnej wyniosła 103,6 mln zł, podczas gdy rok wcześniej zysk wynosił 42,1 mln zł.

Boryszew informował wcześniej, że zakończył przegląd stanu podatkowych postępowań kontrolnych w spółkach zależnych i zidentyfikował potencjalne dodatkowe ryzyko związane z toczącymi się postępowaniami podatkowymi w kwocie ok. 223,5 mln zł, więc w wynikach za trzeci kwartał spółka utworzy rezerwy z tym związane.

Spółka podała w poniedziałek, że nie osiągnęła ustalonego poziomu wskaźnika Zadłużenia Finansowego Netto do EBITDA w umowach z dwoma bankami, wskaźnika obsługi zadłużenia finansowego (DSCR) w umowach z jednym bankiem i wskaźnika marża EBITDA w umowach z innym bankiem.

"Przyczyną nieosiągnięcia ustalonego poziomu wskaźników finansowych było dokonanie odpisu w poczet rezerw na potencjalne dodatkowe ryzyko związane z toczącymi się postępowaniami podatkowymi w spółkach grupy (...) oraz w związku z tym, że utworzenie rezerw jako zdarzenie nadzwyczajne, nie mające wpływu kasowego na wystandaryzowany poziom EBITDA, nie zostało wyłączone z kalkulacji EBITDA w definicjach obowiązujących w umowach kredytowych" - napisano w raporcie.

"W przypadku nieuwzględnienia odpisu w poczet rezerw na potencjalne dodatkowe ryzyko związane z toczącymi się postępowaniami podatkowymi w EBITDA wskaźniki finansowe pozostałyby na dozwolonym poziomie" - dodano.

Boryszew podał, że wystąpił do 3 banków o uchylenie naruszenia i zmianę definicji EBITDA.

Po trzech kwartałach 2020 roku wynik EBITDA na działalności kontynuowanej wyniósł 117,5 mln zł, wobec 320,6 mln zł rok wcześniej. Spadek EBITDA był głównie spowodowany wystąpieniem zdarzenia o charakterze jednorazowym, zawiązaniem rezerwy na toczące się postępowania podatkowe w spółkach Segmentu Metale.

Po trzech kwartałach 2020 roku zadłużenie netto grupy wyniosło 1.552,2 mln zł i było wyższe o 123,1 mln zł w porównaniu do stanu na koniec 2019 roku.

Wskaźnik zadłużenia netto/EBITDA po trzech kwartałach 2020 wyniósł 4,3x a kalkulowany z uwzględnieniem niepieniężnych zdarzeń jednorazowych 7,4x.

(PAP Biznes)

seb/ asa/

Źródło:PAP Biznes
Tematy

Otwórz konto w promocjach: 300 zł premii za otwarcie i polecenie konta

Advertisement

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki