REKLAMA

Stopy bez zmian. Rekordowo późna decyzja RPP

2020-12-02 16:15
publikacja
2020-12-02 16:15
fot. whitelook / Shutterstock

Grudniowe posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej nie przyniosło zmiany stóp procentowych. W ten sposób RPP kończy wyjątkowo burzliwy rok.

Decyzją RPP na grudniowym posiedzeniu pozostawiono stopy procentowe na poziomach ustanowionych pod koniec maja. Poszczególne stopy procentowe NBP kształtują się następująco:

  • stopa referencyjna: 0,10 proc. w skali rocznej
  • stopa lombardowa: 0,50 proc. w skali rocznej
  • stopa depozytowa: 0,00 proc. w skali rocznej
  • stopa redyskonta weksli: 0,11 proc. w skali rocznej
  • stopa dyskontowa weksli: 0,12 proc. w skali rocznej

Jest to szóste z rzędu posiedzenie Rady, na którym nie zmieniono stóp procentowych. Wiosną RPP zafundowała nam trzy cięcia stóp: 17 marca, 8 kwietnia oraz 28 maja, łącznie obniżając stopę referencyjną z 1,50 proc w pobliże zera.

Grudniowa decyzja polskich władz monetarnych wpasowała się w oczekiwania ekonomistów, którzy gremialnie uważają, że stopy procentowe jeszcze długo (minimum do końca 2021 r., a nawet do końca kadencji większości członków Rady w 2022 r.) pozostaną na obecnym poziomie.

RPP komunikuje coraz później

Warto dodać, że RPP mocno zaskoczyła rynek terminem publikacji decyzji. W przeciwieństwie do wielu zagranicznych ciał decydujących o stopach procentowych, polska Rada nie ma wyznaczonego stałego momentu publikacji decyzji. Niemniej do tej pory obowiązywał model, że decyzja pojawiała się po południu, a o 16:00 publikowany był komunikat z szerszym uzasadnieniem. Tym razem na decyzję trzeba było czekać aż do 16:15. To pierwszy taki przypadek w historii rady, by decyzję ogłoszono tak późno.

Dodatkowo, przed pandemią koronawirusa o 16:00 odbywała się konferencja prasowa z udziałem prezesa NBP i dwóch innych członków Rady. Od kilku miesięcy jednak wydarzenia tego typu nie są organizowane, co tłumaczone było kwestiami bezpieczeństwa epidemicznego. 

- Można oczekiwać, że po spadku PKB w 2020 r.,w przyszłym roku nastąpi ożywienie aktywności gospodarczej, choć poziom PKB prawdopodobnie pozostanie niższy niż przed pandemią. Utrzymuje  się  przy  tym niepewność dotycząca kształtowania  się koniunktury, a jej źródłem pozostaje dalszy przebieg pandemii oraz jej wpływ na sytuację gospodarczą w  kraju i za granicą. Pozytywnie  na  koniunkturę  będą oddziaływać dotychczasowe działania ze strony polityki gospodarczej, w tym poluzowanie polityki pieniężnej NBP. Wzrost aktywności może być natomiast ograniczany przez podwyższoną niepewność oraz słabsze niż w poprzednich latach nastroje podmiotów gospodarczych. Tempo ożywienia gospodarczego może być także ograniczane przez brak wyraźnego i trwalszego dostosowania kursu złotego do globalnego wstrząsu wywołanego pandemią oraz poluzowania polityki pieniężnej NBP - czytamy w dzisiejszym komunikacie RPP.

Dzisiejsze posiedzenie było ostatnim zapisanym w harmonogramie prac RPP dostępnym na stronach NBP. Kalendarz na 2021 r. jeszcze nie został opublikowany.

AT/MZ

Źródło:
Tematy

Otwórz konto w promocjach: 300 zł premii za otwarcie i polecenie konta

Advertisement

Komentarze (18)

dodaj komentarz
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
dlaczego_nie
Artur Soboń, wiceminister aktywów państwowych i pełnomocnik rządu do spraw transformacji spółek energetycznych i górnictwa węglowego w rozmowie z nettg.pl (Trybuna Górnicza) powiedział, że wydobycie węgla kamiennego za III kwartały 2020 roku było o 6 mln ton mniejsze niż rok wcześniej, a strata górnictwa po trzech Artur Soboń, wiceminister aktywów państwowych i pełnomocnik rządu do spraw transformacji spółek energetycznych i górnictwa węglowego w rozmowie z nettg.pl (Trybuna Górnicza) powiedział, że wydobycie węgla kamiennego za III kwartały 2020 roku było o 6 mln ton mniejsze niż rok wcześniej, a strata górnictwa po trzech kwartałach wyniosła 3,35 mld zł.
chlopek_roztropek
Wiceminister aktywów państwowych, historyk, absolwent KUL.

Rzecznik KGP z pracą doktorską o prześladowaniach kleru katolickiego w latach 80-tych.

I wielu wielu innych,

Państwo bezstronnych technokratów.
meryt
Cena węgla odbija w górę.

https://stooq.pl/q/?s=lu.f&c=3y&t=l&a=lg&b=1
open_mind
Ech wkleje to tutaj: Logiczna analiza codziennych działań na nowojorskim rynku złota ujawnia ciągłe interwencje amerykańskiej / brytyjskiej mafii bankowej w celu obniżenia ceny złota: wolnorynkowa cena złota miałaby niepożądaną konsekwencję ujawnienia bezwartościowości dolara amerykańskiego , na co nie można pozwolić,Ech wkleje to tutaj: Logiczna analiza codziennych działań na nowojorskim rynku złota ujawnia ciągłe interwencje amerykańskiej / brytyjskiej mafii bankowej w celu obniżenia ceny złota: wolnorynkowa cena złota miałaby niepożądaną konsekwencję ujawnienia bezwartościowości dolara amerykańskiego , na co nie można pozwolić, ponieważ dolar amerykański stanowi podstawę wartości walut pozostałych krajów świata.
Na prawdziwym wolnym rynku większość nabywców złota chce uzyskać jak najwięcej złota w zamian za walutę, którą oferują jako zapłatę. Dlatego większość podwyżek ceny złota następuje powoli; jednak niektórzy nabywcy złota chcą uzyskać jak najwięcej złota, za dowolną cenę i tak szybko, jak to możliwe, co powoduje szybki, niemal pionowy wzrost ceny złota, jak to jest rejestrowane na wykresach.
Jednak świat nie ma prawdziwego wolnego rynku złota. Istnieją podmioty bankowe, które współpracują ramię w ramię z centralnymi bankami Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych, aby kontrolować cenę złota, zapobiegając wzrostowi jego ceny lub obniżając jego cenę, aby zniechęcić właścicieli i potencjalnych właścicieli do inwestowania w złoto.
Znakiem rozpoznawczym oficjalnej interwencji na rynku złota są szybkie załamania cen złota, które mają często miejsce . Nieoficjalni, „bona fide” sprzedawcy złota chcą maksymalizować swoje dolarowe zyski, sprzedając swoje złoto - nie „rozładowują” swojego złota na Rynku za jednym razem.
Oficjalni sprzedawcy złota nie dbają o „maksymalizację zysków w dolarach”. Interesuje ich tylko jedno: jak najszybsze obniżenie ceny złota, aby odstraszyć potencjalnych inwestorów i „wypłukać” słabe ręce. W ten sposób ostrzegawcze oznaki interwencji pojawiają się na dziennych wykresach ceny złota, gdy cena złota spada prawie pionowo.
Kilka przykładów:
11 listopada
2:30 w nocy w Nowym Jorku złoto zyskiwało na wartości i wyniosło około 1884 USD. TPTB zdecydowało, że nadszedł czas, aby powstrzymać wzrost i sprzedało do 1875 USD. O 7:00 TPTB szybko się sprzedało i spadło do 1855 $, najwyraźniej bez zamiaru maksymalizacji dolarowego zysku.
12 listopada
O 4:30 w Nowym Jorku cena złota spadła z 1868 do 1862,50 USD. Nastąpił stopniowy wzrost, gdy kupujący podnieśli cenę do 1885 USD, po czym nastąpiła szybka interwencja w dół, która podniosła cenę do 1880 USD około godziny 11:00
16 listopada
6:30 Drastyczna interwencja podbiła cenę z 1891 $ do 1866 $ w ciągu kilku minut. Brak zainteresowania ze strony Sprzedającego maksymalizacją uzyskanych dolarów - całkiem oczywiste, że jedynym celem było zabicie ceny.
17 listopada
15:30 cena złota spadła z 1885 $ do 1877,50 $ w ciągu kilku minut. Rynek złota w żadnym wypadku nie jest wolnym rynkiem. Jest to rynek ściśle kontrolowany przez TPTB.
18 listopada
O 4:00 rano złoto kosztuje 1885 $. Uaktywnia się kontrola ceny złota, a cena spada w ciągu następnych 3 godzin o 20 USD do 1865 USD.
19 listopada
Cztery szybkie spadki ceny złota - pewny znak interwencji: o 12:30, o 4 rano, o 5 rano i ostatni skok o 7:30 - z 1862 do 1857 dolarów.
20 listopada
Po odbiciu się od spadku z 1867 do 1860 USD, o godzinie 8:00 kupujący wpadają i podnoszą cenę złota do 1880 USD.
23 listopada
O 10:00 cena złota jest klasycznym znakiem Interwencji: nie ma mowy o osiągnięciu zysku. Celem jest obniżenie ceny złota, a cena złota spadnie z 1868 USD do 1830 USD do godziny 11:30

26 listopada
Kupujący chętni do zdobycia złota podnoszą jego cenę z 1808 $ do 1819 $ od około 1:00 do 3:00. Interwencja pojawia się ponownie około 9:30, a cena złota jest szybka - i nieopłacalna! - obniżono do 1806 USD.
27 listopada
Oficjalna interwencja ukazuje się, jak na dzień, o 8 rano, kiedy cena złota wynosi 1803 USD, a cena złota jest bezpośrednio - i nieopłacalna - zwiększana do 1775 USD od około 8 rano do 9 rano.
Dalszy komentarz:
Na dzień 30 listopada o 15:47 czasu nowojorskiego cena złota wynosiła 1780 USD.
TPTB z powodzeniem obniżyło cenę złota o 220 dolarów, z 2000 do 1780 dolarów: o 11%.
Czas pokaże, czy cena będzie teraz rosła, czy będzie dalej spadać.
Problem dla „kontrolerów” polega na tym, że im niższa cena złota, tym atrakcyjniejsza wydaje się kupującym! Przy cenie 1780 USD kupujący otrzymuje 12,35% więcej złota niż przy 2000 USD. Prawdziwa okazja!

Bądźcie czujni!
dlaczego_nie
Bidulki nie możesz się wzbogacić na tym swoim złocie Zakopanem w ogródku ???
open_mind odpowiada dlaczego_nie
Ja już zabezpieczyłem się jak jeszcze było po 300$ za uncję, ogródek mam tak zaminowany złotem że szpadla nie ma gdzie wbić. Teraz to powoli wykopuje, tylko dziwne zjawisko, czy złoto rdzewieje ?
harrytracz odpowiada dlaczego_nie
Nikt nie zakopuje złota mając na celu zysk na różnicy kursowej.
Ja kupiłem srebro fizyczne aby to co mam odłożone na czas emerytury nie utracił wartości. Będę z tego korzystał za wiele lat więc co teraz dzieje się z ceną mnie nie bardzo obchodzi

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki