REKLAMA

Strata netto Newag wyniosła 10,5 mln zł w II kw. 2017 r. wobec zysku rok wcześniej

2017-09-19 17:03
publikacja
2017-09-19 17:03
Strata netto Newag wyniosła 10,5 mln zł w II kw. 2017 r. wobec zysku rok wcześniej
Strata netto Newag wyniosła 10,5 mln zł w II kw. 2017 r. wobec zysku rok wcześniej
fot. Newag / / Newag Group

Newag odnotował 10,5 mln zł skonsolidowanej straty netto przypisanej akcjonariuszom jednostki dominującej w II kw. 2017 r. wobec 11,22 mln zł zysku rok wcześniej, podała spółka w raporcie.

Strata operacyjna wyniosła 11,06 mln zł wobec 4,95 mln zł zysku rok wcześniej.

Skonsolidowane przychody ze sprzedaży sięgnęły 117,6 mln zł w II kw. 2017 r. wobec 144,88 mln zł rok wcześniej.

W I poł. 2017 r. spółka miała 0,56 mln zł skonsolidowanej straty netto przypisanej akcjonariuszom jednostki dominującej w porównaniu z 4,02 mln zł straty rok wcześniej, przy przychodach ze sprzedaży w wysokości 282,57 mln zł w porównaniu z 219,07 mln zł rok wcześniej.

"Wartość EBITDA wyniosła 20,5 mln zł i była wyższa o 12,8 mln zł (+167%). Wartość sumy bilansowej wzrosła o 66,3 mln zł (7,5%) do kwoty 950,7 mln zł. Główny wpływ na wyniki grupy miały: realizacja kontraktów pozyskanych w okresie luki inwestycyjnej, co przekłada się na niższą marżę w porównaniu do lat 2013-2015; wzrost wartości przychodów ze sprzedaży o 63,5 mln zł (+29%) w porównaniu do I półrocza 2016; poprawa marży brutto na sprzedaży o 2,7 punktów procentowych z 10,65% do 13,39% w porównaniu do analogicznego okresu roku poprzedniego; strata na pozostałej działalności operacyjnej 608 tys. zł, podczas gdy w analogicznym okresie roku poprzedniego odnotowano zysk na poziomie 3,5 mln zł; § niższe koszty finansowe o 1,2% (98 tys. zł)" - czytamy w raporcie.

W ujęciu jednostkowym strata netto w I poł. 2017 r. wyniosła 3,65 mln zł wobec 7,99 mln zł straty rok wcześniej.

Newag liczy na rozstrzygnięcie wkrótce przetargów na 131 EZT i 55 wagonów os.

Newag liczy na rozstrzygnięcie w ciągu kilku miesięcy przetargów na łącznie 131 elektrycznych zespołów trakcyjnych oraz - do końca br. - postępowania na dostarczenie 55 nowych wagonów osobowych dla PKP Intercity, podała spółka.

"Spółka według swojej najlepszej wiedzy w ciągu najbliższych kilku miesięcy przewiduje: w segmencie elektrycznych zespołów trakcyjnych ogłoszenie postępowań na dostawę nowych pojazdów dla Województwa Małopolskiego, Lubelskiego i Pomorskiego oraz dla Szybkiej Kolei Miejskiej w Warszawie - w sumie możliwe zamówienie nawet 60 sztuk nowych pojazdów w różnych konfiguracjach. Jednocześnie oczekiwane jest rozstrzygnięcie postępowania w sprawie zawarcia umowy ramowej na dostawę do 71 nowych EZT dla Kolei Mazowieckich. Spodziewane jest także skorzystanie z prawa opcji do kontraktów z Województwem Opolskim i FSE" - czytamy w raporcie.

W segmencie spalinowych zespołów trakcyjnych grupa nie spodziewa się licznych postępowań przetargowych w Polsce, z uwagi na duże nasycenie rynku pojazdami tego typu, podano także.

"W segmencie wagonów osobowych do końca 2017 roku oczekiwane jest rozstrzygnięcie toczącego się postępowania na dostarczenie 55 nowych wagonów osobowych dla PKP Intercity S.A." - czytamy dalej.

"W segmencie lokomotyw spalinowych Grupa spodziewa się pozyskać kilka zamówień na modernizację lokomotyw spalinowych SM42, SM48 i ST44 od klientów z grupy PKP, jak i z rynku przewoźników prywatnych. Do końca roku rozstrzygnięte zostanie postępowanie na modernizację 9 lokomotyw SM42 dla PKP Intercity. Spodziewane jest także skorzystanie z prawa opcji zwiększającego wielkość zamówienia do zawartej umowy z Orlen Koltrans" - napisano także.

W segmencie lokomotyw elektrycznych rozstrzygnięte powinno zostać postępowanie na dostawę 20 (opcja +10) nowych lokomotyw elektrycznych dla PKP Intercity. Kontynuowane będą rozmowy z kilkoma przewoźnikami towarowymi zainteresowanymi zakupem  lokomotyw 4- i 6-osiowych.

"Ponadto Grupa będzie kontynuować proces wyprodukowania i dopuszczenia lokomotywy 6-osiowej w pełni zgodnej z TSI" - zapowiedziano w materiale.

W segmencie pojazdów metra do końca roku Newag oczekuje rozstrzygnięcia toczącego się przetargu na dostawę do 45 pojazdów do obsługi II linii metra w Warszawie.

"W segmencie tramwajów Newag stale intensywnie pracuje nad przystąpieniem do ogłaszanych postępowań na dostawę tramwajów, samodzielnie lub we współpracy z partnerami działającymi na tym rynku. Największym z oczekiwanych przetargów będzie ponowne ogłoszenie zamówienia na 213 pojazdów dla Tramwajów Warszawskich" - czytamy też w raporcie.

Nadal nierozstrzygnięte pozostaje postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego prowadzonego przez Region Sycylii na dostawę 5 czteroczłonowych elektrycznych zespołów trakcyjnych, gdzie Newag wciąż oczekuje na rozpatrzenie skarg złożonych do sądu.

Newag podkreślił, że zamierza poszerzać swoją obecność na włoskim rynku. Po realizacji kontraktu dla FSE będzie dysponować pojazdem w konfiguracji najczęściej kupowanej we Włoszech przez regiony i przewoźników prywatnych.

"Plany rozwoju sprzedaży Grupy na rynkach zagranicznych zakładają intensyfikację działań w zakresie sprzedaży elektrycznych i spalinowych zespołów trakcyjnych i lokomotyw elektrycznych, a także poszerzenie współpracy z partnerami zagranicznymi przez wspólny udział w postępowaniach przetargowych w formie konsorcjum" - wskazano w raporcie.

W kręgu zainteresowania Newagu w pierwszej kolejności są rynki europejskie, szczególnie rynki krajów Europy Środkowej.

Grupa kapitałowa Newag zajmuje się produkcją, modernizacją oraz naprawami taboru kolejowego i szynowego. Newag zadebiutował na warszawskiej giełdzie w grudniu 2013 r.

Źródło:
Tematy

Otwórz Konto Firmowe Godne Polecenia i zyskaj nawet 1600 zł premii!

Komentarze (1)

dodaj komentarz
bankierkomentuje
wykres nie klamie - jada znowu w dol

https://stooq.com/q/?s=nwg


ciekawe z czego wyplacili dywidende 01.09.2017, z podniety zysku rok wczesniej ?

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki