Stocznia Gdańsk znów będzie budować statki

Pierwsza noga to powrót do produkcji statków, druga - wieże wiatrowe, trzecia - skomplikowane konstrukcje stalowe - mówi Andrzej Kensbok, wiceprezes Agencji Rozwoju Przemysłu w rozmowie opublikowanej w czwartkowej "Rzeczpospolitej".

(fot. Wojciech Wójcik / FORUM)

Wiceprezes Agencji Rozwoju Przemysłu (ARP) Andrzej Kensbok został zapytany w wywiadzie dla "Rzeczpospolitej", co się dzieje w Stoczni Gdańsk po pół roku od jej przejęcia przez ARP. "Konsekwentnie prowadzimy działania porządkujące regularny tryb pracy" - odparł.

"Na początku przyjęliśmy założenie, że Stocznia Gdańsk nie będzie budować statków na dużą skalę, jak to się dzieje w Korei, Chinach czy Japonii. Natomiast chcemy uczestniczyć w produkcji skomplikowanych jednostek: wycieczkowców, statków rybackich i statków technicznych, czyli holowników, statków obsługi portowej, pogłębiarek i statków serwisowych dla farm wiatrowych. Na takie jednostki jest duży stały popyt. Kolejny obszar, w którym upatrujemy szanse, ma związek z gazem płynnym jako paliwem do napędu statków" - powiedział Kensbok.

Dodał, że "trzeba budować mobilne stacje tankowania LNG i przewozić LNG, np. z gazoportu w Świnoujściu do portów. Stocznia chce być obecna w całym tym procesie i produkować tzw. bunkierki".

"Koncepcja rozwoju stoczni jest oparta na trzech nogach. Pierwsza z nich to powrót do produkcji statków, druga to wieże wiatrowe lądowe, a w niedalekiej przyszłości także morskie. Trzeci obszar to skomplikowane konstrukcje stalowe. Takie, których nie da się po prostu wyprodukować gdzie indziej. W ostatnim czasie Stocznia Gdańska zawarła np. umowę z fińską firmą Konecranes, która zajmuje się wielkogabarytowymi dźwigami portowymi. Mam nadzieję, że w przyszłości stocznia stanie się jednym z centrów produkcyjnych Finów na cały świat. Jeśli chodzi o konstrukcje dla energetyki wiatrowej, to stocznia ma rynek. Mamy już pierwszą umowę z Siemens Gamesa. Poczyniliśmy też przygotowania do tego, żeby stocznia miała możliwości ofertowania tych urządzeń na potrzeby farm na Morzu Północnym" - wyjaśnił wiceprezes. 

mgost/ godl/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
1 3 trybuch

Stocznia w Szczecinie nie potrafiła zrobić nawet stępki a zrobił to jakiś warsztat rzemieślniczy. Stępka rdzewieje i co tu mowić o statkach parodia gospodarki ot takie Orwellowskie państwo.

! Odpowiedz
6 18 ajwaj

Budowniczy-inaczej PISy-landu Morawiecki (na zdjeciu)
juz 2 lata buduje statki w Szczeinie.
Stepka pod 2x20 000 (nieduze) wziela i zardzewiala ze wstydu, a z rozpaczy pewnie sie utopi.
No to pojechal sciemniac do Gdanska :) itd.itp.

https://wiadomosci.onet.pl/tylko-w-onecie/afera-ze-stepka-pod-prom-ministerstwo-zabiera- glos/f5q8h45

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
5 6 ajwaj

Dla majach zludzenia co to PISy, Morawiecki kazal sobie wziac do kamery czesci calkiem nie statkowe (link wyzej) to oszusci w bialy dzien, jak mówil Korwin z KONFEDERACJI = zdrajcy:

""Jako szczecinianin zadałem sobie trud dojścia do tego poprzez znajomych stoczniowców. To w ogóle nie jest stępka. To jest element wzięty z niedaleko położonej fabryki morskich elektrowni wiatrowych. To jest duży element konstrukcyjny, który w ogóle nie ma nic wspólnego ze statkiem. On został przywieziony na gwałt, jak pan premier Morawiecki miał przybić tabliczkę, że będzie prom – mówił parlamentarzysta.""

A to tylko czubek loda

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
13 22 histeryk

Czy nie mówili tego o stoczniach już 4 lata temu? Minęły cztery lata i wciąż tylko gadanie?

! Odpowiedz
35 24 misafi

Na początek ARP ogłosi zbiórkę publiczną na dokapitalizowanie Stoczni, której operatorem będzie ojciec Tadeusz, specjalista od takich akcji.

! Odpowiedz
20 19 oorim

Do produkcji wież wiatrowych (szczególnie fundamentów) powstała fabryka w Szczecinie. Nie róbcie wewnątrzkrajowej konkurencji !!!

! Odpowiedz
8 18 inwestor-gpw

Wiatraki to Stocznia Gdańska budowała od 2010 roku, jak jeszcze Szczecina nie było.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne