Skanska: ponad tysiąc osób do zwolnienia

2016-07-25 14:32
publikacja
2016-07-25 14:32

Zatrudniająca ponad 6,5 tysiąca osób Skanska zapowiedziała zwolnienia grupowe. Jak ustalił Bankier.pl, w ich ramach do końca października pracę ma stracić do 1150 osób.

Informację o planowanych zwolnieniach grupowych w Skanska Redakcja Bankier.pl otrzymała od jednego z czytelników. W piśmie skierowanym do związków zawodowych w Skanska, datowanym na 22 lipca br., pracodawca zawiadamia o konieczności przeprowadzenia zwolnień grupowych. Do zwolnień ma dojść od sierpnia do końca października 2016 roku.

Skanska: ponad tysiąc osób do zwolnienia / FORUM

Dlaczego Skanska zwalnia

Firma podaje dwa główne powody redukcji etatów:

  • zmniejszeniem się liczby pozyskiwanych kontraktów budowlanych, pogłębiającym się spadkiem rentowności w zakresie podstawowej działalności, czego przejawem jest zarówno nieosiągnięcie postawionych spółce celów finansowych za 2015 rok, brak realizacji zakładanych celów finansowych w I kwartale 2016 roku, jak i prognozowany brak realizacji postawionego przez właściciela celu finansowego za cały 2016 rok;
  • chęć zapewnienia stabilizacji pracodawcy w kolejnych latach oraz utrzymania pozycji rynkowej, co wymaga dostosowania struktury zatrudnienia w obszarze podstawowej działalności gospodarczej (działalność budowlana) oraz w zakresie funkcji wsparcia, celem podniesienia rentowności prowadzonej działalności.

Na koniec czerwca br. w Skanska pracowało 6736 osób, z czego w ramach pracowników produkcyjnych największą grupę, ponad 1300 osób, stanowili wykwalifikowani pracownicy, a w ramach pracowników umysłowych – ponad 2300 osób reprezentowało wykwalifikowaną kadrę techniczną budowlaną.

Kogo obejmie redukcja etatów

Zwolnieniami grupowymi w firmie Skanska objętych zostanie do 1150 pracowników zatrudnionych w ramach różnych grup zawodowych:

  • wykwalifikowani pracownicy – do 145 spośród 1315 pracowników,
  • niewykwalifikowani pracownicy – do 55 spośród 438 pracowników ,
  • operatorzy – do 50 spośród 422 pracowników,
  • kierownictwo – do 35 spośród 312 pracowników,
  • wsparcie biznesu – do 450 spośród 1864 pracowników,
  • wykwalifikowana kadra techniczna budowlana – do 415 spośród 2339 pracowników.

W zakresie doboru pracowników do zwolnień grupowych znaczenie będzie miało kilka czynników: ocena przydatności pracownika na danym stanowisku dokonana przez przełożonego, kary porządkowe nałożone na pracownika w ciągu ostatnich 12 miesięcy, poziom absencji chorobowych w ciągu ostatniego roku, zapotrzebowanie na pracę w aktualnym miejscu wykonywania pracy, posiadanie tytułu do świadczenia z zabezpieczenia społecznego.

Pracownicy w okresie od sierpnia do końca października otrzymają wypowiedzenia definitywne, a umowy zostaną rozwiązane z przyczyn niedotyczących pracowników. Redukcja etatów dotyczy całego obszaru terytorialnego działalności przedsiębiorstwa.

"Naszym priorytetem są rentowne projekty"

W stanowisku firmy Skanska przesłanym do Redakcji Bankier.pl czytamy: „Decyzja o zmniejszeniu zatrudnienia wynika z potrzeby dopasowania firmy do otoczenia rynkowego – utrzymania konkurencyjności Skanska i zachowania pozycji rynkowej. Od kilku miesięcy obserwujemy zmniejszenie liczby przetargów publicznych oraz generalnie gorszą koniunkturę budowlaną. Naszym priorytetem są dobre, rentowne i stabilne projekty oraz podniesienie efektywności spółki. Podjęliśmy decyzję o optymalizacji, która łączy się ze zwolnieniem do 1150 pracowników w skali kraju.

Rozpoczęliśmy rozmowy ze Związkami Zawodowymi. Po zakończeniu konsultacji przedstawimy ustalenia z partnerami społecznymi. Dołożymy wszelkich starań, by proces zwolnień grupowych był przeprowadzony w sposób transparentny i tak, by wszyscy Pracownicy mieli poczucie, że zostali potraktowani uczciwie i z szacunkiem.”

„Skanska S.A. zakończyła ubiegły rok sprzedażą na poziomie 4,7 mld zł. Portfel zamówień na ten rok po pierwszym półroczu wynosi 3,2 mld zł. Wszystkie zobowiązania, zarówno dotyczące pracowników, jak i podwykonawców czy dostawców realizujemy w terminie. Obecna sytuacja nie ma wpływu na inne spółki Grupy działające w Polsce” – wyjaśnia Piotr Janiszewski, prezes zarządu Skanska.

Malwina Wrotniak-Chałada

Źródło:
Tematy
Konto osobiste Banku Millennium 360° i 360° Junior w promocji z premią do 290 zł!

Konto osobiste Banku Millennium 360° i 360° Junior w promocji z premią do 290 zł!

Komentarze (82)

dodaj komentarz
~ludek
Utrzymanie floty volksvagenów kosztuje
~arrrrr
Rozpoczeli koszenie pracowników Janiszewski powinien pod ziemie się zapaść zapomniał wół
jak cieleciem był brali razem z Andrulewiczem kase banda złodzieji
~wojtek
Skanska przeombała prawie wszsytkie drogowe przetargi na budowę dróg ekspresowych których jest mnóstwo, z porządnej firmy zeszli na złą ścieżkę, ponieważ od inwestora kasowali dużo, a podwykonawcom płacili grosze. NA budowie esek przejeła ich Mota engil, bo skanska zawsze miała duzo wyższe ceny.
~pracownik
Większość służby bhp, która utrzymuje się z produkcji, strasznie tą produkcję spowalnia
Jak to ma się opłacać?
~aa
Dopiero co przyjmowali pracowników i chwalili się mnogością projektów, programem zatrudnienia młodych i tytułami "Najlepszego..."
Problem chyba polega na tym, że w Warszawie bezkrytycznie realizuje się wytyczne ze Sztokholmu - bez analizy realiów polskich, kurczącej się perspektywy dużych robót budowlanych
Dopiero co przyjmowali pracowników i chwalili się mnogością projektów, programem zatrudnienia młodych i tytułami "Najlepszego..."
Problem chyba polega na tym, że w Warszawie bezkrytycznie realizuje się wytyczne ze Sztokholmu - bez analizy realiów polskich, kurczącej się perspektywy dużych robót budowlanych itd. Nikt, powtarzam NIKT, łącznie z Prezesem nie podejmuje dyskusji ze szwedzkim właścicielem na ten temat. Kazał przyjmować - przyjmowali, każe zwalniać - zwalniają. Nikogo nie interesuje, że praca - to nie tylko wykonywanie produktywnych czynności na chwałę firmy. To także etos oraz środowisko, w którym człowiek funkcjonuje i którego pozbawienie go rzutuje na najrozmaitsze aspekty życia. Moja prywatna i bezpłatna wskazówka dla decydentów w Sk. : nie przyjmować bez umiaru, by potem chaotycznie nie zwalniać. Na projekty terminowe przyjmować na czas określony. W tym względzie chyba jeszcze mści się A1.

~Kto
Nie zgadzam się uważam ,że to układ białostocki rządzi w SK od lat 5 pięciu.
I jeśli Szwed sie nie skapnie i nie pozamiata towarzystwa to dobrze nie będzie .
~peace_and_justice
wiecej miejsca dla polskich firm. repolonizacja budownictwa
~siarzewski
To , że wygrywający przetargi poniżej kosztów i okradający potem małych podwykonawców polecą na ryj to było pewne. Teraz czekamy na następnych bankrutów. Im więcej tym lepiej.

Powiązane: Praca

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki