REKLAMA

Spadki dużych spółek na GPW. Wystrzały wśród mniejszych

Marcin Dziadkowiak2023-07-05 17:14, akt.2023-07-05 17:56zastępca redaktora naczelnego Bankier.pl
publikacja
2023-07-05 17:14
aktualizacja
2023-07-05 17:56

Środowa sesja przyniosła pokrycie warszawskiego rynku wyraźną czerwienią. Wszystkie indeksy traciły na wartości, choć największe spadki dotyczyły największych spółek. Jeśli szukać pozytywów, to we wzrostach brylowały spółki o mniejszej wielkości. Wystrzeliły kursy Polimeksu i DataWalk, a Będzin osiągnął nowe maksimum.

Spadki dużych spółek na GPW. Wystrzały wśród mniejszych
Spadki dużych spółek na GPW. Wystrzały wśród mniejszych
fot. Michał Dyjuk / / FORUM

Polski rynek nie wyróżniał się dzisiaj na tle innych europejskich rynków i przyjął kierunek spadkowy. Indeks WIG20 stracił na zakończenie sesji 2 proc. do 2015,11 pkt. Mniejszą skalę spadków pokazały indeksy MWIG40 i SWIG80. Ten pierwszy spadł o 0,61 proc. do 4853,67 pkt, natomiast ten drugi o 0,16 do 21657,77 pkt.

Kliknij, aby zobaczyć aktualne notowania. (Bankier.pl)

W indeksie WIG20 na zielono zaświeciły się tylko Orange i Kęty, ale wzrosty nie przekroczyły 1 proc., co trudno uznać za oszałamiający wynik. Za to wśród spadkowiczów nie brakowało spółek, które traciły po 2 proc. i więcej. Najgorzej zaprezentował się CD Projekt, którego akcje traciły 5,5 proc., spadając do 143,35 zł. Ponad 3 proc. straciły także notowania mBanku (spadek o 3,93 proc. do 395,8 zł) i LPP (spadek o 3,82 proc. do 13330 zł).

W efekcie także indeksy branżowe WIG-GRY i WIG-ODZIEZ zanotowały najgorsze wyniki, tracąc odpowiednio 3,26 i 4,22 proc. Blisko 3 proc. spadek zanotował także indeks branży górniczej, co jest "zasługą" KGHMu. Rynek nie oszczędził akcji spółki, które spadły o 2,78 proc. do 111,95 zł. Kurs polskiego producenta miedzi podąża za spadającym w ostatnich dniach kursem miedzi na rynkach światowych.

Aby znaleźć notowania świecące się na zielono, należało poszperać dziś wśród mniejszych spółek.

Kolejną już sesję uwagę inwestorów przykuwało to, co działo się na kursie akcji Elektrociepłowni Będzin. W środę notowania spółki ponownie osiągnęły rekordowy poziom, osiągając w trakcie sesji cenę 198 zł (+23% w stosunku do wtorkowego zamknięcia), jednak ostatecznie kurs nie zdołał utrzymać tak wysokich lotów i dzień zakończył tylko na niewielkim plusie (wzrost o 0,62 proc. do 161 zł). Warto jednak zwrócić uwagę na obroty – inwestorzy wymienili dziś akcje Będzina o wartości blisko 14 mln zł, co dało spółce 15 miejsce pod względem największych obrotów na GPW, wyprzedzając pod tym względem choćby Tauron, JSW czy Alior. Co ciekawe, po pierwszej godzinie dzisiejszej sesji spółka zajmowała 5 miejsce pod względem obrotów, ustępując tylko takim tuzom, jak Orlen, PZU, CD Projekt i PKO BP.

Wystrzałowo zaprezentował się dziś Polimeks Mostostal. Po informacji, że konsorcjum, w skład którego wchodzi spółka, podpisało umowy o ogromnej wartości z Orlenem, kurs spółki wystrzelił o blisko o 35 proc. do 5,5 zł. Przewaga kupujących była tak duża, że notowania musiały być równoważone i ostatnie transakcje zawarto o 16:23. Do końca sesji "widłowy" nie puścił już kursu akcji.

Tylko nieco mniejsze wzrost zanotowały akcje DataWalk, czemu mogło pomóc upublicznienie rekomendacji „kupuj” od DM BOŚ. Analitycy wskazali przy tym cenę docelową akcji spółki na 122 zł, podczas gdy dziś na otwarciu sesji kurs wynosił jedynie 68,7 zł. W efekcie akcje DataWalk kończyły sesję po 85,4 zł. Warto jednak zauważyć, że notowania spółki są dość "poobijane", przez okres roku do końca czerwca przeceniono je o ponad 60 proc.

Wśród zwyżkujących akcji znalazł się dziś także LiveChat, który w ostatnich dniach opublikował szereg ciekawych informacji. Poczynając od poniedziałkowej, o dywidendzie, poprzez wtorkową o wzroście miesięcznych powtarzalnych przychodów, aż po dzisiejszą informację, że spółka jest w stanie zwiększać ARPU. Wzrost notowań LiveChata sięgnął dziś 6,4 proc. do 136,4 zł.

Mocnym - blisko 12,5 proc. - wzrostem wyróżniły się także notowania ZE PAKu.

AmRest Holdings tracił dziś 0,85 proc. Rada dyrektorów spółki zdecydowała o ustanowieniu programu odkupu akcji własnych. Na nabycie akcji stanowiących nie więcej niż 10 proc. kapitału zakładowego przeznaczone zostanie do 6,3 mln euro.

Ok. 2,33 proc. zniżkował kurs Ten Square Games. Analitycy DM BDM, w raporcie z 28 czerwca, obniżyli cenę docelową akcji spółki do 104 zł ze 126 zł poprzednio, nadal rekomendują "kupuj".

Wśród małych spółek najmocniej - ponad 9 proc. - w dół poszedł kurs Suneksu. Spółka szacuje poziom przychodów ze sprzedaży w drugim kwartale 2023 r. na 64,8 mln zł, co oznacza spadek rdr o 2,9 proc.

O 6 proc. zniżkował Molecure. Analitycy Noble Securities, w raporcie z 30 czerwca, obniżyli zalecenie dla Molecure do "akumuluj" z "kupuj". Utrzymali rekomendację "kupuj" dla akcji Captor Therapeutics, Celon Pharma i Ryvu Therapeutics. W środę kurs Captor Therapeutics stracił 1 proc., Ryvu Therapeutics 2,13 proc., natomiast Celon Pharma zyskała o 0,26 proc.

Ok. 6,2 proc. wzrosły notowania Wojasa. Obuwnicza spółka podała, że w czerwcu 2023 roku miała 38,6 mln zł skonsolidowanych przychodów ze sprzedaży, co oznacza wzrost rdr o 6,2 proc. Łącznie w okresie styczeń-czerwiec 2023 roku grupa odnotowała 178,4 mln zł przychodów, co oznacza wzrost rdr o 21,1 proc.

Źródło:
Marcin Dziadkowiak
Marcin Dziadkowiak
zastępca redaktora naczelnego Bankier.pl

Zastępca redaktora naczelnego Bankier.pl. Już w czasie studiów na Akademii Ekonomicznej we Wrocławiu rynki kapitałowe stały się jego pasją, która pozwoliła mu rozpocząć pracę w Bankier.pl i rozwijać dział giełdowy. Zainteresowanie sprawami krajowymi i zagranicznymi pozwoliło mu także spełnić się w pracy w prowadzeniu newsroomu. Jego ambicją jest, aby Bankier.pl był wciąż najlepszym źródłem informacji, nie tylko dla inwestorów giełdowych. T +48 71 748 95 03 K +48 601 560 819

Tematy
Szybki kredyt dla firm online. Wniosek złożysz bez wizyty w placówce

Szybki kredyt dla firm online. Wniosek złożysz bez wizyty w placówce

Komentarze (8)

dodaj komentarz
ppooll
Wzrosty? Korekty? Inwestować w akcje a może fundusze akcji? Powiem coś o kosztach w polskich funduszach akcji. U nas kroją naiwnego Kowalskiego. Udają że dla niego inwestują, zarządzają itp., a tak naprawdę zarabiają na nim. Nasze fundusze akcyjne pobierają 2-2,5% za zarządzanie rocznie, amerykańskie ETF do 0,07-0,1%. A więc polskie Wzrosty? Korekty? Inwestować w akcje a może fundusze akcji? Powiem coś o kosztach w polskich funduszach akcji. U nas kroją naiwnego Kowalskiego. Udają że dla niego inwestują, zarządzają itp., a tak naprawdę zarabiają na nim. Nasze fundusze akcyjne pobierają 2-2,5% za zarządzanie rocznie, amerykańskie ETF do 0,07-0,1%. A więc polskie biorą 20-30 razy więcej. Trzymając kasę na polskim funduszu akcyjnym przez 20 lat minimum połowę naszych wpłaconych pieniędzy przejmie TFI. To w porządku? No ale takie rzeczy trzeba wiedzieć, samemu przeczytać bo elitom finansowym zależy na utrzymywaniu ludzi w niewiedzy, bo wtedy łatwiej nam odebrać pieniądze. Widzieliście ksiązkę pt. Jak stworzyć system transakcyjny do inwestowania na giełdzie? Tam o tym piszą. Można poznać jak skutecznie inwestować, jak stworzyć system dopasowany do siebie, mechaniczny eliminujący emocje, kiedy kupować i sprzedawać, ile zainwestować (zarzadzanie wielkością pozycji). Przy spadkach taki system uchronił od strat.
prawnuk
nie porównuj funduszu do ETFu....... naprawdę, to 2 różne produkty.
cóż dla mnie jedyny sukces pisu to obniżenie marż - tera z są już prawie o połowę niższe niż 6 lat temu. Mam już niewiele funduszy polskich, i nie powiem czy te opłaty jeszcze spadńą, bo obniżka byla od kilku lat.
No wiesz co kupujesz, więc nie narzekaj. Ja
nie porównuj funduszu do ETFu....... naprawdę, to 2 różne produkty.
cóż dla mnie jedyny sukces pisu to obniżenie marż - tera z są już prawie o połowę niższe niż 6 lat temu. Mam już niewiele funduszy polskich, i nie powiem czy te opłaty jeszcze spadńą, bo obniżka byla od kilku lat.
No wiesz co kupujesz, więc nie narzekaj. Ja mam teraz kłopot z ETF - bo mam piękne zyski - mimo taniego dolara, więc gdyby dolar był o te 10% wyżej to bym wywalał
j25piogol
Bla bla a spadła ta wzrosła co to za informacje że aż tyle komentarza każdy sam może to zobaczyć. Ale dlaczego co spowodowało takie spadki na indeksach. Co spowodowało że WIG20 spadł aż o 2%. Ani w Azji, Europie... nie widać indeksu który by aż o tyle spadł. Jak widać WIG wciąż najsłabszą giełdą na świecie i byle kichnięcie gdzieś Bla bla a spadła ta wzrosła co to za informacje że aż tyle komentarza każdy sam może to zobaczyć. Ale dlaczego co spowodowało takie spadki na indeksach. Co spowodowało że WIG20 spadł aż o 2%. Ani w Azji, Europie... nie widać indeksu który by aż o tyle spadł. Jak widać WIG wciąż najsłabszą giełdą na świecie i byle kichnięcie gdzieś ....a na WIG panika i blady strach. Każda wiadomość dobra czy niekorzystna i już powód do paniki.
simonsoft8
można kiedyś będzie lepiaj, nie dziś lecz kiedyś
prawnuk
może Jacek Sasin się po dymisji zabrał za zabieranie pieniędzy spółkom?

Powiązane: Sesja na GPW

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki