Skanska: związkowcy ocalą 100 etatów

redaktor Bankier.pl

Do czwartku trwały negocjacje między związkowcami a przedstawicielami zarządu firmy Skanska. Pracownikom zrzeszonym w Solidarności udało się zachować 100 etatów i zapewnić zwolnionym dodatkowe świadczenia pieniężne  dowiedział się Bankier.pl

– To były trudne negocjacje. Za największy postęp w negocjacjach uznajemy zmniejszenie liczby  zwalnianych osób o 100, ale skala samych zwolnień jest dla nas, związkowców, porażająco duża – mówi w rozmowie z Bankier.pl Zbigniew Kowalczyk, przewodniczący Organizacji Międzyzakładowej NSZZ „Solidarność” w Skanska SA.

(fot. Kacper Pempel / Reuters / FORUM)

Pod koniec lipca bieżącego roku, dzięki informacji jednego z pracowników Skanskiej, pisaliśmy na łamach Bankier.pl o zamiarze przeprowadzenia masowych zwolnień grupowych w Skanska, które były podyktowane zmniejszeniem się liczby pozyskiwanych kontraktów budowlanych, pogłębiającym się spadkiem rentowności w zakresie podstawowej działalności oraz chęcią zapewnienia stabilizacji pracodawcy w kolejnych latach. Pracownicy 2 sierpnia zasiedli z przełożonym do negocjacji mających na celu ustalenie przebiegu i charakteru zwolnień grupowych, rozmowy trwały do czwartku. 

Z informacji uzyskanych przez Bankier.pl wynika, że związkowcom udało się zachować 100 etatów oraz wprowadzić ograniczenia w doborze osób, które mają zostać zwolnione. Wypowiedzenia nie mogą otrzymać osoby na 5 lat przed emeryturą, a jedyni żywiciele rodziny oraz opiekujący się osobami niepełnosprawnymi będą podlegać kryteriom ograniczającym. 

– Oprócz ustawowych środków, ustaliliśmy, że osoby pracujące do 5 lat otrzymają dodatkowe świadczenie w wysokości jednej średniej krajowej pensji, natomiast te osoby, które pracują w firmie od 5 do 8 lat  dwie średnie krajowe pensje, a te powyżej 8 lat  – trzy – informuje Kowalczyk. 

Zwolnieniami grupowymi w firmie Skanska miało zostać objętych do 1150 pracowników zatrudnionych w ramach różnych grup zawodowych, podczas negocjacji udało się obniżyć ich liczbę oraz zapewnić zwolnionym dodatkowe świadczenia pieniężne. 

W związku ze zwolnieniami grupowymi poprosiliśmy spółkę o komentarz. Jego treść prezentujemy poniżej.

Oświadczenie Skanska S.A. w sprawie zwolnień grupowych

Naszym priorytetem jest odpowiadanie na potrzeby klientów i stałe dostarczanie jak najwyższej jakości usług. Reagujemy również na zmiany i dopasowujemy Skanska do otoczenia rynkowego. Dążymy do utrzymania konkurencyjności i zachowania pozycji rynkowej. Tymczasem od kilku miesięcy obserwujemy zmniejszającą się liczbę przetargów publicznych oraz generalnie gorszą koniunkturę budowlaną. W związku z tym podjęliśmy decyzję o zmniejszeniu zatrudnienia.

11 sierpnia zakończyliśmy rozmowy ze Związkami Zawodowymi, podczas których zostały wypracowane warunki zwolnień grupowych. Zostały one przedstawione pracownikom. Zwolnienia obejmą do 1050 pracowników w skali kraju. Jest to liczba niższa o 100 osób niż pierwotnie zakładaliśmy. Proces zwolnień potrwa od sierpnia do końca października.

Dołożymy wszelkich starań, by proces zwolnień grupowych był przeprowadzony w sposób transparentny i tak, by wszyscy pracownicy mieli poczucie, że zostali potraktowani uczciwie i z szacunkiem. Zwalnianym pracownikom zostanie udzielone wsparcie, zarówno finansowe w postaci odpraw, jak i w formie programu pomocowego, obejmującego informator dla pracowników, informacje prawne i o rynku pracy, wskazówki rekrutacyjne, szkolenia internetowe, telefoniczne konsultacje, wsparcie psychologiczne i współpracę z Powiatowymi Urzędami Prac.

Obecna sytuacja nie ma żadnego wpływu na realizowane i planowane przez nas inwestycje. Wszystkie zobowiązania wobec naszych klientów, pracowników, jak i podwykonawców czy dostawców realizujemy rzetelnie i w terminie. Planowane zmiany nie mają również wpływu na inne spółki Grupy Skanska działające w Polsce.

Skanska S.A. jest i nadal pozostanie największym pracodawcą w branży budowlanej w Polsce. Zatrudniamy wielu ekspertów i profesjonalistów. Skanska S.A. to firma z wieloletnim doświadczeniem, potencjałem i zapleczem. Portfel zamówień na ten rok po pierwszym półroczu wynosi 3,2 mld zł. Cały czas jesteśmy aktywni na rynku. Wygrywamy przetargi różnej wielkości – są to zarówno duże projekty ogólnopolskie, jak i mniejsze lokalne inwestycje. Skanska S.A. jest firmą innowacyjną, o zdywersyfikowanym portfelu, realizującą długoterminową strategię w odpowiedzi na zmieniające się warunki rynkowe.

Z poważaniem,
Piotr Janiszewski, prezes zarządu Skanska S.A.

Weronika Szkwarek

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 ~pracownik

Wielka szkoda, bo w latach 2003-2008, może do 2010, to było świetne miejsce pracy. Potem powstała wielka wizja Skanska 2015. Tworzenie grup Senior Project Menagerów, mnożenie bytów Project Menagerów. Dużo stanowisk na kurczącym się rynku. Koniec dotacji, przestój w samorzadach, a firma nie wchodziła w ogóle w kwestie utrzymaniowe, które należało już dawno rozwijać. Równolegle z kończeniem np. wielkich projektów drogowych. Nie warto wspominać o rozbuchanych działach BHP. No i innych funkcji wsparcia. Te zwolnienia to żadna nowość w Skanska. Od 2012 dokonywano tzw. optymalizacji, a co za tym idzie zwolnienia - ale zawsze w ilości takiej, aby nie było konieczności zgłaszania grupowych. Szkoda ludzi z budowy, bo to oni, w bardzo trudnych warunkach wykonują robotę, za którą płaci klient i żywią się pracownicy wypasionych biur ze specjalnymi miejscami do chilloutu. Trzeba tylko przyznać, że PR jak zwykle doskonały. I ten na zewnątrz i wewnątrz organizacji. Sztuka komunikacji polega na tym, że na każde pytanie pracownika można odpowiedzieć zadowalająco. Uruchomienie w kryzysie szkoleń online dla pracowników jak szukać pracy, jak odnaleźć się na rynku pracy? Wow! Kwiatek do kożucha, ale grupa łyknie ten gest. Samozadowolenie działu HR doskonałe. A ile etatów produkcyjnych było można uratować ograniczając szkolenia o sztuce komunikacji?

Dla wszystkich zwalnianych dziś i jutro. Głowa do góry! Poczujecie tylko ulgę. Na rynku jest praca i spotkacie ludzi, którzy nie grają jak kodeks postępowania im zagra! (głównie uderzał w fałszywe tony;)

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 5 ~obserwer

Ocalili 100 etatów ... a ilu jest samych związkowców i dlaczego 100 ocalonych etatów to pracownicy z grupy zatrudnionych najliczniej reprezentowanych z związkach zawodowych.

! Odpowiedz
0 4 ~klip

Miało być 1000 do zwolnienia, wystąpili z 1100, żeby pokazać Na końcu jacy jesteśmy prospołeczni.

! Odpowiedz
4 5 ~Thomas

Skanska zawsze ponad wszystko , zawsze lepsza od prywa-gangster -zlodziej co oszczedza na rekawiczkach Skanska - bylem , bede i zostane az do smierci

! Odpowiedz
0 0 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Kalkulator płacowy

Oblicz wysokość pensji netto, należne składki oraz podatek.