REKLAMA

Ostry spadek sprzedaży detalicznej

Krzysztof Kolany2021-02-19 10:00główny analityk Bankier.pl
publikacja
2021-02-19 10:00
Ostry spadek sprzedaży detalicznej
Ostry spadek sprzedaży detalicznej
fot. Bartolomiej Pietrzyk / / Shutterstock

Zgodnie z powszechnymi oczekiwaniami początek 2021 roku przyniósł ostry spadek sprzedaży detalicznej w Polsce. Przyczyną było zamknięcie galerii handlowych w ramach kolejnego lockdownu.

Sprzedaż detaliczna w cenach bieżących w styczniu była o 6,0% niższa niż w styczniu 2020 roku – poinformował Główny Urząd Statystyczny. W stosunku do grudnia obroty sklepów zmalały o 24,6%. Rynkowy konsensus zakładał regres o 5% rok do roku, więc zaraportowane dane okazały się gorsze od większości prognoz ekonomistów.

Dla porównania, w grudniu GUS raportował spadek tylko o 0,8% rdr, w listopadzie o 5,3 proc., w październiku o 2,1 proc. Letnie odbicie poskutkowało tym, że we wrześniu odnotowano wzrost o 2,7 proc. w ujęciu rocznym. W sierpniu odnotowano wzrost o 0,4 proc., a w lipcu o 2,7 proc. Wcześniej zaś GUS raportował wyniki ujemne: w czerwcu roczna dynamika wyniosła -1,9 proc., w maju -8,6 proc., a w kwietniu aż -22,6 proc.

Spadek sprzedaży widać także w dynamice w cenach stałych, która w skali roku wyniosła w styczniu -6 proc. wobec -0,8% w grudniu oraz -5,3 proc. w listopadzie. Warto dodać, że w okresie styczeń-grudzień 2020 r. sprzedaż zmalała w ujęciu rocznym o 3,1 proc. wobec wzrostu o 5,4 proc. w 2019 r.

- Najgłębszy spadek sprzedaży detalicznej (w cenach stałych) w porównaniu z analogicznym okresem 2020 r. odnotowały podobnie jak w poprzednich miesiącach podmioty handlujące tekstyliami, odzieżą i obuwiem (o 40,8%). Znacznie mniejszą sprzedaż zaobserwowano również w grupach: „paliwa stałe, ciekłe i gazowe” (o 16,4%); „pozostałe” (o 15,3%); „prasa, książki, pozostała sprzedaż w wyspecjalizowanych sklepach” (o 11,9%). Spośród prezentowanych grup wzrost sprzedaży wykazały jedynie jednostki handlujące meblami, rtv, agd (o 7,1%) – odnotowuje GUS.

Podobnie jak w poprzednich miesiącach GUS nie podał danych z kategorii „pozostała sprzedaż detaliczna w niewyspecjalizowanych sklepach”, do której zaliczane są m.in. sprzedaż w sklepach wielkopowierzchniowych. Fakt ten został skomentowany opisem: „Zupełny brak informacji, konieczność zachowania tajemnicy statystycznej lub wypełnienie pozycji jest niemożliwe albo niecelowe”.

Co Polacy kupują przez Internet?

W styczniu w porównaniu z grudniem odnotowano spadek sprzedaży detalicznej przez Internet. W cenach bieżących spadek ów wyniósł 18,9% mdm. Natomiast udział tej sprzedaży zwiększył się z 9,1% w grudniu ub. roku do 9,8% w styczniu.

- Wzrost udziału sprzedaży przez Internet zaobserwowano w większości grup, przy czym znaczny wykazały przedsiębiorstwa zaklasyfikowane do grupy „tekstylia, odzież, obuwie” (z 19,9% przed miesiącem do 44,0%), a także podmioty z grup „prasa, książki, pozostała sprzedaż w wyspecjalizowanych sklepach” (odpowiednio z 27,8,% do 34,1%) oraz „meble, rtv, agd” (z 15,2% do 19,3%) – dodaje GUS.

KK

Źródło:
Krzysztof Kolany
Krzysztof Kolany
główny analityk Bankier.pl

Analityk rynków finansowych i gospodarki. W zakresie jego zainteresowań leżą zarówno Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie, jak i rynki zagraniczne: Nowy Jork, Londyn i Frankfurt. Specjalizuje się w rynkach metali szlachetnych oraz monitoruje politykę najważniejszych banków centralnych. Analizuje wpływ sytuacji gospodarczej na notowania akcji, kursy par walutowych i ceny surowców. Jest trzykrotnym laureatem organizowanego przez NBP prestiżowego konkursu im. W. Grabskiego dla dziennikarzy ekonomicznych w kategoriach dziennikarstwo internetowe (2010) oraz polityka pieniężna i stabilność finansowa (2018 i 2019). Otrzymał także tytuł Herosa Rynku Kapitałowego 2016 przyznawany przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych. Tel.: 697 660 684

Tematy
Sprawdź ile możesz zyskać z Kontem Jakie Chcę

Sprawdź ile możesz zyskać z Kontem Jakie Chcę

Advertisement

Komentarze (36)

dodaj komentarz
jes
Tytuły jak na Pudelku. Tak jest co roku ale tytuł w stylu "zaatakował mnie czajnik".
stachsgh
No to czekamy w takim razie na promo i wtedy wzrośnie.
https://www.youtube.com/watch?v=oVrdIXQ2g30
jes
Nie spamuj. W dodatku z takim szajsem.
macierz
Klimat nieufności.
Przekonująco skonstruowany przez Europę plan przejścia na nowe szyny wciąż nie jest pozbawiony słabości. Przynajmniej częściowo zielona transformacja opiera się na optymistycznych oczekiwaniach. Nadal nie istnieją technologie umożliwiające nieograniczone magazynowanie i transport energii odnawialnej.
Klimat nieufności.
Przekonująco skonstruowany przez Europę plan przejścia na nowe szyny wciąż nie jest pozbawiony słabości. Przynajmniej częściowo zielona transformacja opiera się na optymistycznych oczekiwaniach. Nadal nie istnieją technologie umożliwiające nieograniczone magazynowanie i transport energii odnawialnej. Bez tego pełnoprawne odrzucenie węglowodorów jest obarczone ryzykiem. Głównym z nich jest czynnik pogodowy: to, ile energii można uzyskać z wiatru, zależy od warunków meteorologicznych. Współczesna nauka przez długi czas nie jest w stanie przewidzieć stanu rzeczy w tym super dynamicznym układzie naturalnym.
Wydobycie energii ze źródeł odnawialnych wiąże się, co zaskakujące, z walką o zasoby. Ilość światła słonecznego i wiatru ma swoje ograniczenia, a te mogą być rozczarowująco niskie. Konflikty dotyczące użytkowania przestrzeni powietrznej i samego terytorium są już na porządku dziennym w tak rozwiniętych ekologicznie krajach zachodnich, jak Holandia, Norwegia czy Niemcy, gdzie właściciele turbin wiatrowych decydują w sądzie, kto powinien więcej czerpać z energii wiatrowej. Główną rolę odgrywa czynnik kosmiczny: im większe terytorium, tym łatwiej jest wydobyć energię odnawialną, więc małe, aczkolwiek zamożne kraje zachodnie są prawdopodobnie skazane na import surowców z zagranicy.

Kolejne ryzyko ma charakter społeczny: wiąże się z załamaniem istniejących od dawna struktur społecznych. Oblicza się, że w Polsce 80% energii pochodzi z węgla. Jego produkcja jest jednym z filarów lokalnej gospodarki. A w sytuacji, gdy Unia Europejska skazuje kopalnie na śmierć, Warszawa czuje się rozdarta między dwoma środkami ciężkości - patriotyzmem lokalnym, zgodnym z utrzymaniem status quo, oraz integracją europejską, która coraz częściej przewiduje zmiany. Co wybrać Kiedy w 2019 roku uzgadniano Zielony Ład, premier Polski Mateusz Morawiecki zdecydował się nie podpisywać na nim. Warszawa pozbędzie się uzależnienia od węglowodorów „we własnym tempie” - powiedział.
Główny problem ciążący na „zielonej transformacji” krajów europejskich leży na tej samej płaszczyźnie, co obawy polskiego rządu - sprowadza się do groźby poważnego spadku poziomu życia. Korzyści dla środowiska wynikające z nowych technologii są osłabiane przez ich wysoki koszt, a ponadto nie mają one nic wspólnego z zapewnieniem wzrostu gospodarczego. Przez pięć dekad, od szoku naftowego w 1973 r., PKB krajów UE wzrastał nie więcej niż o kilka procent rocznie. Proces ten kontrastuje z gwałtownym wzrostem gospodarczym „azjatyckich tygrysów” i często utożsamiany jest ze stagnacją. Wyjście z tego impasu za pomocą „zielonych” technologii jest chyba niemożliwe.
anty12
Temat drazliwy dla PiSu. Wypuscili agresywnego trola. Wasza dziadoska wladza zaraz sie rozpadnie. Bedzie cudownie w PL.
volksempfanger
Trolle stare nowe odpalone, znaczy boli. I ma boleć.
meryt
anty12 "Temat drazliwy"

"Katowicki sklep socjalny bazuje bowiem na sygnałach od sieci i pojedynczych sklepów o artykułach, którym zbliża się termin ważności, ale ciągle są pełnowartościowe"
meryt
FUNDACJA WOLNE MIEJSCE
CEL DZIAŁANIA
"Krzewienie protestanckiego etosu pracy"

Nie ma obowiązku wydawania 500+ i 13 w socjalnych sklepach :)

anty122021-02-19 11:58

"A sklepy socjalnew Polsce powstaja jak grzyby po deszczu"

'Sklep Socjalny będzie prowadzony przez Fundację
FUNDACJA WOLNE MIEJSCE
CEL DZIAŁANIA
"Krzewienie protestanckiego etosu pracy"

Nie ma obowiązku wydawania 500+ i 13 w socjalnych sklepach :)

anty122021-02-19 11:58

"A sklepy socjalnew Polsce powstaja jak grzyby po deszczu"

'Sklep Socjalny będzie prowadzony przez Fundację Wolne Miejsce, w ramach zadania, które jest współfinansowane z budżetu Miasta Katowice"

"Z zakupów w Sklepie Socjalnym będą mogły skorzystać mieszkańcy miasta Katowice zarówno korzystający już z pomocy Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, jak również osoby i rodziny nie korzystające jak dotąd z pomocy MOPS, których dochód nie przekracza 250% kryterium dochodowego określonego w ustawie o pomocy społecznej oraz spełnią warunki do otrzymywania pomocy zgodnie z zapisami ustawy o pomocy społecznej tj.:

1 752,50 zł w przypadku osoby samotnie gospodarującej,
1 320,00 zł w przeliczeniu na każdą osobę w rodzinie."


meryt
FUNDACJA WOLNE MIEJSCE

Znalazła nisze na rynku funkcjonujących fundacji :)
wrecker
Nasz Goebels znowu propagandę sieje. Każdego dnia przedstawia tu dane z lat 2008-2015 z rządów PO ale nigdy nie z lat 2005-2007 kiedy rządził PiS

Powiązane: Gospodarka i dane makroekonomiczne

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki