Słowacja: w parlamencie wystąpienia będą krótsze - opozycja oburzona

W parlamencie Słowacji skrócony zostanie czas wystąpień poselskich i będzie obowiązywał zakaz wnoszenia m.in. transparentów i ulotek - poinformował w czwartek dziennik "Pravda". Opozycja sprzeciwia się zmianom, potępiając je jako próbę jej kneblowania.

Posłowie przemawiający w imieniu frakcji na wystąpienie będą mieli 30 minut, a wszyscy pozostali 20 minut - przewiduje projekt zmian w parlamentarnym regulaminie, zatwierdzony przez czteropartyjną koalicję rządową socjaldemokraty Roberta Fico. Wprowadzony zostanie też zakaz wnoszenia na salę obrad transparentów, ulotek oraz jedzenia.

Pomysłodawcą zmian jest przewodniczący jednoizbowego parlamentu (Rady Narodowej) i szef prawicowej Słowackiej Partii Narodowej (SNS) Andrej Danko. "Nasze społeczeństwo nie będzie funkcjonować, dopóki Rada Narodowa będzie pokazywać, jak deputowani się kłócą, obrażają i biją" - przekonywał.

Politycy opozycji potępili zmiany jako próby "nakładania kagańca". Zapowiedzieli, że zaskarżą je do Trybunału Konstytucyjnego w Koszycach, a nawet do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka.

"Koalicja chce zrobić z Rady Narodowej maszynkę do głosowania, która zatwierdzi wszystkie plany rządu" - oceniła słowacka blogerka piętnująca korupcję Veronika Remiszova.

Do końca br. Słowacja sprawuje rotacyjne przewodnictwo w Radzie UE.(PAP)

akl/ ro/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 ~silvio_gesell

„Jeśli nie potrafisz wytłumaczyć czegoś w prosty sposób, to znaczy, że tak naprawdę tego nie rozumiesz” – Albert Einstein

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% XI 2019
PKB rdr 3,9% III kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,0% X 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 213,27 zł X 2019
Produkcja przemysłowa rdr 3,5% X 2019

Znajdź profil