
Ja mam pewien apel do przewodniczącego Komisji Nadzoru Finansowego, jak i prezesa giełdy oraz ministra rozwoju – przegląd giełdy, przegląd rynku kapitałowego, przegląd regulacji to dzisiaj jest podstawa tego, żeby ruszyć do przodu – mówi w rozmowie z Bankier.TV Jacek Socha, wiceprezes PWC, były minister skarbu i były przewodniczący KPWiG.
W moim przekonaniu, rynek papierów wartościowych po tych 25 latach, wraz z koncepcją uporządkowania OFE, wraz z koncepcją zbudowania strategii odpowiedzialnego rozwoju, wymaga przeglądu – twierdzi Jacek Socha.
Pytanie, kto ma zrobić ten przegląd? Od dłuższego czasu nie mamy prezesa giełdy, ponieważ zmieniają się jak w kalejdoskopie. Może teraz w czerwcu pojawi się ktoś, kto będzie prezesem na dłużej. Ale jest wiele systemowych spraw do zrobienia - powiedział Socha.
Pozytywna jest przedsiębiorczość Polaków – my jesteśmy naprawdę krajem, gdzie jest wiele osób, które mogą wrócić na rynek papierów wartościowych. Jak popatrzymy, że w 1996 roku, dwa lata po dużym kryzysie, w ciągu jednego roku dopuściliśmy 100 prywatnych spółek do obrotu publicznego, to ja się nie boję o tę bazę, o tych potencjalnych debiutantów. Oni są, tylko widzą, że jest to wszystko tak nie do końca poukładane, natomiast potencjał jest spory.
Konkurs "WallStreet 21"
Redakcja Bankier.pl ma do rozdania jedną wejściówkę (Pakiet Silver) na konferencję Wall Street 21 organizowaną przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych. Osoby chcące otrzymać wejściówki zapraszamy do naszego konkursu.
Aby wziąć udział, prosimy o przesłanie na adres konkurs@bankier.pl krótkiego opisu, którego autor przekona nas, że powinien otrzymać tę wejściówkę.
Opisy należy przesyłać do 30 maja 2017 r. do godziny 8:00. Nagrodzone zostaną najbardziej kreatywne i ciekawe odpowiedzi.
Moim zdaniem największa sprawa, to jest zmiana funkcjonowania OFE. To, co zrobił minister Rostowski kilka lat temu, to było takie wzięcie trochę pieniędzy. To jest prawo ministra, żeby obligacje przeszły do ZUS-u i to nie miało większego znaczenia. Pojawił się jednak wówczas duży znak zapytania, co dalej. I ten znak zapytania do dzisiejszego dnia jest.
Jeżeli mówimy natomiast o tym, że rynek papierów wartościowych w Polsce być może przejmie jakieś funkcje tego, co się znajduje w City, to nic nie przejmiemy, jeśli będziemy mieli dwie takie kwestie bardzo niebezpieczne, a mianowicie arbitraż regulacyjny i arbitraż nadzorczy.
Konferencja WallStreet 21
Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych zaprasza na dwudziestą pierwszą konferencję WallStreet - największe spotkanie inwestorów indywidualnych w Polsce.
Na konferencji wystąpią m.in: Wojciech Białek - główny analityk CDM Pekao SA, Sebastian Buczek - Prezes Zarządu Quercus TFI S.A., Jacek Socha - PwC, dr Wiesław Rozłucki, prof. Robert Gwiazdowski, Marek Zuber, prof. Krzysztof Jajuga oraz Krzysztof Kolany - główny analityk Bankier.pl.
Dowiedz się więcej na temat konferencji oraz możliwości uczestnictwa w niej.
Bankier.pl jest głównym partnerem medialnym konferencji.
Jeśli są regulacje Unii Europejskiej, to wprowadzajmy je tak, jak one są wprowadzane w UE, nie zmieniajmy ich i nie zaostrzajmy, bo każde odstępstwo od bazowej regulacji, to dodatkowy koszt, dodatkowe ryzyko i dodatkowe ograniczenia w budowie rynku kapitałowego.
Jeśli dodamy do tego arbitraż nadzorczy, polegający na tym, że np. jeśli ktoś się stara o licencję dla funduszu inwestycyjnego, dla domu maklerskiego, a przy tym mamy zaostrzenie kar, to się okazuje, że zagrożenie jest coraz większe.
Rozmawiał Paweł Sołtys
