REKLAMA
ZAGŁOSUJ

Średnie zarobki doświadczonych specjalistów IT to 11 tys. zł na rękę

2020-06-23 14:53
publikacja
2020-06-23 14:53
Średnie zarobki doświadczonych specjalistów IT to 11 tys. zł na rękę
Średnie zarobki doświadczonych specjalistów IT to 11 tys. zł na rękę
/ Shutterstock

Średnie zarobki doświadczonych specjalistów IT to 11 tys. zł na rękę przy umowie o pracę i 19,5 tys. zł netto na umowie B2B, jednak to do nich skierowana jest większość ofert pracy - wynika z badania portalu rekrutacyjnego No Fluff Jobs.

Z badania wynika, że specjaliści od IT nie narzekają obecnie na brak ofert pracy: w maju w stosunku do stycznia o 14 proc. wzrosła liczba ofert kierowanych do seniorów (czyli osób z minimum ośmioletnim doświadczeniem w branży). Rosną też ich oczekiwania płacowe: najbardziej doświadczeni chcieliby zarabiać o 40 proc. więcej niż teraz, czyli 27 tys. netto na fakturze i 15 tys. zł netto na umowie o pracę. Jak zauważa raport z badania, już 39 proc. ankietowanych z tej grupy zaczęło przygodę z programowaniem w szkole podstawowej. To pokolenie dzisiejszych 30-35 latków.

Nieco mniej doświadczeni (5-8 lat) przyznają się, że dostają na rękę 10 tys. zł, a oczekują 12 tys. zł. Osoby pracujące w branży 2-5 lat deklarują, że ich pensja netto wynosi 8 tys. zł, a chcieliby, aby wynosiła prawie 10 tys. zł.

Z badania wynika, że najwyższe zarobki zadeklarowały osoby pracujące w Backendzie oraz Mobile, czyli w najbardziej pożądanych specjalizacjach.

Raport wskazuje, że na rynku intensywnie poszukiwani są w tej chwili doświadczeni pracownicy IT, czyli posiadający co najmniej 2-letnie doświadczenie zdobywane podczas pracy w projektach komercyjnych. Chodzi zarówno o programistów, którzy stanowią największą część tej grupy oraz specjalistów z dziedzin: Zarządzanie projektami, Testing, Analiza Biznesowa, Administracja IT, Support IT.

Według No Fluff Jobs to właśnie do nich skierowane jest obecnie prawie 95 proc. wszystkich ogłoszeń w IT, gdyż firmy poszukują osób, które pomogą im przejść na nowe technologie. Zdaniem autorów raportu, to efekt zwiększonego zapotrzebowania na szybkie wdrożenia projektów i cyfrową transformację w sektorach, które do tej pory działały poza siecią lub które w związku z pandemią musiały przyspieszyć swoje plany rozwojowe. Gorzej wygląda natomiast sytuacja początkujących - tu ofert pracy chwilowo jest mniej i utrzymuje się trend spadkowy.

Według raportu zdecydowana większość, bo aż 70 proc. ankietowanych przez No Fluff Jobs pracowników branży IT bardziej niż zarobki ceni sobie możliwość rozwoju i awansu. Aż 63 proc. ankietowanych pracowników IT awansowało w ciągu ostatnich kilku lat, ale tylko 41 proc. jest z tego faktu zadowolonych. Prawie co drugi ankietowany z ponad 8-letnim doświadczeniem pełni funkcję team leadera lub managera. W kierunku menedżerskim chce rozwijać się 40 proc. badanych i tu motywem jest też podwyżka: 51 proc. sądzi, że na stanowisku kierowniczym zarobi więcej. 60 proc. badanych uważa, że praca specjalisty jest pewniejsza.

Jeśli chodzi o specjalizacje, to 66 proc. ankietowanych pracowników IT w grupie z minimum 2-letnim doświadczeniem pracuje w czterech najbardziej rozpoznawalnych obszarach IT: Backend, Frontend, Fullstack oraz Testing. Największą grupę stanowią pracownicy programujący w technologiach Backendowych (26 proc.) oraz kolejno: Fullstack (18 proc.), Frontend (14 proc.) i Testing (8 proc.). Co ważne ankietowani midzi (średniozaawansowani), seniorzy i eksperci znają średnio 5 języków programowania. Wśród najczęściej wymienianych pojawiają się języki, Java, Javascript, Python, PHP, SQL. Zadaniem przebadanych przez No Fluff Jobs seniorów technologie przyszłości to zdecydowanie JavaScript, Python, Java i React.

Badanie ankietowe przeprowadzono pomiędzy styczniem a majem 2020 r. Wzięło w nim udział ponad 3300 respondentów - programistów, administratorów IT, analityków biznesowych, designerów, testerów oraz osób związanych z takimi dziedzinami, jak zarządzanie projektami i usługami w sieci. (PAP)

autor: Małgorzata Werner-Woś

mww/ dym/

Źródło:PAP
Tematy
Nawet 360 zł z Kontem 360° w Banku Millennium

Nawet 360 zł z Kontem 360° w Banku Millennium

Komentarze (18)

dodaj komentarz
siema123
I tak mało w porównaniu do stanów gdzie potrafią wyciągnąć po $1mln rocznie
po_co
Co Ty za brednie wypisujesz ?
Naprawdę dobrzy specjalisći zarabiają ok $150 tys. rocznie.
Zarobki powyżej tej kwoty, a już w szczególności powyżej $200 tys. dotyczą głównie kontraktorów.

Zarobienie $1 miliona to kwestia pojedynczego przypadku.
grzegorzkubik
Wzrost wynagrodzenia w branży IT jest reperkusja podwyżki najniższych wynagrodzeń. To reperkusja wzrostu wynagrodzeń dla kasjerek w marketach. Niektórzy ludzie nie rozumieli ,ze jak kasjerka zarobi 2200 netto to już nikt informatykowi nie zapłaci poniżej 3000 tys. Ja w przyszłości sprzątaczka zarobi 3000 zł netto w firmie Wzrost wynagrodzenia w branży IT jest reperkusja podwyżki najniższych wynagrodzeń. To reperkusja wzrostu wynagrodzeń dla kasjerek w marketach. Niektórzy ludzie nie rozumieli ,ze jak kasjerka zarobi 2200 netto to już nikt informatykowi nie zapłaci poniżej 3000 tys. Ja w przyszłości sprzątaczka zarobi 3000 zł netto w firmie informatycznej to logiczne jest za najniższe uposażenie dla programisty będzie równe ponad 4000 netto. Dlatego ja zawsze zabiegam o podwyżkę dla najniżej zarabiających by pracodawcy było głupio płacić informatykowi tyle co sprzątaczce. Wielu ludzie w Polsce nie kuma, że w Norwegi sprzątaczka zarabia tyle co una senior deweloper. Trzeba gonić zachód. Informatyk ma prawo szybko stać się rentierem.
hfjdj
Co za głupoty że pracodawcy jest głupio zapłacić tyle a tyle informatykowi. Nikt z takim durnym pomyślunkiem nie jest pracodawcą tylko wyrobnikiem. Pracodawcy to nie "nice guys".
kenn
Ciekawe gdzie C#, także popularna technologia? Brak tego języka coś mówi o tym, jakiej jakości jest to badanie. :P
disnej2x
c# jest niszowy w PL, do KRK przyszla firma ktora szukala jakichkolwiej programistow i placi od 20k w gore na etacie bo w UK zaczeli to pisac w c#. I co? Teraz migruja to na jave ;p
mocnybohun
Czy tytuł w linku: "Średnie zarobki specjalistów IT to 11 tys. zł na rękę" nie jest przypadkiem lekko wprowadzający w błąd? Nie wspomnę już o jakość samych "badań"...
pragmatyk4
A co jesteś pracodawcą, że tak krytykujesz? Jak zmieniasz w IT pracę, to różnica względem ostatniego miejsca negocjujesz od 30-50% podwyżki.
mocnybohun odpowiada pragmatyk4
pracuje w IT. Rozumiem, ze nie widzisz nic wprowadzajacego w blad w tytule linku do artykulu. Wielu ofert, szczegolnie od duzych firm, nie ma na portalach typu nofluffjobs, dlatego takie "badania" sa warte tyle co nic.
ziom80
Php to nie język programowania :-).

Powiązane: Praca

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki