REKLAMA

Sprzedaż detaliczna dwóch prędkości. Inflacyjny rozjazd trwa

Michał Żuławiński2021-10-21 10:13analityk Bankier.pl
publikacja
2021-10-21 10:13
Sprzedaż detaliczna dwóch prędkości. Inflacyjny rozjazd trwa
Sprzedaż detaliczna dwóch prędkości. Inflacyjny rozjazd trwa
fot. Bartolomiej Pietrzyk / / Shutterstock

We wrześniu 2021 r. dynamika sprzedaży detalicznej w ujęciu nominalnym była wyraźnie wyższa od dynamiki w ujęciu realnym. W danych ze sklepów mocno miesza wysoka inflacja.

Sprzedaż detaliczna w cenach bieżących we wrześniu 2021 r. była o 11,1 proc. wyższa niż w sierpniu 2020 r. – poinformował Główny Urząd Statystyczny. To wynik nieco lepszy od oczekiwań ekonomistów, którzy spodziewali się 10,4 proc. W sierpniu odnotowano natomiast dynamikę na poziomie 10,7 proc.

Opublikowane dane stanowią utrzymanie dwucyfrowej dynamiki po tym, jak w lipcu spadła ona do 8,9 proc. W czerwcu sprzedaż wzrosła o 13 proc., w maju o 19,1 proc., w kwietniu o 25,7 proc., a w marcu o 17,1 proc. Ostatni raz na minusie byliśmy w lutym, gdy sprzedaż była o 2,7 proc. niższa niż rok wcześniej. W styczniu, po ponownym zamknięciu galerii handlowych, mocno spadła: była o 6,0 proc. niższa niż rok wcześniej.

Ożywienia w handlu nie widać jednak w perspektywie miesięcznej – licząc względem sierpnia, sprzedaż we wrześniu była o 1,4 proc. niższa.

Wyraźnie niższy wzrost sprzedaży widać w dynamice w cenach stałych (a więc w teorii pomijających wpływ inflacji, która zdecydowanie przyspieszyła do blisko 6 proc. rocznie), która w skali roku wyniosła we wrześniu 5,1 proc. wobec 5,4 proc. w sierpniu. W tym wypadku dane GUS-u idealnie wpasowały się w oczekiwania analityków.

- We wrześniu 2021 r. największy wzrost sprzedaży detalicznej (w cenach stałych) w porównaniu z analogicznym okresem 2020 r. spośród prezentowanych grup nadal notowały podmioty handlujące tekstyliami, odzieżą, obuwiem (o 14,5% wobec spadku o 1,7% przed rokiem). Wyższą sprzedaż niż sprzedaż „ogółem” zaobserwowano również w grupach: „pozostałe” (o 8,7%), „farmaceutyki, kosmetyki, sprzęt ortopedyczny” (o 8,2%) oraz „meble, rtv, agd” (o 8,0%) – informuje GUS.

Konkurs

Giełdowe przysłowie mówi „Byki wchodzą po schodach, niedźwiedzie skaczą z okien".

Zaproponuj swoją wersję tego powiedzenia - najciekawsze nagrodzimy!

- Spadek sprzedaży raportowały natomiast jednostki sprzedające „pojazdy samochodowe, motocykle, części” (o 4,1%) – dodano.

We wrześniowych danych GUS dopatrzył się także wzrostu sprzedaży przez internet w cenach bieżących (o 5 proc. względem sierpnia). Udział tej sprzedaży zwiększył się z 7,9 proc. do 8,4 proc.

- Wzrost udziału sprzedaży przez internet zaobserwowano w większości grup przy czym największy wykazały przedsiębiorstwa zaklasyfikowane do grup „prasa, książki, pozostała sprzedaż w wyspecjalizowanych sklepach”  (z 19,4% przed miesiącem do 22,5%) oraz „tekstylia, odzież, obuwie” (odpowiednio z 19,0% do 21,9%). Niewielki spadek udziału sprzedaży przez internet zaobserwowano w jednostkach z grupy „meble, rtv, agd” (z 16,3% przed miesiącem do 16,2%) – wyjaśnia GUS.

Źródło:
Tematy
Załóż konto osobiste – bez zbędnych opłat i zgarnij do 250 zł za jego założenie

Załóż konto osobiste – bez zbędnych opłat i zgarnij do 250 zł za jego założenie

Komentarze (2)

dodaj komentarz
marok
Sprzedaż realna o 35% większa niż 6 lat temu.
hfast
nic odkrywczego - proces szmacenia złotówki trwa w najlepsze!

Powiązane: Gospodarka i dane makroekonomiczne

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki