REKLAMA

Sony ma zapłacić 576 tys. zł. Zapadł przełomowy wyrok

2023-09-25 09:15
publikacja
2023-09-25 09:15

Sąd potwierdził, że od smartfonów, tabletów i notebooków należy zapłacić opłatę reprograficzną. Są to urządzenia zdolne do pozyskiwania kopii utworów na własny użytek. Przełomowy wyrok zapadł w sprawie Sony. Firma ma zapłacić 576 tys. zł.

Sony ma zapłacić 576 tys. zł. Zapadł przełomowy wyrok
Sony ma zapłacić 576 tys. zł. Zapadł przełomowy wyrok
fot. Morocko / / Shutterstock

Po 13 latach zakończyła się sprawa przeciwko firmie Sony. W 2012 r. Stowarzyszenie Artystów Wykonawców (SAWP) złożyło pozew, w którym domagało się zapłaty zaległej opłaty od urządzeń i czystych nośników sprzedanych między 2007 r. a 2010 r. 

Sąd orzekł, że sprzedane w podanym okresie tablety, telefony, laptopy oraz inne sprzęty podlegają obowiązkowi opłaty - informuje Dziennik Gazeta Prawna. Zgodnie z wyrokiem Sony ma zapłacić 576 tys. zł. Sąd Okręgowy w Warszawie uznał, że twórcom należy się rekompensata od "wszystkich urządzeń zdolnych do pozyskiwania kopii w ramach własnego użytku osobistego". Do takich urządzeń, zgodnie z opinią biegłego, zaliczają się smartfony, tablety i notebooki. W związku z tym producenci i importerzy tego sprzętu powinni odprowadzać od nich opłaty na rzecz organizacji zbiorowego zarządzania, które następnie są dzielone między twórców.

Jak podaje "DGP", ważniejsze od uzyskania samej zapłaty, jest wskazanie, że opłata reprograficzna powinna być odprowadzana od wszystkich urządzeń umożliwiających kopiowanie utworów. 

"Nie podzielamy argumentacji sądu i złożyliśmy w tej sprawie apelację" – skomentowało biuro prasowe firmy w odpowiedzi na pytanie DGP. Sony zamierza odwołać się od wyroku sądu pierwszej instancji. 

DF

Źródło:
Tematy
Karta kredytowa - wygodny dostęp do dodatkowych pieniędzy

Karta kredytowa - wygodny dostęp do dodatkowych pieniędzy

Komentarze (13)

dodaj komentarz
jas2
Majątkowe prawo autorskie powinno być już dawno zniesione.
inwestor.pl
Ciekawe ile będę musiał zapłacić Fenicjanom, którzy wymyślili alfabet?
zoomek
Nawet nie sugeruj tematu bo zaraz Izrael oświadczy że Fenicjanie to ich zaginione plemię!
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
zoomek
No i tu się mylisz!
Możesz się domagać nagrody ZA DZIEŁO bo to nie jest klonowanie tylko tworzenie nowego!
Ale z kobitą musisz się po połowie podzielić.
zoomek
Myślę że producenci długopisów też powinni bo można coś odopisać z dzieł pisanych a nawet - O ZGROZO! - odrysować!
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
darius19
Junuszek uwielbia darmoche. Nie ma przeszkod zeby samemu tworzyc i rozpowszechniac za darmo. To wykonczy wszystkich "nierobow"
dariuszpiasecki
ZAIKS to instytucja przestępcza, która wyłudza haracze, tak samo jak mafiozi w latach 90 wyłudzający haracz za rzekomą ochronę, której nikt nie potrzebował. Nie słuchasz polskiej muzyki, nie ważne, płać, tylko dlatego że kupiłeś smartfona!
darthrage
Kiedy wyroki prewencyjnego więzienia za wytwarzanie noży?

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki