REKLAMA

Socha: Rynek kapitałowy wymaga przeglądu

2017-05-29 06:00
publikacja
2017-05-29 06:00
Socha: Rynek kapitałowy wymaga przeglądu
Socha: Rynek kapitałowy wymaga przeglądu
fot. Marek Wiśniewski / / FORUM

Ja mam pewien apel do przewodniczącego Komisji Nadzoru Finansowego, jak i prezesa giełdy oraz ministra rozwoju – przegląd giełdy, przegląd rynku kapitałowego, przegląd regulacji to dzisiaj jest podstawa tego, żeby  ruszyć do przodu – mówi w rozmowie z Bankier.TV Jacek Socha, wiceprezes PWC, były minister skarbu i były przewodniczący KPWiG.

W moim przekonaniu, rynek papierów wartościowych po tych 25 latach, wraz z koncepcją uporządkowania OFE, wraz z koncepcją zbudowania strategii odpowiedzialnego rozwoju, wymaga przeglądu – twierdzi Jacek Socha.

Pytanie, kto ma zrobić ten przegląd? Od dłuższego czasu nie mamy prezesa giełdy, ponieważ zmieniają się jak w kalejdoskopie. Może teraz w czerwcu pojawi się ktoś, kto będzie prezesem na dłużej. Ale jest wiele systemowych spraw do zrobienia - powiedział Socha.

Pozytywna jest przedsiębiorczość Polaków – my jesteśmy naprawdę krajem, gdzie jest wiele osób, które mogą wrócić na rynek papierów wartościowych. Jak popatrzymy, że w 1996 roku, dwa lata po dużym kryzysie, w ciągu jednego roku dopuściliśmy 100 prywatnych spółek do obrotu publicznego, to ja się nie boję o tę bazę, o tych potencjalnych debiutantów. Oni są, tylko widzą, że jest to wszystko tak nie do końca poukładane, natomiast potencjał jest spory.

Konkurs "WallStreet 21"

Redakcja Bankier.pl ma do rozdania jedną wejściówkę (Pakiet Silver) na konferencję Wall Street 21 organizowaną przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych. Osoby chcące otrzymać wejściówki zapraszamy do naszego konkursu.

Aby wziąć udział, prosimy o przesłanie na adres konkurs@bankier.pl krótkiego opisu, którego autor przekona nas, że powinien otrzymać tę wejściówkę.

Opisy należy przesyłać do 30 maja 2017 r. do godziny 8:00. Nagrodzone zostaną najbardziej kreatywne i ciekawe odpowiedzi.

Przeczytaj regulamin ogólny konkursu.

Moim zdaniem największa sprawa, to jest zmiana funkcjonowania OFE. To, co zrobił minister Rostowski kilka lat temu, to było takie wzięcie trochę pieniędzy. To jest prawo ministra, żeby obligacje przeszły do ZUS-u i to nie miało większego znaczenia. Pojawił się jednak wówczas duży znak zapytania, co dalej. I ten znak zapytania do dzisiejszego dnia jest.

Jeżeli mówimy natomiast o tym, że rynek papierów wartościowych w Polsce być może przejmie jakieś funkcje tego, co się znajduje w City, to nic nie przejmiemy, jeśli będziemy mieli dwie takie kwestie bardzo niebezpieczne, a mianowicie arbitraż regulacyjny i arbitraż nadzorczy.

Konferencja WallStreet 21

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych zaprasza na dwudziestą pierwszą konferencję WallStreet - największe spotkanie inwestorów indywidualnych w Polsce.

Na konferencji wystąpią m.in: Wojciech Białek - główny analityk CDM Pekao SA, Sebastian Buczek - Prezes Zarządu Quercus TFI S.A., Jacek Socha - PwC, dr Wiesław Rozłucki, prof. Robert Gwiazdowski, Marek Zuber, prof. Krzysztof Jajuga oraz Krzysztof Kolany - główny analityk Bankier.pl.

Dowiedz się więcej na temat konferencji oraz możliwości uczestnictwa w niej.

Bankier.pl jest głównym partnerem medialnym konferencji.

Jeśli są regulacje Unii Europejskiej, to wprowadzajmy je tak, jak one są wprowadzane w UE, nie zmieniajmy ich i nie zaostrzajmy, bo każde odstępstwo od bazowej regulacji, to dodatkowy koszt, dodatkowe ryzyko i dodatkowe ograniczenia w budowie rynku kapitałowego.

Jeśli dodamy do tego arbitraż nadzorczy, polegający na tym, że np. jeśli ktoś się stara o licencję dla funduszu inwestycyjnego, dla domu maklerskiego, a przy tym mamy zaostrzenie kar, to się okazuje, że zagrożenie jest coraz większe.

Rozmawiał Paweł Sołtys

Źródło:
Tematy
Szukasz pracownika? Opublikuj pierwsze ogłoszenie o pracę już od 59,32 zł na Pracuj.pl!

Szukasz pracownika? Opublikuj pierwsze ogłoszenie o pracę już od 59,32 zł na Pracuj.pl!

Advertisement

Komentarze (13)

dodaj komentarz
~Panie_Socha
A czy to nie ten pan wprowadził rynek obligacji korporacyjnych w Polsce, gdzie firmy notorycznie nie wykupują obligacji?
~dew
zrobic porzadek i pociągnc do odpowiedzialności finansowej prezesów KERDOS, HAWE itd . pozamykac złodzieji tylko tak można przekonac ulice że nadchodzi zmiana i komuś zależy na ich kapitale, a nie tylko zlodziejstwo
~MISIEWICZ
mój kandydat na prezesa
~ANI
ani nie jestem za ani przeciw jestem tu dla hejtu
~Pisula
Jacek Socha na prezesa GPW
~Grzechu_comeback
Czy pan Socha ma podejrzenia, że KNF nie stosuje się do WŁASNYCH wytycznych odnośnie częstotliwości przeglądu systemu regulacji.
I że prezesi (liczba mnoga!) również mają w D zgodność i ład w systemie regulacji?!?!
"25 LAT" BEZ PRZEGLĄDU?!?!
~buhahaha
Pan Jacek Socha dzielnie tworzył nasz rynek kapitałowy, potem w następnym kroku przeszedł na drugą stronę barykady - i stanął na lukratywnej pozycji w zarządzie firmy, która czerpie niesamowitą kapustę z doradzania tym "z pierwszej 100 Forbes" żeby nie mieli nic wspólnego z polskim systemem podatkowym. Pan Jacek Socha dzielnie tworzył nasz rynek kapitałowy, potem w następnym kroku przeszedł na drugą stronę barykady - i stanął na lukratywnej pozycji w zarządzie firmy, która czerpie niesamowitą kapustę z doradzania tym "z pierwszej 100 Forbes" żeby nie mieli nic wspólnego z polskim systemem podatkowym. I tak faktycznie się dzieje.

Teraz nie za bardzo mi się chce wierzyć w te porady, w to że z fotela osoby która "obchodzi system" i wykorzystuje jego dziury, manipuluje systemem (kto tworzył te regulacje? - pytanie otwarte pozostaje).

Potrzebujemy teraz już jedynie bardzo radykalnego leczenia, wycięcie tego chwasta aż do korzeni. Jedyną radą jest:
1] Złączenie z któymś rynkiem zachodnim,
2] Skopiowanie wszystkich zasad jakie tam są od razu,
3]Wywalenie naszego rynku do kosza.

Albo to zrobimy albo nasze pieniądze z rozsądku same tam popłyną.
~Grzechu_comeback
Warto posłuchać co mają do powiedzenia KOMBINATORZY I ZŁODZIEJE.
Polecam książkę Pałkiewicza o dżungli w mieście. A w niej opis (na bazie licznych wywiadów) KOMBINATORÓW-złodziejaszków, włamywaczy, złodziei-niesamowicie sprytni, inteligentni ludzie. Jeżeli ktoś wpada to TYLKO przez chciwość. Zarządzają ryzykiem
Warto posłuchać co mają do powiedzenia KOMBINATORZY I ZŁODZIEJE.
Polecam książkę Pałkiewicza o dżungli w mieście. A w niej opis (na bazie licznych wywiadów) KOMBINATORÓW-złodziejaszków, włamywaczy, złodziei-niesamowicie sprytni, inteligentni ludzie. Jeżeli ktoś wpada to TYLKO przez chciwość. Zarządzają ryzykiem nawet! Relacja zysk/strata dla nich to PODSTAWA!
Czyli nie ma się co obruszać na to że ktoś może być mało wiarygodny, bo wcale nie trzeba korzystać wprost z ich porad. Można wszak przeanalizować to w sposób taki, który pozwoli odpowiedzieć na pytanie NA CO SOBIE OSTRZĄ ZĄBKI kombinatorzy i czego IM teraz potrzeba. Czego oczekują ICH klienci.

~Bogdan
Kiedy nastąpi wielokrotnie obiecywana likwidacja podatku od zysków kapitałowych? Od tego trzeba zacząć!
~Grzechu_comeback
a przez kogo obiecywana??? Przez Belkę ;) A może przez Rostowskiego? Który w kanjpie wyłożył do czego służą i kogo obowiązują obietnice wyborcze.
Czy może przez PIS, który tworzy socjal i jednocześnie musi spłacać REKORDOWE długi zaciągnięte przez jedynie słuszną władzunię?
Marne szanse. Tym bardziej,
a przez kogo obiecywana??? Przez Belkę ;) A może przez Rostowskiego? Który w kanjpie wyłożył do czego służą i kogo obowiązują obietnice wyborcze.
Czy może przez PIS, który tworzy socjal i jednocześnie musi spłacać REKORDOWE długi zaciągnięte przez jedynie słuszną władzunię?
Marne szanse. Tym bardziej, że NIKT się GPW nie interesuje. Po Amber DONALD UND SON Goldach, szybko się tłum nie zainteresuje obietnicą XXX% zysku.
GPW miało już swoją szansę. Ale.... cóż. Szerokie przyzwolenie w Narodzie na wałki zniszczyło i ten obszar.

Powiązane: W co warto teraz zainwestować?

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki