REKLAMA

TYM BĘDĄ ŻYŁY RYNKISkala marazmu gospodarczego w Polsce oraz inflacja i wyniki spółek wartych 75 mld

2023-08-11 13:44
publikacja
2023-08-11 13:44

Nowy tydzień przyniesie niezwykle ciekawy odczyt PKB w Polsce za poprzedni kwartał oraz finalny poziom lipcowej inflacji w naszym kraju. Rozkręci się sezon wynikowy na GPW, a raporty finansowe pokażą m.in spółki z WIG20, których łączna kapitalizacja to blisko 75 mld zł.

Skala marazmu gospodarczego w Polsce oraz inflacja i wyniki spółek wartych 75 mld
Skala marazmu gospodarczego w Polsce oraz inflacja i wyniki spółek wartych 75 mld
/ KGHM

Poniedziałek, 14 sierpnia

Chociaż w kalendarzu to dzień roboczy to zapewne wiele osób skorzysta z możliwości przedłużenia weekendu aż do wtorku, niemniej wszystkich może zainteresować  finalny odczyt inflacji w Polsce za lipiec., która według wstępnych szacunków wyniosła 10,8 proc. GUS przekaże także dane o handlu zagranicznym w czerwcu, w tym saldo rachunku bieżącego i obrotu towarowego. Dane o inflacji za lipiec udostępni także Słowacja.

Dzień dywidendy tego dnia ustaliły Instal Kraków, Atrem oraz PJP Markum, a raport finansowy pokaże Serinius Energy.

Wtorek, 15 sierpnia

W Polsce obchodzimy Święto Wojska Polskiego. Jest to dzień ustawowo wolny od pracy - nie odbędzie się więc sesja na GPW w Warszawie. Co ciekawe, w Europie także jest to dzień wolny, m.in. we Francji, Hiszpanii czy we Włoszech, ale zarówno w Paryżu, jak i Madrycie handel na giełdach odbywa się normalnie. Sesji nie ma natomiast w Mediolanie.

Tymczasem ciekawe dane nadejdą z Niemiec, Dalekiego Wschodu i Stanów Zjednoczonych. W nocy polskiego czasu Japończycy opublikują komunikat o tempie wzrostu gospodarczego w minionym kwartale, natomiast Chińczycy - lipcowe statystyki produkcji przemysłowej, sprzedaży detalicznej oraz inwestycji w aglomeracjach miejskich. Niemcy podadzą odczyt indeksu Instytutu ZEW, Słowacy - odczyt PKB za drugi kwartał, a Brytyjczycy - dane z rynku pracy.

Z kolei w godzinach popołudniowych na rynki napłyną odczyty amerykańskich indeksów: NY Empire State i rynku nieruchomości NAHB, ale ważniejsze będą dane o sprzedaży detalicznej w USA Dowiemy się, jaka była lipcowa inflacja CPI w Kanadzie.

Na ten dzień spółka Aqua Poznań z NewConnect zaplanowała dzień dywidendy.          

Środa, 16 sierpnia 

Najciekawszą publikacją makroekonomiczną dla Polaków będą zapewne dane GUS z godz. 10:00, kiedy przekonamy się, czy PKB Polski skurczył się w II kwartale. W poprzednim zanotował minimalny spadek rdr, ale kwartał do kwartału pokazał wzrost. Wskaźniki wyprzedające każą jednak przypuszczać, że marazm w gospodarce trwa i znów spodziewana jest ujemna roczna dynamika. W centrum uwagi krajowych inwestorów znajdzie się też publikacja NBP o wysokości inflacji bazowej w lipcu (14:00).

Ważny będzie odczyt inflacji za lipiec z Wlk. Brytanii po tym, jak czerwcowe dane zaskoczyły odczytem niższym od prognoz. Z europejskich krajów Węgry podadzą dane o PKB za drugi kwartał, a Eurostat pokaże odczyt PKB ze strefy euro za ten sam okres. 

Za Oceanem pokażą się tzw. „minutki” Fedu, czyli protokół z lipcowego posiedzenia oraz opublikowana zostanie garść statystyk z USA dot. produkcji przemysłowej i danych z sektora budowlanego.

Na GPW publikację wyników zaplanowały wyceniany na 9,9 mld zł Cyfrowy Polsat z WIG20, ponadto Benefit System i Alumental.                        

Czwartek, 17 sierpnia

W tym dniu brakuje ciekawszych danych makroekonomicznych, poza cotygodniowymi danymi o liczbie wniosków o zasiłek dla bezrobotnych w USA.

Jednak więcej informacji będzie napływało z GPW. Rainbow wyznaczył na czwartek swój dzień dywidendy, a raporty wynikowe opublikuje Komputronik, Mo-Bruk, Dadelo, Oponeo.pl oraz dwaj giganci z WIG20, czyli Dino i KGHM, których łączna kapitalizacja to ok 65 mld zł.

Z kolei na Wall Street u schyłku tamtejszego sezonu wynikowego raport finansowy pokaże spółka, która jest największym pracodawcą na świecie, czyli Walmart.

Piątek, 18 sierpnia

W piątek tempo wzrostu cen konsumpcyjnych w lipcu zaraportują Japończycy. Pokażą się finalne dane o inflacji w strefie euro mierzonej wskaźnikiem HICP. Ponadto dane o sprzedaży detalicznej zaraportują Brytyjczycy.

Wyniki na GPW pokażą: Cognor, Agora, Mercor, XTB, Elzab i Ropczyce. Dzień dywidendy tego dnia wyznaczył Polski Holding Nieruchomości.

Michał Kubicki

Źródło:
Tematy
Szybki kredyt dla firm online. Wniosek złożysz bez wizyty w placówce

Szybki kredyt dla firm online. Wniosek złożysz bez wizyty w placówce

Komentarze (4)

dodaj komentarz
1a2b
bankier.pl to jest niemiecka gadzinówka. danke
men24a
Prezes NBP musi działać,inflacja niebezpiecznie zbliżyła się do jednocyfrowej (300% powyżej normy) tak więc Adaś działaj, uszczęśliwiaj naród, już czas nadszedł na obniżki stóp %. A potem Jarosław wyjdzie i powie że pincet to już nie pincet a osimset.

Siedem lat temu Andrzej Duda ruszył na zakupy do Biedronki, żeby pokazać,
Prezes NBP musi działać,inflacja niebezpiecznie zbliżyła się do jednocyfrowej (300% powyżej normy) tak więc Adaś działaj, uszczęśliwiaj naród, już czas nadszedł na obniżki stóp %. A potem Jarosław wyjdzie i powie że pincet to już nie pincet a osimset.

Siedem lat temu Andrzej Duda ruszył na zakupy do Biedronki, żeby pokazać, jak niskie ceny mamy w Polsce bez euro. Dzisiaj te produkty kosztują 120% drożej.
podatnik-
Oj narodzie ludzi wybranych Goldmanie i jego zięciu Sachs'ie co wy tam wiecie, w PRLu bis mieszka taki cudotwórca, zwany pierwszym jubilerem PRLu bis znany również jako najbogatszy stand-up'er niejaki Dyzma Glapiński Nikodem ogłosił kolejną dobrą nowinę! Stand-up'er swoje po raz kolejny nasz guru cudów wszelakich Nikodem Oj narodzie ludzi wybranych Goldmanie i jego zięciu Sachs'ie co wy tam wiecie, w PRLu bis mieszka taki cudotwórca, zwany pierwszym jubilerem PRLu bis znany również jako najbogatszy stand-up'er niejaki Dyzma Glapiński Nikodem ogłosił kolejną dobrą nowinę! Stand-up'er swoje po raz kolejny nasz guru cudów wszelakich Nikodem Glapiński Dyzma, ogłosi, że trzeba obniżać stopy a tu inflacja na łeb na szyję po cudzie złota, który nie wiadomo jak wpłynie na obniżkę stóp czy może zablokować? co jak wiemy jest kolejnym cudem po cudzie jednocyfrowej inflacji mimo, że inflacja pręży się i nadal przebija 11,5% (przy wzroście cen usług – o 11,7% i towarów – o 11,4%). Po cudzie braku rozwoju kolejny cud po długo oczekiwanym cudzie czyli cudzie w koszyku z jajkami, czy był już sprawdzić w sklepie ze swoimi przyborami do pisania, nie tym razem proponuje witaminę C w soku z kapusty?(tyle, że teraz kapustę kisi się nalewając kwasu mlekowego lub octu , żeby nie trzeba było długo czekać ? Tak więc nie wiadomo czy to co w jego młodości miało witaminę C ma ją nadal?) Ten zabawny jegomość który nie będąc ekonomistą ani też bankierem a tylko historykiem myśli ekonomicznej! czyt. nauczał co mówili: Lenin, Marks, Engels i wielu innych im podobnych! Co do recesji to rzeczywiście PRLowi bis nie grozi z powodu braku gospodarki!
Jedynymi, którzy korzystają na inflacji są ludzie związani z NBP najpierw powodują swoim brakiem umiejętności inflację a potem cieszą się zyskiem! Emeryci nic nie zyskają ponieważ nadwyżkę zje im inflacja ta za , którą prezes Glapiński weźmie nagrodę bo u niego nazywa się zyskiem NBP. Czyli w rzymsko-katolickim PRLu bis mamy potwierdzenie przemienienia wody w wino jako pierwszego z 37 opisanych w Ewangeliach cudów Jezusa w okresie jego publicznej działalności. Idąc dalej tym tropem zostały zauważone kolejne cudy: a więc cud przy dystrybutorze, cud w gniazdku, cud palnika gazowego, cud szkółki udającą wyższą oraz na koniec coś słodkiego czyli cukru, który mimo spadku ceny na świecie w PRLu bis podrożał 3 krotnie. Mam nadzieje, ze Nikodem Glapiński Dyzma, członkowie RPP, Zarządu NBP będą odpowiadać karnie za złamanie ustawy o NBP i doprowadzenie do tak wysokiej inflacji poprzez zaniechanie działań! Niestety na koniec przykra wiadomość nie będzie cudu braku recesji ponieważ nie ma w PRLu bis gospodarki! i jeszcze jedno Francuzi mieli skuteczną Rewolucję w 1789 r, której w PRLu w 1980 r. zabrakło! Natomiast, co już nie jest cudem, inflacja pozostanie dwucyfrowa do końca roku, czekając na kolejny cud, cud nad urną wyborczą! drodzy starsi bracia w wierze.
bha
Cóż... A to raczej dla globalnego rynku i gospodarki i to w wielu krajach dopiero spadkowo-marazmowe Preludium.

Powiązane: Co się wydarzy w nadchodzącym tygodniu?

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki