Stolica Kazachstanu zmienia nazwę

Astana - stolica Kazachstanu - zmienia nazwę. Tamtejszy parlament postanowił przekształcić ją na Nursułtan - wszystko po to, by uczcić byłego prezydenta Nursułtana Nazarbajewa.

(fot. Askar9992 / Wikimedia Commons)

Wczoraj rządzący od niemal 30 lat Nazarbajew podał się do dymisji. Piastował stanowisko prezydenta Kazachstanu od 1991 roku. Dziś rano został zaprzysiężony jego następca - Kasym-Żomart Tokajew, i to właśnie on podjął decyzję o zmianie nazwy stolicy.

Kolejną propozycją nowego prezydenta jest to, by w mieście stanął pomnik lidera narodu - który jest oficjalnym tytułem Nursułatana Nazarbajewa. Ponadto wszystkie główne ulice najważniejszych miast Kazachstanu mają zostać nazwane jego imieniem.

Tokajew będzie pełnił funkcje prezydenta do czasu rozpisania wyborów. Nazarbajew nadal pozostaje przewodniczącym krajowej Rady Bezpieczeństwa oraz szefem rządzącej Demokratycznej Partii Ludowej Nur Otan.

Nazarbajew przechytrzył wszystkich

Nazarbajew przechytrzył wszystkich

Nursułtan Nazarbajew po blisko 30 latach rządów złożył rezygnację z urzędu prezydenta Kazachstanu, ale władza pozostaje w jego rękach; jego odejście nie jest zwycięstwem opozycji i wydaje się, że Nazarbajew wszystkich przechytrzył - pisała po dymisji rosyjska "Nowaja Gazieta".

DU

Źródło:
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 9 tbielik

Nasz Jarosław został założnyw XIV wieku: Prywatne miasto szlacheckie lokowane w 1375 roku położone było w XVI wieku w województwie ruskim[4]. Jarosław uzyskał prawo składu w 1443 roku[5].

! Odpowiedz
8 29 pomorzaninm

hmmm to nie takie dziwne bo w Polsce jest miasto Jarosław ...i wieś Lech

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% XI 2019
PKB rdr 3,9% III kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,0% X 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 213,27 zł X 2019
Produkcja przemysłowa rdr 3,5% X 2019

Znajdź profil