REKLAMA
Weekend z Bankier.pl

Spotify idzie na wojne z Apple'em

2019-03-14 10:30
publikacja
2019-03-14 10:30

Spotify poskarżyło się w Brukseli na praktyki Apple'a, uznając je za nadużywanie pozycji i podejrzenie zagrywek monopolistycznych. Powodem ataku jest prowizja, jaką amerykański koncern pobiera od sprzedaży w aplikacjach instalowanych na urządzeniach z iOS-em – pisze CNN.

fot. Dado Ruvic / / FORUM

– Apple wprowadziło w korzystaniu z Apple Store zasady, które celowo ograniczają wybór i tłumią innowacyjne rozwiązania kosztem doświadczenia użytkowników  napisał założyciel Spotify na oficjalnym blogu. Zaznaczono, że kontakt z Brukselą został nawiązany dopiero po nieudanych próbach rozwiązania sprawy bezpośrednio z Apple'em.

We wniosku złożonym do urzędu antymonopolowego Unii Europejskiej wskazano na premiowanie przez Apple'a własnej aplikacji służącej do streamowania muzyki. Daniel Ek, CEO Spotify, wskazał, że Amerykanie pobierają aż 30 proc. prowizji od zakupów dokonywanych w aplikacjach zewnętrznych dostawców w systemie iOS. Ta stawka dotyczy zatem również Spotify, które musi ją przekazać Apple'owi od każdej sprzedanej subskrypcji.

Ek dodaje, że zmusiło to jego spółkę do podniesienia ceny subskrypcji z 9,99 euro do 12,99 euro w 2014, kiedy Apple uruchamiało swój serwis muzyczny Apple Music z opłatą miesięczną wynoszącą właśnie 9,99 euro. Dodatkowo Spotify widzi praktyki ograniczające konkurencje przez Apple'a także w braku implementacji usług Spotify w ekosystemie iOS - np. w ramach asystenta głosowego Siri, który nie rozpoznaje komend Spotify.

Rzecznik Komisji Europejskiej przyznał, że wniosek został otrzymany i jest obecnie analizowany. Nie wiadomo jednak, kiedy urząd zabierze głos w sprawie.

MG

Źródło:
Tematy
Zyskaj aż 360 zł premii z kontem Millennium 360°

Zyskaj aż 360 zł premii z kontem Millennium 360°

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Apple

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki